Hoci sa na Novom Zélande dohovoríte s každým bez problémov po anglicky, pôvodný, domáci jazyk tejto oblasti je už trochu náročnejší. Maorčina, Te Reo Maori, je jazykom pôvodného domorodého obyvateľstva už viac ako 800 rokov. Napriek svojmu dlhšiemu historickému používaniu, kultúrnemu významu aj domácemu pôvodu sa Te Reo Maori pripojil k angličtine ako oficiálny jazyk až v roku 1987.
S príchodom európskych osadníkov sa Maorčina ocitla pod tlakom angličtiny, ktorá bola zavedená ako hlavný jazyk výučby v školách a v obchodnej komunikácii a používanie domáceho jazyka výrazne upadlo. Počas 19. a začiatku 20. storočia sa všetci Māori museli prispôsobiť novým spoločenským normám tým, že prešli na angličtinu. Spolu s úpadkom jazyka, ktorý patril k ich identite, upadala zároveň aj maorská kultúra a storočné tradície. Našťastie stále niekde v úzadí pretrvali, až sa v 70. rokoch 20.storočia začalo hnutie o ich oživenie.
Dnes zohráva Maorčina dôležitú úlohu v oživení kultúrneho dedičstva krajiny. Na udržanie a rozšírenie tohto domáceho jazyka sa od vtedy podnikli významné kroky. Založili sa školy kura kaupapa, kde sa všetka výučba odohráva v maorčine, a programy pre deti a dospelých, ktoré pomáhajú oživovať a udržiavať jazyk medzi mladými generáciami. Zvláštnou súčasťou sú tzv. kohanga reo (jazykové hniezda), čo sú programy predškolskej výchovy, kde deti učia starší Māoriovia, ktorí jazyk ovládajú ako svoj materinský jazyk. V oblasti mediálnej produkcie vznikli televízne kanály ako Māori Television, kde sa vysielajú programy výlučne v maorčine. V roku 2016 sa na Novom Zélande začal každý rok oslavovať "Te Wiki o te Reo Māori" (Týždeň maorčiny), počas ktorého sa propagujú aktivity zamerané na zlepšenie povedomia o jazyku a jeho používaní.
Maorčina patrí do polynézskej jazykovej rodiny, ktorá zahŕňa množstvo jazykov rozšírených na tichomorských ostrovoch, ako je tahitčina, havajčina či samojčina.
Maorčina má jednoduchý abecedný/zvukový systém, ktorý sa skladá z 10 spoluhlások a 5 samohlások. Každá z nich má osobitý význam, a ich kombinácie vytvárajú melódiu, ktorá je pre tento jazyk typická.
Spoluhlásky: p, t, k, m, n, ng, w, r, h, wh
Samohlásky: a, e, i, o, u (každá môže byť krátka alebo dlhá, pričom dĺžka samohlásky mení význam slova (napríklad kā a ka majú rôzny význam).
Základné a najznámejšie slová v maorčine
Maorčina má bohatú slovnú zásobu, no niektoré slová sú známe pre svoj význam nielen medzi Māorami, ale aj celkovo na Novom Zélande. Keď pocestujete na Nový Zéland, určite nepotrvá dlho a stretnete sa s tými najznámejšími. Medzi najčastejšie používané patria:
- Kia ora – výraz používaný na pozdrav alebo ako “ahoj.”. Všeobecne je to prianie dobrého života a zdravia.
- Aotearoa - domáci názov pre Nový Zéland
- Wahine – žena, (uvidíte písané napr. na dámskych toaletách)
- Tane - muž (uvidíte písané napr. na mužských toaletách)
- Mana – duchovná sila alebo autorita; má hlboký kultúrny význam.
- Tapu – posvätné, zakázané; slovo odkazuje na duchovný stav alebo zákaz a je dôležité v maorskej kultúre.
- Nga Mihi - vyjadrenie vďačnosti, ďakujem, a tiež pozdravu pri odchode
- Haka – tradičný bojový tanec, ktorý sa stal symbolom kultúrnej hrdosti Māoriov.
- Tūrangawaewae – doslova „miesto, kde stoja naše nohy,“ čo znamená domov alebo miesto, kam človek patrí.
- Pākehā – výraz označujúci ľudí európskeho pôvodu žijúcich na Novom Zélande.
- Wai - voda
- Moana - more
Hoci maorčina zaznamenala za posledné obdobie veľký posun, stále čelí výzvam, keďže mnoho mladých Māoriov nemá dostatočnú znalosť maorčiny a aktívne ju nepoužívajú. Pomocou vzdelávania a podpory vlády má však Maorčina potenciál zostať stále živým jazykom.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Nový Zéland
- Franz Joseph na Novom Zélande
- Jazero Matheson
- Punakaiki
- Do Kaikoury za „Moby Dickom“
- Špeciality Nového Zélandu
- Vyhliadka na Sky Tower
- Cesta okolo sveta - Rotorua, Nový Zéland
- Teroristický útok v Christchurch
- Adrenalínový Jet Boating
- Šťastný nový rok!
- Z Pictonu do Wellingtonu
- Oslavy rugby v Aucklande
- Krevety v Taupo
- Vitajte na Zélande
- Zlatá horúčka na Zélande
- Južné Alpy a Mt.Cook
- Svietiace červíky vo Fox Glacier
- Z Greymouthu do Pictonu
- Náročný let na Zéland
- Najdaždivejšie miesto na Novom Zélande