Samojedi – neznáme kmene Ruska a Sibíri

Samojedi – neznáme kmene Ruska a Sibíri Nenci, Nenets

Na nádhernom mieste stojí náš čum – náš dnešný „hotel“, náš  stan s „fasádou“ zo  sobích koží. Z jeho vrcholca stúpa dym. Vonku je všade sneh, drsný mráz, aký dokáže byť iba tu na Sibíri, no vo vnútri je príjemné teplo. Hneď sa nám na myseľ tisnú otázky. Kto stavia čum? Ako dlho to trvá? Kto vôbec vyberá miesto pre čum? Aký je spôsob stavania? Ako dlho sú na jednom mieste?  Môžete sa spýtať na všetko, ale nikdy sa nepýtajte „koľko máte sobov?“ To je ako keby ste sa spýtali u nás, koľko máš na účte peňazí. No počet sobov je v živote týchto nomádov tým najdôležitejším a tvorí celý majetok ako aj STATUS rodiny. Život týchto nomádov je absolútne unikátny a inde na svete už vymizol. Migrujú ročne vyše 1000 km a nikto vlastne nevie, či tu ľudia vedú sobie stáda, alebo soby ľudí. Takto podobne to muselo vyzerať pred 30 000 rokmi, kedy sa tu na Sibíri Samojedi objavili. Ťažké podmienky zoceľujú ľudí a zjednocujú ich v ich vlastnej unikátnej kultúre. Je neuveriteľné, že takíto ľudia ešte na našej planéte žijú a ešte prekvapujúcejšie, že sem žiadni turisti nechodia. Nentsi, tiež známi ako Samojedi, je etnická skupina pochádzajúca zo severného arktického Ruska a ruského Ďalekého severu. Podľa posledného sčítania ľudu žilo v Rusko 45 000 (štyridsaťpäť tisíc) Nentcov, z ktorých väčšina žila v troch autonómnych okruhoch tiahnucich sa pozdĺž pobrežia Severného ľadového oceánu v blízkosti polárneho kruhu medzi polostrovmi Kola a Tajmyr (najsevernejší výbežok ázijského kontinentu). Život Nentsov bol vždy ťažký a dnes ich vytláčajú plynárenské spoločnosti, ktoré pretínajú ich tradičné kočovné trasy. A my máme dnes možnosť s nimi žiť. Naučíte sa robiť nite zo sobích šliach? Oblečiete si následne domorodý kožený kroj? Teplá kapucňa aj palčiaky sú k šatám prišité. Ako pochuťka: surová ryba, surové sovie mäso, sobie srdce, sobí jazyk. Trúfnete si aj na sobiu krv? Odkiaľ majú vodu na skvelý čaj? Odkiaľ majú vitamín C? Zajazdíte si na sobovi? Sú krajšie sobie mláďatká, či malí Samojedi odetí v kožušinách? Alebo ich otužilé, do klbka skrútené psy? Expedičné polárne spacáky pre vás zabezpečíme a donesieme na miesto. Pôjde o jeden z vašich najsilnejších cestovateľských zážitkov. Prečítajte si unikátny program BUBO zájazdu Kmene Sibíra. Staňte sa Lovcami Zážitkov! Foto: nafotil som v našom tábore


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Rusko


náročnosť

6 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
E

Polárne oblasti   Európa  

Sibír, Arktída, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania

Viac informácií o krajine: