Fórum

125 príspevkov

19

09:22

sep

2019

Ruský Altaj a cesta ním Viac o krajine

Ruský Altaj a cesta ním

Po zdĺhavom procese prechodu hraníc z Mongolska do Ruska začala posledná časť našej expedície. Ruský Altaj sme si prešli naozaj celý. Z Tašanty až do Barnaul sme väčšinou využili cestu M52 alebo, ak chcete, v Rusku preslávený Čujsky trakt. Tiahne sa popri rieke Čuj až do sútoku s riekou Katuň, tá sa potom spája s riekou Bija a vytvára s jej povodím jednu z najväčších riek Ruska -rieku Ob-, ktorá preteká cieľom našej cesty- mestom Barnaul. Zmenou oproti Mongolsku je vybudovaná asfaltová cesta, ktorá nám značne uľahčila dlhočizné presuny. Naša prvá noc bola v Koš Agaš (Kosh Agash, kde sme mali príjemné ubytovanie na okraji mesta. No samotné mesto je ozajstná divočina a turistu tu budete hľadať darmo. Obyvateľmi sú Kazaši a teda moslimovia, po ktorých viere je tu vidieť niekoľko mešít. Tie neskôr vystriedali pravoslávne kostolíky, no aj šamanizmus, ktorý má v Altajskej Republike silné korene. Krajina sa nám postupne menila a hory pripomínajúce Mongolskú časť Altaja vystriedali lesy, ktoré pozostávali prevažne z cédrov, borovíc a briez. Práve z cédrov nájde popri ceste mnoho liečiv a výrobkov. Nádherné horské prechody, kľukaté rieky, skalné útvary a horské mestečko Čemal, kde sme prespávali ďalšie noci a navštívili kaplnku ženského kláštora na ostrovčeku Patmos. Nie toho v Grécku, lebo aj Čemal má svoj Patmos. Najvyššia časť Altaja nám ale zostala zahalená, a tak sme nedovideli na slávne ľadovce Aktru a ani na Bélu hu, ktorá je so svojou výškou 4506m - najvyšším vrchom Sibíri. Nevadí, aj tak sme videli neskutočne veľa.

Ruský Altaj a cesta ním

Robert Taraba

09

14:34

júl

2019

Prečo Bajkalu hrozí ekologická katastrofa? Viac o krajine

Prečo Bajkalu hrozí ekologická katastrofa?

Najstaršie a najhlbšie jazero na svete, ktoré vzniklo na miesto tektonického zlomu, ktorý bol postupne v priebehu vekov zaliaty vodou z okolitých hôr. Najväčšia zásobáreň pitnej vody na svete cca 20%. Množstvo unikátnych endemitov (živočíchy, ktoré sa nevyskytujú nikde inde na svete): od rôznych mikroorganizmov, cez krevetky až po biele tulene. A práve tu sa schyľuje s rozvojom turistiky ku eko katastrofe. Všetky rezorty, všetky dedinky majú kanalizáciu vyvedenú do jazera. Rastúce množstvo odpadu si všimli aj v Kremli. Samotný Putin zavelil, že každá väčšia dedina v okolí Bajkalu bude mať čističku odpadových vôd. Niekoľko z nich sa už aj stihlo postaviť, ale majú jeden zásadný nedostatok. Baktérie, ktoré mali pomáhať rozkladať a spracovávať nečistoty sú neaktívne pri teplote vody 12°C. Letná teplota Bajkalu je sviežich 16-17°C. Chválim snahu o čističky, ale toto sa nepodarilo :)  

Prečo Bajkalu hrozí ekologická katastrofa?

Martin Lipinský

09

14:31

júl

2019

Poď na Pohodu v Jurte Viac o krajine

Poď na Pohodu v Jurte

Chceš byť na letných festivaloch naozaj unikátny? Tak zváž Tradičný mongolský príbytok - Jurtu. Čo to je? Drevená konštrukcia pokrytá dnes už prevažne syntetickým materiálom (tradične kožušinou). Vonkajším tvarom pripomína okrúhly bochník chleba. Má vynikajúce vlastnosti: v lete v nej nie je horúco a v zime zase, naopak, nie je zima. Uprostred strechy je vždy umiestnený otvor. Slúži ako zdroj svetla a využitie nájde aj pri umiestnení komínu k piecke na varenie. Vďaka svetovým e-shopom sa dá objednať aj do našich končín za celkom príjemnú sumu 500€, aj s poštovným. Zabalená jurta dosahuje rozmery väčšieho fúrika, takže je veľmi skladná. Ak nie si fanúšik festivalov, zváž exotický altánok na záhradku ;)

Poď na Pohodu v Jurte

Martin Lipinský

09

14:10

júl

2019

Čo vymysleli Mongoli? Viac o krajine

Čo vymysleli Mongoli?

Leto vrcholí, teploty sa šplhajú nad 30°C, a vy dostanete chuť na zmrzlinu. Nebyť Mongolov, tak túto pochúťku dnes nemáme. Tradičný mongolský spôsob života je založený na neustálom migrovaní po pasienkoch, aby ich stáda nehladovali. Dlhým presunom prispôsobili aj jedálniček. Zatiaľ čo v časoch najtuhšej zimy sa veľmi nepresúvajú, vtedy konzumujú všetky druhy mäsa tzv. mongolian barbecue. V teplejších mesiacoch konzumujú najmä mliečne výrobky. Jogurty, čerstvé mlieko, syry, smotana alebo dokonca sušený kumis; to je súčasťou bežného jedálnička nomádov. Prvá zmrzlina vznikla práve pri prvých nočných mrazíkoch, keď sa nomádi presúvali na koňoch medzi osadami. Vytrvalé cválanie na koni dokázalo smotanu, pripevnenú v mechoch na sedle, vyšľahať do veľmi jemnej podoby. A to bol práve prvý predchodca dnešnej obľúbenej pochúťky - zmrzliny.  

Čo vymysleli Mongoli?

Martin Lipinský

19

10:42

jún

2019

Pozdravy z Bajkalu s vôňou údených rýb Viac o krajine

Pozdravy z Bajkalu s vôňou údených rýb

Pozdravujeme z brehov Bajkalského jazera! Naša zážitková cesta Transsibírskou magistrálou nás doviedla až sem do malej dedinky menom Listvjanka na brehu Bajkalu. Je to najznámejšie letovisko, kde sa môžete s Bajkalom stretnúť a my tu, samozrejme, nemôžeme chýbať ani teraz. Na privítanie hľadíme na Šamanovu skalu na mieste, odkiaľ mohutná rieka Angara vyteká z Bajkalu a razí si cestu na sever do Irkutsku a odtiaľ ešte ďalej, až sa napokon rozplynie v obrovskom Jeniseji. Múzeum Bajkalu nám ukázalo kopec zaujímavostí a s plnými hlavami faktov sa môžeme pobrať do nášho hotela Mayak, najlepšieho hotela na promenáde priamo v centre mestečka. Vyberieme sa na miestne trhovisko, aby sme mohli ochutnať najlepšie údené ryby celého Ruska. Na výber máte maličké rybky golomjanky, žijúce v poriadnej hĺbke Bajkalu, alebo typickú rybu zvanú Omuľ. Tá je vrcholom bajkalského gastronomického neba a rovnako dobre chutí údená ako aj čerstvo pečená. Nájdete si svoju bábušku, prehodíte pár slov a napokon si odnášate skvelú rybu. Keď ju dojete, je tak dobrá, že budete mať chuť na ďalšiu. Viete, že už vládať nebudete, no sľúbite si, že sa tu zastavíte znovu na večeru. Nakupujeme cédrové oriešky, bylinkové, bajkalské čaje so sibírskymi bylinkami, aj zopár suvenírov. Po sieste a krátkom oddychu sa vyberieme loviť zážitky priamo na Bajkal. Vybavíme si u kapitána na brehu loďku a vezme nás na plavbu po jazere až k skrytej zátoke, kam sa dá dostať iba po jazere. Zakotvíme tu, pobeháme si po brehu, odfotíme krásne zákutia bajkalskej prírody a sme nazad. Máme šťastie na krásny, dokonca aj slnečný deň a len večer cítiť jemný vietor fúkajúci z hladiny. Už len prechádzka ospalou dedinkou plnou drevených domčekov, ryba na večeru a západ slnka. Veľa domov je na predaj a tak ak hľadáte vlastnú, ruskú daču, príďte sem a uvidíte, že si už nejakú vyberiete. Po štyroch nociach vo vlaku bude posteľ príjemným spestrením.  

Pozdravy z Bajkalu s vôňou údených rýb

Tomáš Kubuš

16

14:09

jún

2019

83 hodín vo vlaku? Málo či veľa? Málo! Viac o krajine

83 hodín vo vlaku? Málo či veľa? Málo!

83 hodín vo vlaku. Stop. 5193 kilometrov. Stop. Z Moskvy do Irkutsku. Stop. Sme pri Bajkale. Stop. Takto nejako by mohol vyzerať telegram, ktorý by sme pred rokmi posielali z Bajkalu, že sme šťastne dorazili po epickej ceste ruskou Transsibírskou magistrálou. Tentokrát nejdeme až na jej koniec, nepokračujeme do Vladivostoku (ten je z Moskvy vzdialený fantastických 9288 kilometrov!), ale zastavili sme sa „len“ v Irkutsku, po piatich tisíckach kilometrov. Viete si predstaviť stráviť 83 hodín vo vlaku? Mnohí možno pokývajú hlavou, že sa to predstaviť nedá, ale verte, že skutočnosť je o mnoho geniálnejšia, než predstavy. Do vlaku sme nasadli ešte v Moskve a za ten čas sa za oknami nášho uháňajúceho vlaku stalo toľko zaujímavých vecí, že človek nevie, kde začať. Za posledné dni sme preťali obrovskú „matičku“ Volgu v Jaroslavli, rieku Kamu pred Permom, pozerali sa na Irtyš pred mestom Omsk, sledovali mohutný Ob pred Novosibirskom a tiež Jenisej priamo v Krasnojarsku. Náš vlak sa zastavil 73 krát a viac krát sme počas zastávok mohli vystúpiť, a tak sme si pozreli palácovú stanicu v Jekaterinburgu, pohľadali sme Leninovu sochu v Omsku a užili si aj krásnu železničnú stanicu v Novosibirsku so sochami, plaketami a zaujímavými miestnosťami. V Krasnojarsku sme si vychutnali námestie s fontánami a stĺpom ozdobeným levom s kosákom a lopatou, a tiež sme nevynechali mozaiku s Leninom a jeho partiou revolucionárov. Pár zastávok sme pridali aj v menších, anonymných mestečkách, kde sme raz kúpili nanuky, inokedy vychladené nápoje a sem tam niečo malé pod zub. Napadlo by vás, že toľko zaujímavostí stihnete len pri „obyčajnej“ ceste vlakom? Za oknami sa nám menila krajina. Spoznali sme sibírske nekonečno, videli milión briez, ale aj pahorky Uralu posiate lesmi či juhosibírske pohorie Sajany s lúkami a borovicami. Sibírska tajga posiata jazierkami, močiarmi, riečkami a rozpadávajúcimi sa drevenými dedinkami, kde domy držia už len z akejsi neznámej zotrvačnosti, patrí k najdokonalejším až gýčovym pohľadom. Vypili sme litre čaju, prekecali hodiny, pripili sme si vodkou na pokorenie hranice medzi Európou a Áziou za mestečkom Pervouraľsk a odrazu prišiel čas vystúpiť. Iba na vlastnej koži si musíte skúsiť, aká geniálna jazda je vlak Transsibírskej magistrály. Je to cesta plná zážitkov, a to máme pred sebou ešte Bajkal, Mongolsko a čínsky Peking!  

83 hodín vo vlaku? Málo či veľa? Málo!

Tomáš Kubuš

16

06:08

jún

2019

Prechádzka Moskvou a odchod smer Transsibírska magistrála! Viac o krajine

Prechádzka Moskvou a odchod smer Transsibírska magistrála!

