Na tejto fotografii stojím na južnom póle s americkým vedcom odetým v dobovom oblečení z čias prvých polárnych výprav. Extrémne sa podobná na Roalda Amundsena -aj tými fúzami. Držíme vlajočku "Olomanie" - ekologickej aktivity, ktorú dlhé roky podporujem. Rovnakú vlajočku som držal na ďalekom severe v Zemi Františka Jozefa a dokonca na severnom póle. Prísť tak ďaleko a nemyslieť vtedy na seba, ale na druhých je sakra ťažké. Hlavne v čase, kedy ešte podpora ekológie nebola in. Dnes je o ekológii rozprávať moderné, no vtedy v roku 2013 tomu tak nebolo. Keď som takéto niečo vytiahol, považovali ma doslova za blázna.
Plus, poviem Vám, aj dnes by to bolo ťažké aj pre Vás. Doterigať sa na pól je ako odbehnúť maratón a hneď po dobehu si dať fotografiu. Maratón behá veľa ľudí, a tak si viete predstaviť, ako sa asi cítite. Ste absolútne vyšťavený a v tej chvíli, kedy ledva lapáte po vzduchu, by ste mali zapózovať. Verte, že na póloch je to 100x ťažšie. Prídete sem, máte extrémne dosť. Plus, tu máte extrémne málo času. Ani hodinku predtým ešte neviete, či sem vôbec prídete. Nič nie je isté. Na tomto póle som ťažko dýchal, pocitová výška je ako keby ste stáli v Himalájach, máte málo kyslíka. Nespali sme dve noci a aj táto fotografia je nafotená tesne po polnoci -sme tu v januári a to je na južnom póle 24 h svetlo. No stále je mínus 35 stupňov a asi ešte menej. Už to neriešim. Vytiahnuť hocičo zo zamrznutého batohu robí problémy, lebo prsty následne dlho oziabajú a ruky sú nepoužiteľné.
Každopádne, robiť dobré veci posilňuje osobnosť a robí každého šťastnejším. Táto charita je zameraná na deti a o to je dôležitejšia. Deti sú nepopísanou tabuľou a mnohé vás budú nasledovať.
Prísť takto ďaleko je ťažké. Ide o osobné zaprenie sa, o veľké odhodlanie, kedy ste sa dlho museli uskromňovať a veľa ste pre dosiahnutie pólu museli obetovať. Áno, aj dnes. Keď k tomu pridáte drobnosť, akou je charita akéhokoľvek druhu, povýšite svoju cestu o ďalší pól!
Snažme sa urobiť našu Zem lepšou!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Južný pól
- Robert Falcon Scott – polárnik
- Heroic Age of Antarctic Exploration
- Tučniaky cisárske - naj
- Expedicia Severný pól, 90N
- Jazero Inari, cestou na severný pól
- Kde je Arktída?
- Kto bol prvý, kto objavil severný pól ?
- Ruská polárna báza - Novolazarevskaja
- Pól Nedostupnosti a najnižšia teplota na zemi
- 100 rokov od dobytia južného póla
- Brown, polárna báza na Antarktíde
- Palmer a Amundsen–Scott Station--základne USA
- Krajina kráľovnej Maud
- Weddellove more
- Pristátie privat jetu na snehu
- Južný pól – triky a tipy Slovákov
- Port Lockroy – južný pól
- Kto objavil južný pól?
- Cestovateľka – prvá Slovenka na najväčšej expedícii
- Endurance22 dnes vyrazil na ľadoborci SA Agulhas II hľadať loď Endurance