Pri návšteve juhozápadného Írska, konkrétne ostrova Valentia, sa nám naskytne pohľad na 12 kilometrov vzdialené ostrovy. Tieto ostrovy sa jednotne nazývajú Skellig Islands a sú tvorené dvomi ostrovmi – Little Skellig a Skellig Michael. Little Skellig je z týchto dvoch menej významný, je preslávený najmä tým, že počas leta sem príde hniezdiť vyše 20-tisíc jedincov suly žltohlavej. Skutočným ťahákom je však druhý ostrov a to Skellig Michael.
Ostrov má výrazný tvar, pretože je tvorený jednou veľkou skalou, ktorá má 2 výrazné vrcholy. Tie dosahujú v najvyššom bode výšku 218 metrov nad morom. Dnes by sme na ostrove našli taktiež viacero druhov vodných vtákov, ktorí sem v lete chodia hniezdiť, no tento ostrov je preslávený najmä kvôli svojej historickej významnosti.
Niekedy medzi 6. a 8. storočím bol na tomto ostrove postavený kresťanský kláštor. Presný dátum je nejasný, pretože prvá oficiálna písomná zmienka pochádza až z 8. storočia. Na tomto ostrove existovalo pre kresťanských mníchov špeciálne pravidlo, nemohlo ich tu bývať viac ani menej ako 12. Pokiaľ sem chcel prísť niekto nový, mohol tak urobiť až po tom, ako niekto z predošlých obyvateľov zomrel. Mnísi, ktorí tu bývali, žili v takzvaných beehive forts, ako sa dnes nazývajú príbytky, v ktorých žili. Tie svojim tvarom pripomínajú včelie úle a sú postavené z kameňa a naukladané na sebe takým spôsobom, že pri ich výstavbe nebol použitý žiadny spojovací materiál. Podobné príbytky nájdeme aj na polostrove Dingle, ktorý patrí tiež k stabilnej súčasti našich zájazdov po Írsku.
Dnes sa dá miesto, kde v minulosti stál kláštor navštíviť. Z viacerých pobrežných miest sa sem robia prehliadky loďou. Po príchode na ostrov však treba vyjsť 618 schodov, ktoré boli vytesané do jedného veľkého kusu kameňa. Tieto schody nás privedú až na vrchol, kde sa nachádzajú bývalé obydlia mníchov. Kláštor tu vydržal až do roku 1578, kedy bol oficiálne zrušený. V 19. storočí tu bol vystavaný nový maják, ktorý slúžil okoloidúcim lodiam na usmernenie. Ten sa už dnes však nepoužíva.
Ostrov využili aj na nakrúcanie viacerých filmov, hlavne z rady Star Wars. Natáčal sa tu film z roku 2015, The Force Awakens, film z roku 2017, The last Jedi a aj film z roku 2019, The Rise of Skywalker.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Írsko
- Najkrajšia pláž v Írsku. Áno, v Írsku
- Conor Pass, polostrov Dingle
- Veľký a malý Skellig z Bray Head
- Nobelova cena za literatúru - Yeats, Shaw,Beckett, Heaney
- Vzťah Írska a Severného Írska dnes
- Titanic
- Írsko? Whiskey, Beckett, Oscar Wilde, Yeats, G.B. Shaw. Sláinte
- Najbombovejší hotel sveta sa volá Europa
- Moherské útesy, Írsko
- Najpredávanejšia írska whiskey je Jameson
- Najstaršia pálenica whisky na svete: The Old Bushmills Distillery
- Severné Írsko, Giant's Causeway alebo Obrov chodník UNESCO
- 5 najlepších golfových ihrísk Írska
- Írsko, Newgrage, Knowth - stavby staršie ako pyramídy
- Hill of Tara a kameň osudu, Írsko
- Írsko, The Burren, Poulnabrone - najstaršie Írsko
- Turistika v Írsku: Hora Sv. Patrika - Croagh Patrick
- Turistika v Írsku: Mt. Brandon
- Najlepšie pivo na svete: írsky Guinness
- Prenajmite si v Írsku ostrov