Fórum

55 príspevkov

18

21:34

aug

2019

Neprebádané mayské mesto Tikal je stále plné tajomstiev Viac o krajine

Neprebádané mayské mesto Tikal je stále plné tajomstiev

Neprebádané mayské mesto Tikal je stále plné tajomstiev Ráno sme si vychutnali voňavú guatemalskú kávu, a sme pripravení vystúpiť na 70 metrovú pyramídu v jednom z najväčších mayských miest. Mesto Tikal bolo ukryté v Peténskom pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objavila expedícia vedená Modestom Méndezom, no dôkladnejší archeologický výskum prebiehal až od roku 1951. Ľudstvu sa tak odkryl unikátny svet mayskej civilizácie a dnes môžeme obdivovať ich tajomnú kultúru, i keď je pravdou, že mesto Tikal je odhalené len na 30%. Minulý rok vedci pomocou laserového skenovania terénu zarasteného hustým pralesom našli desiatky tisíc obydlí, ktoré boli domovom Mayov. Zmapovali oblasť s rozlohou 2100 km² a objavili približne 60 000 stavieb, ktoré boli postavené v období mayskej civilizácie od roku 1000 pred naším letopočtom až do roku 900 nášho letopočtu. Ukázalo sa, že slávne mayské mesto Tikal predstavuje len zlomok mayskej metropoly, ktorá z väčšej časti zostala neodkrytá v hlbokej džungli. Uprostred Peténskej džungle, neďaleko ruín starovekého mayského mesta Tikal sa tak pod nánosom vegetácie nachádza doteraz neodkryté mesto. Prechádzame pralesom, ktorý je plný života a zvukov. Z korún stromov počuť rev vrešťanov, človek by si myslel, že to môže byť jaguár, keďže na každom kroku vidieť značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu prináša novú vôňu pralesa a my kráčame cestou pomedzi vysoké stromy. Mohutné cédre, ceiby a palmy nám postupne odhaľujú prvé mayské stavby. Vysoko nad vrcholkami stromov vyčnievajú majestátne chrámy jedného z najmagickejších mayských miest. Mesto Tikal bolo kedysi jedným z najmocnejších sídiel rozprestierajúcich sa vo východnej časti Strednej Ameriky. Pozostáva z vysokých chrámových pyramíd, impozantných palácov z vápenca, aj obrovských kamenných stél zobrazujúcich životy vládcov Tikalu. Viete, čo je stéla? V mayskej civilizácii to bol kamenný stĺp, alebo stojaca kamenná doska osadená do zeme. Mayovia stélu nazývali „lakam tuun“, čo znamená „veľký kameň“. Stély sú spravidla pomaľované a obtesané na všetkých stranách a obsahujú najmä nápisy a obrazy, ktoré informujú o činoch a živote vládcov. Mayovia používali chrámy na komunikáciu s bohmi. Čím bol konkrétny chrám väčší, tým malo byť jeho spojenie s bohmi silnejšie. My dnes zdolávame vrchol najvyššej pyramídy, tzv. Chrám č. 4, ktorá sa týči až do výšky 70 metrov. Cesta na vrchol po drevených schodoch nám netrvala dlho, vybehli sme to za necelých 10 minút a naskytol sa nám úžasný pohľad na Peténsku púšť a mayské stavby, ktoré pred nami skrývajú ešte množstvo tajomstiev. Posadili sme sa na vrchol pyramídy, odkiaľ sa nám otvorila fascinujúca scenéria stavieb vytvorených človekom, a vychutnali sme si spolu tento nádherný pohľad.

17

01:30

aug

2017

Opekačka na láve Viac o krajine

Opekačka na láve

Opekačka na láve  Antigua je nádherné niekdajšie hlavné mesto Guatemaly s koloniálnou atmosférou, kostolmi a ich ruinami. Po noci v bývalom kláštore vyrážame na sopku Pacaya, ktorá je aktívna. Alebo hyperaktívna? Jorge, miestny sprievodca, nám hneď avizuje, že jej činnosť za posledné dva týždne naznačuje erupciu v blízkej budúcnosti. Zatiaľ často vidno dym a chrlenie kameňov, avšak nie do diaľky. Na samotný vrchol samozrejme nemôžeme za týchto okolností ísť, no ako správni lovci zážitkov si to namierime o 300 metrov nižšie k lávovému kráteru (nachádzame sa takmer 2300 metrov nad morom). Výstup je príjemný, sopka sa sem-tam ozve a Jorge nám hore ponúka banány. 'Y los marshmallows? / Radšej penové cukríky?' To už je iná reč, milý Jorge vytasí palice a všetci na ne radostne šupneme marshmallows, ktoré priblížime k diere medzi lávovými kameňmi. Sála z nej patričné teplo a onedlho si už pochutnávame. Guatemala má celkovo až 37 sopiek, no iba tri sú nevyhasnuté. Výstup na jednu z nich sa určite každému vryje do pamäti. 

06

16:58

apr

2017

Donald eres un pendejo Viac o krajine

Donald eres un pendejo

Donald eres un pendejo Kubánsky exilový autor Reinaldo Arenas raz povedal, že jediný rozdiel medzi totalitným a demokratickým režimom je ten, že zatiaľ čo v totalite musíte držať jazyk za zubami, keď vás kopu do zadku, v demokracii si môžete aspoň zakričať. Postaršia guatemalská babička si usrkáva z tmavého osviežujúceho napoja, ktorý sa preslávil po celom svete svojou sexy fľaškou pripomínajúcou ladné krivky ženského tela. Slamka zastoknutá v hrdle fľašky a bublinky v ústach: "Kúp si nejaké pekne tričko, dievčička, ako suvenír z Guatemaly, keď nám už ten Váš prezident zakázal chodiť do Ameriky." "Tetuška, ja som z Európy. Chápete, tam ďaleko za veľkou mlákou. To je oveľa ďalej ako do Štátov. To je v lietadle aj cez 10 hodín." "Fiha, tak to už hej." A usrkne si ďalší glg, až jej zabehne. "Tak kúp si nejaké pekné tričko tam k Vám do Európy." "Tetuška, ja mam tričiek dosť. Pozri, toto mám čisto nové BUBO tričko." A ukazujem jej nové veľké červené logo. "Aha.." tvári sa dôležito, ale pokračuje vo svojej neoblomnej pesničke. "Kúp si nejaké pekné tričko." A v tom dvihnem zrak, keďže guatemalská babička ma tak 1,2m výšku a ešte k tomu aj sedí a vidím čierny model s veľkým nápisom: DONALD ERES UN PENDEJO. Tak toto ma vážne rozosmeje. Babička sa smeje so mnou až jej bublinky z koly z uší vyprskajú. Trochu si obleje aj krásny tmavomodrý kroj, ktorý ma nádherne vyšívaný. Toto na Guatemale zbožňujem. Je to podľa mňa jedna z mála krajín, kde sa ešte v bežnom živote nosí kroj. A nie hocijaký. Každá oblasť, región, dedina má svoj vyšívaný vzor, na základe ktorých sa vedia rozlíšiť medzi sebou. Niektoré spracovanie a detaily jednoznačne dokazujú, že to robia nespočetné generácie zručných rúk za sebou. Takže žiadni primitívi títo Guatemalčania nie sú. Keď v Severnej Amerike miestne kmene lovili zver aby prežili, tu v Guatemale žila civilizácia, ktorá nielen že mala dômyselný systém poľnohospodárstva, oni ako jedni z mala vyvinuli písmo. A nie hocijaké. Nielen že ním dokázali zaznamenávať komplexne časové a matematické výpočty, oni pochopili a uchopili význam slova aj v Eposoch, ktoré rozprávajú cele príbehy. Proste, niečo neskutočné. "DONALD ERES UN PENDEJO" čítam nahlas a smejeme sa opäť. Pendejo by sme totižto vo veľmi slušnom preklade mohli preloziť ako "debil, hlupák, somár." A to sú teda také jemnejšie odtiene významu slova "pendejo" (čítaj pendecho). "Tak kúp si nejaké tričko." Vraciame sa k našej zabehanej téme s tetou. Znovu odmietam, ale našťastie babička sa usmieva aj naďalej a vidím, že ešte na záver by rada niečo dodala a tak ešte spomalím krok. "Počuj, a tá Európa.. to je ktoré pobrežie USA? Východné alebo západne?" Tak teraz, kebyže ja pijem kolu, tak mi asi kompletos vyrazí aj cez uši. "Jaj, tetuška, nabudúce Vám radšej namiesto suveníru ja kúpim mapu." :) 

