Plavba do banského mesta Pyramiden

Plavba do banského mesta Pyramiden Najsevernejšia socha Lenina na svete

Dnes nás čaká jeden z jednodenných výletov loďou, aký môžete na Špicgergoch zažiť, a naša BUBO skupina sa už nevie dočkať. Ráno o 8:30 vyplavávame z Longyearbyen a smerujeme do mesta duchov Pyramiden. Po ceste plávame cez zátoku Skansbay, ktorá je dlhá asi 2 km a je známa živočíchmi, ktoré tu žijú. Míňame pozostatky banského života a miesta osád, ktoré sú dnes už opustené. Naša loď pomaly vplávava do Billefjordu, v ktorom sa nachádza Pyramiden. Toto banské mesto bolo pôvodne založené Švédmi v roku 1910 a neskôr predané spoločnosti Sovjetunionen v roku 1927. Názov mesto získalo podľa pohoria v tvare pyramídy, ktoré sa nachádza hneď nad mestom. Počas sovietskeho zväzu tu bolo vybudované úkážkové mesto a slúžilo na propagandu komunistického režimu. Sovieti ním chceli ukázať, ako sa dobre žije v Sovietskom zväze, keď aj takto ďaleko za polárnym kruhom je život tak skvelý. Existovala tu benzínová pumpa, škôlka, škola, hotely, reštaurácie a mnoho vymožeností. Dokonca sem bola privezená hlina z Ukrajiny, aby tu mohla rásť v letných mesiacoch zelená tráva. Kedysi živé banícke mesto sa zmenilo na akési mesto duchov, po tom, čo ho Rusi v roku 1998 opustili. Hovorí sa, že baníkom dali vedieť, že onedlho pripláva posledná loď zo zásobami a potom sa už nebude dať ako z tadiaľto dostať. Opustené ubytovne baníkov, dom kultúry s vyloženými hudobnými nástrojmi, jedáleň, ktorá bola otvorená nonstop a baníci tu mohli jesť kedykoľvek a zdarma, najsevernejšia plaváreň na svete, najsevernejší klavír, najsevernejší, kedysi luxusný hotel, najsevernejšia socha Lenina. Ak ste boli v ukrajinskom meste Pripjať pri Černobyle, tu zažijete čosi podobné. Napriek tomu, že mesto bolo opustené v roku 2013, sem bola vyslaná spoločnosť Arktikugol, ktorá sa stará o zachovanie budov ako historických pamiatok a zároveň tu obnovila bar a hotel Tulipán, v ktorom sa môžete dokonca ubytovať. Po návrate späť na loď si dávame na hornej palube lode výborný grilovaný obed. Cestou späť sa ešte zastavujeme pri ľadovci Nordenskiöldglacier. Tento ľadovec má dĺžku 15 km a je široký 4 km. Náš kapitán pri ceste späť pláva bližšie vtáčím útesom Diabas, na ktorých hniezdi množstvo morských vtákov. Skvelý deň za nami v znamení vyváženého a skvele zorganizovaného BUBO programu.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Rusko


náročnosť

6 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
E

Polárne oblasti   Európa  

Sibír, Arktída, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania

Viac informácií o krajine: