Portugalsko, oficiálne Portugalská republika, je štát nachádzajúci sa v južnej Európe, ktorý bol založený v roku 1143. Zaberá celkovú rozlohu 92 212 km2. Pevnina sa nachádza na juhozápade Pyrenejského polostrova, na severe a východe hraničí so Španielskom a na západe a juhu s Atlantickým oceánom. Portugalské územie zahŕňa dve autonómne oblasti: súostrovie Madeira a Azory v Atlantickom oceáne. Súostrovie Madeira tvoria ostrovy Madeira a Porto Santo a ostrovné skupiny Desertas a Selvagens; súostrovie Azory pozostáva z deviatich ostrovov: Santa Maria, São Miguel, Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico, Faial, Flores a Corvo a niekoľkých ostrovčekov.
Čo sa týka klimatických podmienok, portugalské podnebie sa vyznačuje miernymi zimami a príjemnými letami, ktoré sa však v jednotlivých regiónoch líšia. Na severe sú zrážky sú úhrny zrážok vyššie a teploty sú nižšie, zato teplotný rozsah je najširší vo vnútrozemí. Na juh od rieky Tejo, najväčšej rieky na Pyrenejskom polostrove, je cítiť vplyv Stredomoria s horúcimi dlhými letami a krátkymi zimami s malým množstvom zrážok. Madeira má stredomorské podnebie s miernymi a príjemnými teplotami po celý rok, preto sa aj nazýva ostrovom večnej jari, zatiaľ čo Azory majú mierne prímorské podnebie s bohatými zrážkami počas celého roka.
Časové pásma v Portugalsku pokrývajú dĺžkový rozsah 25°5', čo zodpovedá časovému rozdielu najvýchodnejšieho a najzápadnejšieho cípu (vrátane ostrovov) územia Portugalska 1,67 hodiny. Platí tu časové pásmo UTC 0 a Azorské ostrovy majú vlastnú úpravu, ktorou je zavedený čas UTC-1. Na celom území sa pravidelne aplikuje sezónna zmena času.
Portugalsko má populáciu 10,33 milióna obyvateľov (2021) a hustotu obyvateľstva 115,4 obyvateľov/km2, s vyššími koncentráciami pozdĺž pobrežia. Hlavným mestom krajiny je Lisabon, ktorý má rozlohu 100 km2 a žije v ňom zhruba 560 000 obyvateľov.
Keďže je Portugalsko zakladajúcim štátom Európskej únie, platí sa tu eurom. V minulosti sa tu využívalo na platenie portugalské escudo.
Najdôležitejšími sektormi hospodárstva Portugalska sú veľkoobchod a maloobchod, doprava, ubytovacie a stravovacie služby, verejná správa, obrana, vzdelávanie, zdravotníctvo a sociálna pomoc a priemysel. Do krajín EÚ smeruje 71 % portugalského vývozu (do Španielska 25 %, Francúzska 14 % a do Nemecka 12 %). V rámci obchodu s krajinami mimo EÚ sa 6 % vyváža do Spojeného kráľovstva a 5 % do Spojených štátov. Pokiaľ ide o dovoz, 75 % pochádza z členských štátov EÚ (zo Španielska 33 %, z Nemecka 13 % a z Francúzska 7 %), zatiaľ čo v rámci obchodu s krajinami mimo EÚ 5 % dovozu pochádza z Číny a 3 % zo Spojeného kráľovstva.
V Portugalsku je národným a úradným jazykom portugalčina. Tá je materinským jazykom pre približne 230 miliónov hovoriacich. Pre 25 – 30 miliónov ľudí je portugalčina druhým jazykom, preto týmto jazykom hovorí celkovo približne 260 miliónov. Zvyčajne sa uvádza ako šiesty najpoužívanejší jazyk celosvetovo, tretí najpoužívanejší európsky jazyk na svete, pokiaľ ide o populáciu, pre ktorú je portugalčina materským jazykom a je to aj druhý najrozšírenejší románsky jazyk na svete, ktorý prevyšuje iba španielčina.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Azorské ostrovy (POR)
- Počasie na Azoroch
- Azorské ostrovy, mapa
- Azorské ostrovy, vlajka
- Vikingovia na Azoroch
- Letisko na Madeire
- Lisabon a Kolumbus v Portugalsku
- Veža kostola Clérigos
- Funchal
- Výstup na Pico
- Tip na bar - Peter’s Cafe Sport
- Kde vidieť veľryby v Európe?
- Tip na hotel na Sao Miguel
- Ostrov Faial, Azorské ostrovy
- Ananásy z Európy
- Atraktívna sopka Sete Cidades
- Tip na podnik - Tony´s
- Múzeum veľrýb v Lajes, Pico
- Majú Azorské ostrovy udržateľný cestovný ruch?
- Najlepšie víno Azor
- Jediná čajová plantáž v Európe