06

00:33

apr

2017

Tikal Viac o krajine

Tikal

Tikal Klasicky skoro ráno nás čaká náš usmievavý šofér s naštartovaným vozidlom. Ak chcete niečo v prírode zažiť, nepoviem nič nového, že skoro ráno prales ožíva najviac. A Tikal, pre mňa určite najkrajšia mayská pamiatka, je celý ponorený v hlbokej džungli. Celé je to tak trochu vzrušujúce a tak trochu tajomné. Preto Tikal zbožňujem. Julo, tak sa volá náš vodič sa tlačí za volant. Povedala by som, že má cez 200 kilo. Hranatý ako zrnko kukurice. Staré guatemalské povesti hovoria, že žena je krásna vtedy, ak sa podoba na zrnko kukurice. V tom prípade by bol náš Julo kráľovnou krásy. Hlava okrúhla ako melón a úsmev ako malý bôžik slnka: "Pozri, pozri.. práve vychádza nad jazerom Peten, nie je to magické?" Usmieva sa ako malé dieťa, keď dostane lizatko. A my sa usmievame s ním. Všetkých ešte tak v polospánku Julo preberie, keď prudko brzdí pri značke "pozor jaguár". Robíme si pamätné fotky a zrazu to pralesom naozaj začne "žiť". Vreskot na plné pecky. Vyzerá to, že sa na nás priamym smerom blíži jaguária svorka. Kebyže neviem, že jaguáre sú samotárske zvieratá a viacmennej sa stretávajú iba kvôli páreniu. A kebyže neviem, že ten ohromný škrekot patrí vrešťanovi, relatívne veľkej opici, o ktorej sa hovorí, že je jedným z najhlučnejších zvierat na nasej planéte, ktorú počuť na vzdialenosť až 5 km a jej hlasivky prekračujú 125 decibelov, zľaknem sa aj ja. Jeho škrekot je naozaj odstrašujúci. Je to akoby na nás za malú chvíľu mala zaútočiť naozaj veľká svorka niečoho hrozivého. Náš domáci sprievodca José (familiárne ho voláme Jožo) lacino zahlási: "jaguáre".. a ja mám naspäť ľudí v minivane skôr než by ste povedali "BUBO". Tak to by sme mali. Prvá ranná rozcvička za nami. Beh na krátku vzdialenosť. Hneď ako vystupujeme v národnom parku Tikal, vravím Jožovi: "počuj, ešte stále je v tomto jazierku ten veľký krokodíl?" "Nie, odkedy zjedol 2 archeológov, tak ho zobrali preč a nasadili sem dva také malé.. ale.. nejako ich nevidím.. asi budú niekde zatúlané.." No, tak úvod do parku by sme mali. Aspoň bude skupina zomknutejšia.., predierame sa pralesom, cítime sa ako Indiana Jones. Objavujeme pyramídy, ktoré akoby len tak v hustom poraste svoj dávny sen snívali.. a konečne sa dostaneme na "hlavné námestie". Tikal je proste bomba!! Podľa mňa by mal byť zaradený medzi 7 novodobých divov sveta. Aj moja skupina je bomba! Hoci chápem, že v príspevku fotka dobre neukáže, sľúbila som im, že náš spartakiádový kúsok na hlavnom námestí v Tikale uverejním. Všetci nás potom začali kopírovať. Mali by sme si to dať patentovať :) pre tých, ktorí nemajú okuliare: naša BUBO skupinka vám doľava ukazuje na pyramídu masiek a doprava na pyramídu jaguára :) 

15

11:16

máj

2014

Moja cesta po Strednej Amerike Viac o krajine

Moja cesta po Strednej Amerike

Asi pred dvoma týždňami sa naša skupina vrátila z cesty Po stopách Mayov. K písaniu som sa rozhýbala až teraz, vďaka jednému zo spolucestovateľov (Pišta, ďakujem ti!), keďže mi vo veľkom začal posielať sľúbené fotky :) Ubehlo to všetko tak rýchlo a vo mne zostali nezmazateľné spomienky. Prešli sme si 5 krajín (Mexiko, Belize, Guatemala, Honduras a El Salvador). Keď som sa vrátila domov, každý sa ma pýtal, čo bolo úplne naj. Ja mám pred očami stále tie výrazy tvárí domorodých obyvateľov. Ich hnedé okrúhle oči plné očakávania niečoho, čo možno nikdy nepríde. Ukrývali v sebe všetko – otvorenosť, láskavosť, chuť rásť, hoci výška je občas nutne daná a niet kam ísť. Mexičania sú presne ako z telenovely: rifle, kožený opasok, košeľa a veľký úsmev a sem tam ten kowboyský klobúk. Jedlá čo nemajú chuť a nádherné azúrové pláže. Vystreté pyramídy, ktoré sú rovno nad Karibikom a sprievodca, ktorý sa pýši tým, že v máji sa mu narodí May – syn. Leguány hádžu pózy na skalách a mi sa predbiehame v tom, kto má lepší záber. Černošské Belize trochu naháňa strach a my sa nevieme dočkať rána :) Ale večerná prechádzka na zelenom ihrisku plnom detí, mladých a stánkov z ktorých štipľavá chuť priam sálala zahnala naše obavy. Navyše, ešte v Belize sa nám podarilo umyť si zuby cukrovou trstinou :-P Veľká sranda bola aj skupina „Kokosový olej“. Keď začali hrať, rýchlo sme im dali peniaze, aby prestali :) skupina bola založená asi veľmi rýchlo – v momente, ako nás zbadali v meste :) Guatemala je pre mňa krajina zázrakov, kde je dorozumievacím jazykom úsmev, alebo spenglish (mix španielčiny a angličtiny). Ale ja odporúčam ten úsmev – dohodnete sa skôr :D Vďaka našej sprievodkyni Katke sa predo mnou otvoril dávny svet Mayskej civilizácie a jej dobytia. Všetko na tom je fascinujúce a ešte fascinujúcejšie bolo ako to Katka podala. – Ako sa dobyvateľ Cortes objavil v zbroji na koni a leskol sa ako Syn z Nebies – a Mayovia mu to uverili.. Dychtivo som hltala každé slovo. Všetko som si predstavovala a v duchu som sa preniesla do tej smutnej doby kedy sa existencia jednej civilizácie začala rozpadať a ich dni slávy sa blížili nenávratne ku koncu. Mayovia, ktorí sa počas ich vlastnej histórie v bielych iba sklamali sa dnes na nás opäť usmievajú a dávajú nám aj to posledné lebo veria v dobro. Dojalo ma, keď nám v jednom domčeku na rieke Isabal otec rodiny dal to najvzácnejšie čo doma mal – ľad – len aby nám zvedavým turistom predviedol ako z neho pripravuje zmrzlinu. Pre nás všetkých bol obrovský zážitok presun po pralese El Petén a postupné objavovanie odkrytých pyramíd a opäť – starého sveta Mayov. Tu vznikli fotky, z ktorých mám dnes najväčšiu radosť – opičky Spider Monkey – mláďa vykúkajúce z maminkinho vaku. Honduraské dedinky nás objali svojou zeleňou a ich kopce pred nami akoby skrývali Mayské komunity, ktoré ešte stále žijú tradičným spôsobom – aspoň sa to tak hovorí. Ale tradície v modernom svete sa len ťažko udržujú. Dva protipóly na seba narážajú a to nutne spôsobuje že pevná pôda pod nohami sa akoby strácala pred očami tak našimi ako ich. Mala som pocit že všetky zvieratá sú domáce – nielen psy a sliepky, ale všetky! Aj tie, ktoré my považujeme za divoké. Supy sa tiež tvárili, že majú svoj domov u domácich :) Po hrebeňoch krajiny sme prešli na koňoch. Pre mňa osobne to bol skvelý zážitok. Mala som to šťastie že mi bola pridelená kobyla menom Butterfly, ktorá ma poslúchala na slovo a ja som si cválala, až sa za mnou prášilo so širokým úsmevom na tvári. Mám ešte jednu spomienku, na ktorú nikdy nezabudnem a ktorá nejakú časť vo mne určite zmenila. Spomienka, ktorú ale nedokážem a možno nechcem opísať. Jeden pohľad hnedých očí, ktorí chcel tak veľmi zmeniť svet... ten svoj - vlastný... El Salvador nás vytrhol zo sna svojimi čiernymi plážami a hrôzostrašnými vlnami, a omámil silnou arómou na neuveriteľnom rybom trhu. Najviac na mňa zapôsobila tá pohostinnosť, skromnosť a chuť bojovať. Ako povedala Katka: „Salvador sa snaží.“ Bolo to cítiť všade, Salvador sa naozaj s veľkou chuťou zbiera z popola a zo všetkých síl pre nás znáša to najlepšie čo má. Spolu s Katkou aj ja držím Salvadoru palce. Okrem toho, varia skvelé morské príšery, ktorých čerstvosť sa vám rozplýva na jazyku :) Púť sme ukončili znova v Guatemale, kde sme navštívili školu do ktorej chodia Mayské deti, prešli sa po Antigue – meste kde je trávenie dôchodku „in“ a vystúpili sme na sopku Pakkaya, kde sme si nad horúcimi lávovými kameňmi opiekli marshmallow. Katka, ďakujem hlavne tebe za to, že si z mojej cesty urobila zážitok. Si neskutočne schopná a šikovná. Každý jeden veľký problém si vyriešila, splnila si aj najabsurdnejšie požiadavky mojich spolucestujúcich, bola si neskutočne ústretová, milá a starala si sa o nás ako o vlastné deti :) Zažili sme toho určite viac, možno si každý z nás pamätá niečo iné (a možno si nejaké veci niekto aj nepamätá po rozlúčkovej noci plnej spevu a vína – že Janko?), ale toto je to, čo ostalo vo mne a čo som si priniesla späť domov. Tak keď sa ma znova niekto opýta, čo bolo to naj – poviem určite – obyvatelia Strednej Ameriky, pretože sú to práve ich snahy, sny, úsmevy a chuť bojovať, ktoré ma inšpirovali k napísaniu tohto článku. Spoznanie ich reality mňa samu obohatilo v mnohých veciach. Držím im palce, aby bolo v ich silách a osude zlé veci zmeniť a tie dobré zanechať. Veľa šťastia!

13

23:04

máj

2014

Ríšou Mayov 18.4.-2.5.2014 Viac o krajine

Ríšou Mayov 18.4.-2.5.2014

Pripájam poďakovanie za úžasnú cestu strednou Amerikou, mayská kultúra, pôvodné kroje, gurmánske špeciality ala mollo, guatemalska káva a Zacapa 23 ročný rum, pyramídy v každej krajine : Tulum v Mexiku, Tikal v Guatemale, Xunantunich ako ho Katka vtipne nazvala Kde nič tu nič, aby sme si to pamätali. Preklápanie zážitkov z histórie a kultúry, skvelé fotky indiánskych detí a starších usmievavých ľudí.....neviem, ako lepšie opísať to, že zážitok ešte trvá stále po 11 dńoch návratu z tejto cesty....a to som už v Guatemale bola. Najväčšou devízou však bolo, že sme mali tak úžasnú sprievodkyňu Katku Liškovú, ktorá tento zážitok umocnila svojou profesionalitou, vedomosťami a spontánnosťou, veľmi som sa tešila, keď som sa dozvedela v 1.deň, že to bude práve ona a vôbec, ale vôbec nesklamala, naopak tešila by som sa na každú ďalšiu cestu s ňou. A to sme boli na Kube a práve Katka išla paralelne s nami....a všetci ju chválili už tam. ĎAKUJEME Bubo aj Katka, aj skvelá partia cestovateľov a už priateľov. Už teraz sa tešíme do Buenos Aires.

04

16:16

máj

2014

Ríša Mayov - poďakovanie za fascinujúcu cestu Viac o krajine

Ríša Mayov - poďakovanie za fascinujúcu cestu

Už druhú noc sme z Guatemaly doma a spím vo vlastnej posteli, no myšlienky kolujú v iných kútoch našej civilizácie. Prelína sa mi pred očami život vyspelej civilizácie v ríši Mayov a dobytie tejto pevniny Európanmi. Dobytie Mayskej ríše v onom historickom čase bolo o hmotnom bohatnutí a stále a stále sa pozastavujem nad tým, ako dobývanie v minulosti menilo svet. Táto skutočnosť dobývania sa ponímala ako pocta svojmu národu, no mne je bližší výraz vojna. Aj ja som cestoval ako Európan do Strednej Ameriky za investíciou, tak ako to bolo v druhej polovici minulého tisícročia, no forma investície je totálne rozdielna. Ja som bohatší niekde vo vnútri, vo svojich pocitoch a vo svojej pamäti. Týmito pár riadkami vyjadrujem iba pocit, s ktorým som sa vrátil domov a ktorý je dôsledkom sprevádzania úžasnej sprievodkyne Katky Liškovej. Touto formou by som chcel poďakovať za jej bravúrny výkon, na celej ceste Ríšou Mayov, ktorú som absolvoval so svojou rodinou. Celý poznávací zájazd sa nedá napísať a naplánovať a už vôbec sa nedá naplánovať demonštrácia indiánov pred colným prechodom do Hondurasu. Žiadna únia, žiadna bezcolná zóna... . Nedá sa naplánovať ani plné námestie veriacich v deň svätorečenia Jána Pavla II. v Guatemale. Toto sú malé fakty o tom, čo všetko nádherné sme zažili a čo sa nedá popísať, to sa jednoducho musí zažiť. Chcem sa poďakovať, no výstižne napísať poďakovanie je ťažké. Zhrniem to takto: Ak sa povolanie spojí s koníčkom, či dokonca s vášňou k povolaniu, je úžasné robiť takúto profesiu. A Katka toto nielen spojila, ale ja si myslím, že Katka je tak dokonalou sprievodkyňou, že sa sprievodkyňou musela narodiť. Ďakujem

09

03:32

aug

2012

Pozdrav domov z Flores Viac o krajine

Pozdrav domov z Flores

Ahoj mile bubo a slovensko.. Dnesna 4 a pol hodinova sprevadzana prehliadka Tikalu mala naozaj svoje caro. Pretoze nam prsalo a prsalo.. Prsalo nam v dazdovom pralese, kde to mozeme realne ocakavat. Ale tento dazd narozdiel od inych akosi k tejto oblasti patri. Pred majestatnymi pamiatkami starych Mayov sa tieto kvapky dazda rady toleruju. Navodilo nam to atmosferu, ako to asi bolo, ked boli modlitby a pobedy starych Mayov vypocute :)... Prave sa zbierame na recepcii a tesime sa na spolocnu veceru na brehu miestneho jazera, ktore okuzluje negycovostou, aj napriek tomu, ze sme v turistickej zone. Vsetci sme zdravi, a zajtra nas caka niekolko hodinova plavba na Rio Dulce. PS: hurikan nam priniesol len dazd a tak vsetko je fajn :)

13

00:00

apr

2012

Carovna Guatemala Viac o krajine

Carovna Guatemala

Ahoj vsetkym na Slovensku. Guatemala je krasna zem, plna diverzity chapanej vsetkymi moznymi sposobmi. Zatial co vcera sme sa triasli zimou pocas prechadzania cez mestecko Los Encuentros vo vyske nad 3000 metrov, dnesny den v najznamejsom meste stredovekej Ameriky priniesol velke poznanie tohto sokujuceho miesta - TIKAL. Tu sme zazili obrovske teplo, tropicku burku, prach, majestatne, vyse 70 vysoke pyramidy. Aka bola vlastne majska civilizacia, preco zanikla? Tieto otazky si nekladieme len my, ale asi kazdy, kto vidi prepracovanost tychto uzasnych stavieb. Guatemalci su zvlastni, ini ako mexicania a uplne ini, ako spanieli. Maju trosku hlbsie do vrecka, ale su trosku sebavedomejsi. Z toho vyplyva aj vacsi temperament a potencionalne nebezpecie pre turistu, pokial si nedava pozor. Vlastne vsetky krajiny latinskej ameriky vonaju exotikou, su krasne, maju skvele jedlo. To, co musime mat my je zasa trosku vacsia opatrnost, kde si toto jedlo dopriat a s kym sa bavit. Zatial kym vo vychodnej azii clovek ma akysi ochanny stit, pokial ma bielu tvar. Je chraneny uctov zvacsa budhizmu ci hindu. Amerika od Mexika dole je trosku ina. Vsade mnozstvo ozbrojencov s brokovnicami a nepriestrelnymi vestami, chraniaci majetok a turistov. Treba si cez uzivanie tejto krasnej krajiny davat predsalen pozor, brat ju taku, aka je. Krasna, tradicna, vasniva, temperamentna. Treba mat velkui davku tolerancie a nieco v zivote precestovane. Azda Guatemala je srdcom mezoamerickej kultury so vsetkym, co k tomu patri. Zajtra je na programe Belize... :)

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test