Znovu sme sa ocitli v ruskej Moskve, aby sme sa nadýchli mesta a mohli sa vydať na epickú cestu po najslávnejšej železnici sveta. Transsibírska magistrála! Za ňou sme prišli a ona bude naším domovom najbližšie štyri noci. Ešte predtým, než definitívne nastúpime do nášho vagóna čísla 7 a do vlaku číslo 70 s konečnou v sibírskej Čite, sa pozrieme do ulíc Moskvy. Je ráno, Moskva len pomaličky ožíva, prakticky ešte spí, keď do nej zabárame prvé kroky a aby sme ju nezastihli rozospatú, sadneme si hneď na malé, ruské raňajky. Vajcia Benedikt s lososom, ovsená kaša alebo skvelé a jemné sirniky plné tvarohu. K tomu pohár čaju a je to. V Moskve pred odchodom vlaku trávime len niekoľko hodín, no aj tak ich chceme využiť čo najlepšie a uloviť tu niekoľko zážitkov. Tým prvým je moskovské metro. Patrí k najslávnejším na svete a nemôžeme ho obísť ani my. Dáme si niekoľko jázd a pomaličky spoznáme najkrajšie stanice ozdobené lustrami, sochami, zastavíme sa pri nich, povieme si ich príbehy a pohľadáme aj mozaiky na strope. Krásne miesto a pritom „len“ metro. Centrálna Moskva dnes oslavuje, pretože sme sa tu ocitli počas „Dňa Ruska“. Prípravy na Červenom námestí vrcholia, a hoci na neho nemôžeme vstúpiť, priblížime sa k nemu na dosah ruky tak, že sme ulovili všetky fotky, aké sme chceli. Kremeľské múry, nad nimi rastú cibuľkovité kupoly slávnych chrámov aj ikonická zvonica. Nad palácom veje ruská trikolóra a niekoľko policajtov pobehuje sem a tam a stráži priestor pred zvedavými turistami. Už vieme prečo má najznámejší ruský chrám meno Vasilija Blaženého a v neďalekom parku ulovíme dokonalú vyhliadku na panorámu centrálnej Moskvy. Kremeľské vežičky tu kontrastujú s mrakodrapmi. Takýto pohľad by ste tu pred desiatkami rokov čakali márne, a hoci aj Stalin ozdobil mesto prvými mrakodrapmi, tieto nové, sú skôr „americké“ než ruské, a preto ten kontrast kričí viac. Prejdeme sa po visutom moste ponad rieku Moskva a fotíme a fotíme. Neobídeme ani slávny GUM s jeho fontánami, luxusnými obchodíkmi, zákutiami a po necelej hodinke sa ešte zastavíme aj pred Chrámom Krista Spasiteľa. Je obrovský, hoci moderný, no stal sa obeťou režimu, ktorý neváhal vraždiť vlastných ľudí, nieto ešte búrať stavby. Na jeho mieste mala stáť ozrutne monumentálna socha Lenina, ktorá by presiahla sto metrov. Uff. Veci sa vrátili do normálu a Chrám tu vo svojej kráse stojí na nábreží tak ako koncom 19.storočia. Rýchly presun pred Jaroslavský vokzal, posledný nákup pred 83-hodinovou cestou a vyrážame! Za zážitkami Transsibírskej magistrály!  

Prechádzka Moskvou a odchod smer Transsibírska magistrála!

Tomáš Kubuš

23

05:18

apr

2019

Veľkonočná Neva iba pre nás Viac o krajine

Veľkonočná Neva iba pre nás

Predposledný deň zájazdu Dva medvede (Moskva, Petrohrad), každý by sa už v duchu balil, zháňal suveníry na poslednú chvíľku, prípadne už len nasával jedinečnú atmosféru tohto severského veľkomesta. Ale nás vrchol zájazdu ešte len čaká. Nočná plavba na súkromnej lodi po delte rieky Neva naprieč vysvieteným petrohradským nábrežím. Cieľ cesty? Legendárne otváracie mosty a chuť užiť si mesto aj z inej perspektívy. Turistická sezóna tu ešte poriadne nezačala, a preto sme jediná loďka na rieke. Tunajším vrcholom návštevnosti sú známe petrohradské biele noci, kedy síce zapadne slnko, ale nenastane tma. Vtedy sú na rieke desiatky až stovky lodí, pobrežie posiate domácimi, ale aj turistami. Dnes sa teda jedná jednoznačne o unikátny zážitok, lebo sme tu jediní. Samozrejme, na palube nechýba vodka či vínko. Toto je rozlúčka s mestom, ako sa patrí :) (Na fotke vysvietený krížnik Aurora)  

