Jedna z najkrajších pamiatok mesta označovaná aj ako Taj Mahal Kalkaty je dnes skutočnou ikonou mesta. Pamätník bol navrhnutý miestokráľom Britskej Indie lordom Curzonom, aby slúžil predovšetkým ako pomník kráľovnej a sekundárne ako galéria.
Perla Britskej Východoindickej spoločnosti a neskôr hlavné mesto Britskej Indie je abstraktom celého regiónu. Písal sa rok 1690, keď Job Charnock prišiel na breh rieky Hooghly a prenajal si pozdĺž rieky tri veľké dediny. Starostlivo vybrané miesto začalo slúžiť ako obchodná stanica Britskej Východoindickej spoločnosti. Pred príchodom Britov bola Kalkata len dedinou. Briti odolali niekoľkým útokom a tak sa v roku 1772 Kalkata stala hlavným mestom Britskej Indie. Centrom ekonomického, politického a hospodárskeho života bola až do roku 1912, keď Briti presunuli hlavné mesto do Dillí.
V priebehu niekoľkých týždňov po smrti kráľovnej v januári 1901 sa zvolalo veľké zhromaždenie, na základe ktorého sa zriadil celoindický pamätný fond na stavbu pamätníka. Financie na výstavbu vyzbieral ľud Indie a časť na výstavbu financovala britská vláda. Najväčší monument na svete postavený pre panovníka sa tak nachádza dnes práve tu. Základný kameň položil v roku 1906 princ z Walesu a práce sa ukončili v roku 1921. Najväčšou zaujímavosťou je, že kráľovná Viktória nikdy Indiu nenavštívila. Kráľovná túžila navštíviť Indiu, pretože túto krajinu milovala, ale pre príliš dlhú cestu po mori a jej vysokému veku sa jej to nikdy nepodarilo. Raz sa vyjadrila, že by dala čokoľvek, aby mohla na vlastné oči vidieť Taj Mahal.
Architektúra pamätníka je zmesou britskej a mughalskej architektúry. Tento štýl vznikol koncom 19. storočia v Britskej Indii. Briti sa inšpirovali krásou stavieb mughalských panovníkov a podobne ako Taj Mahal, aj tento pamätník je z mramoru Makrana. Biely mramor dodáva stavbe pôsobivý charakter a elegantnosť. Kopuly na pamätníku a dokonalá symetria prvkov odrážajú dizajn Taj Mahalu, preto ho obyvatelia nazývajú aj kalkatský Taj Mahal. Samotný vrchol stavby zdobí anjel víťazstva. Socha je namontovaná na ložiskách a pomocou vetra sa otáča.
V areáli pamätníka sa nachádzajú mnohé sochy z celej krajiny, ktoré sa po vyhlásení nezávislosti Indie v roku 1947 odstraňovali a boli premiestnené do Victoria Memorial parku. Vnútri pamätníka sa nachádza múzeum s portrétmi, mincami, mapami, sochami, vyobrazenia udalostí zo života kráľovnej a zahŕňa kráľovskú galériu. Múzeum je dnes pod kontrolou ministerstva kultúry indickej vlády.
V okolí pamätníka sa nachádzajú záhrady s jazierkami a zeleňou, za ktorých návrhom stoja Lord Redesdale a David Prain. Záhrady sú na ploche 260 000 m2 a udržiava ich viac ako 20 pracovníkov. Pred pamätníkom nás privíta bronzová socha Viktórie, ktorá sa pozerá na svoj svet v rúchu indickej hviezdy a drží guľu a žezlo. Najvyšší súd Západného Bengálska v roku 2004 zaviedol vstupný poplatok za návštevu pamiatky.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - India
- Dohodnuté manželstvá, arranged marriage
- Manikarnika, ghat vo Varanasi
- Hranica z Nepálu do Indie
- Indické umenie - Rangoli
- Ellora, chrámy v Indii
- Konflikt v Kašmíre
- Ladacký festival, Leh
- Ladacký kláštor Hemis
- Kláštor Rumtek, Gangtok
- Nepokoje v Kašmíre
- Z Dillí do Agry
- Ganga vo Varanasi
- Tigrí vrch a výhľad na Himaláje
- Dabbawala, nosiči obedov
- Kerala - plavba v backwaters
- Pondicherry - francúzska India
- Mahabalipuram pri Chennai
- Čo vidieť v Šrinagare?
- Čajové plantáže v Indii
- Reliéf Maytreia Budhu, Mulbekh