Veľkonočná Neva iba pre nás

Martin Lipinský

03

21:20

apr

2019

Hmm, aké nádherné... architekta oslepiť Viac o krajine

Hmm, aké nádherné... architekta oslepiť

Najvýznamnejšie stavby v Rusku vždy vznikali pri dôležitých historických udalostiach. Napríklad najväčší pravoslávny chrám sveta katedrála Christa spasiteľa pre 10 000 veriacich a najvyšší pravoslávny chrám sveta sv. Izáka v Petrohrade vznikli ako pripomienka Napoleonovej porážky v Rusku. Alebo petrohradský chrám Kristovho vzkriesenia je postavený na mieste atentátu spáchaného na cára Alexandra II. Slovami z nadpisu cár Ivan IV. ocenil stavbu nádherného chrámu na Červenom námestí. Dnes ho poznáme ako Chrám Vasilja Blaženého. Chrám V. Blaženého pozostáva z 8 vežičiek okolo 9. centrálnej. Symbolicky to odkazuje na porážku Kazaňského Chána a na 8-dňové dobýjanie mesta Kazaň. Stavba to bola tak nádherná a unikátna, že architekt za ňu zaplatil svojim zrakom. Dôvod? Aby náhodou nepostavil podobne krásny chrám aj niekde inde. Aj vďaka tomuto Ivan IV. (na obrázku) nadobudol prívlastok Hrozný.

Hmm, aké nádherné... architekta oslepiť

Martin Lipinský

03

06:31

apr

2019

Keď sa zmešká olympiáda Viac o krajine

Keď sa zmešká olympiáda

Pápež Gregor XIII. zaviedol v 15 stor. nový kalendár, aby opravil nezrovnalosti v dovtedy používanom juliánskom kalendári (dedičstvo z čias Júlia Cézara). Katolícke štáty prešli na nový kalendár skoro okamžite. Protestantom to trvalo približne 200 rokov. Pravoslávni na čele s Ruskom prijali túto zmenu až po Veľkej októbrovej revolúcii v roku 1917. Argumentom prečo prejsť na nový kalendár bol aj trapas z roku 1908, keď ruská delegácia prišla na letné olympijské hry v Londýne s 12-dňovým meškaním. Náboženské sviatky sa v pravoslávnom svete väčšinou stále slávia podľa pôvodného kalendára, preto majú Rusi napríklad aj Vianoce posunuté o 2 týždne, na Slovensku sviatok známy ako Troch kráľov.

Keď sa zmešká olympiáda

Martin Lipinský

02

20:37

apr

2019

Rusko v malom Viac o krajine

Rusko v malom

Myslíte si, že precestovať najväčšiu krajinu sveta stojí neskutočné množstvo času a tiež, že to isto nebude lacná zaležitosť? Mýlite sa. Novootvorené petrohradské centrum Grand Maket vám priblíži matičku Rus ako na dlani. Zmenšenina každého ruského regiónu, najdôležitejšie stavby, najvýznamnejšie pohoria a, samozrejme, aj model legendárnej Transibírskej magistrály na ohromných 800 m². Zábava pre malých i veľkých, a rozhodne nebudete ľutovať :)

Rusko v malom

Martin Lipinský

02

03:20

aug

2018

Plavba po najhlbšom a najstaršom jazere na svete Viac o krajine

Plavba po najhlbšom a najstaršom jazere na svete

Po vyše 5000km vo vláčiku vystupujeme z vlaku. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Po 80 hodinách sme dorazili k svetovému unikátu. Jazero Bajkal. Toto je najväčšia zásobáreň pitnej vody na svete. Približne 20% povrchovej vody sa nachádza práve tu. Toto jazero vznikalo pred 25 miliónmi rokov na zlome medzi euroázijskou a amurskou doskou. Nájdeme tu vyše 3000 druhov živočíchov a z toho viac ako polovica sú endemity (nevyskytujú sa nikde inde na svete). Množstvo z nich sú organizmy, ktoré čistia jazero a vďaka nim je jazero perlovo priehľadné s viditeľnosťou až 40m pod hladinu. Nejedného z návštevníkov napadlo, nedalo by sa ísť na plavbu po jazere? Ak máte šikovného BUBO sprievodcu, tak áno. Vďaka kontaktom a častým návštevám sa podarilo vybaviť hodinovú plavbu, romantickú plavbu pri západe slnka. Krásny deň zakončíme v reštaurácii pri údenom alebo grilovanom omulovi. Aj takéto zážitky lovíme na Transsibírskej magistrále. 

M

Martin Lipinský BUBO

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva