Záchrana ohrozených voľne žijúcich živočíchov na našej planéte je nesmierne dôležitá, aby sme si ich udržali medzi nami. Iniciatívou skupiny zanietených a angažovaných jednotlivcov, ktorí sa snažili zabezpečiť financie potrebné na ochranu druhov a miest, ktoré boli ohrozené ľudským vývojom, prispelo založenie Svetového fondu na ochranu prírody v sídle IUCN v Morges vo Švajčiarsku.
Kráľovská výsosť princ Bernhard z Holandska sa stal prvým prezidentom organizácie. Inšpiráciou pre ďalších bola séria článkov v britských novinách, ktoré napísal Sir Julian Huxley o ničení biotopov a voľne žijúcich živočíchov vo východnej Afrike. Podnikateľ Victor Stolan poukázal na naliehavú potrebu získať finančné prostriedky na ochranu prírody. Jeho nápad potom zdieľal s Maxom Nicholsonom generálnym riaditeľom britskej vládnej agentúry Nature Conservancy.
Nicholson cítil motiváciu kvôli finančným ťažkostiam, ktorým čelila Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN). Pociťoval, že nová iniciatíva na získavanie finančných prostriedkov by mohla pomôcť IUCN a ďalším ochranárskym skupinám pri dosahovaní cieľov. Preto sa rozhodol v apríli 1961 vypracovať plán, ktorý slúžil ako základ pre založenie WWF (The World Wide Fund for Nature). Schválený bol výkonnou radou IUCN v dokumente známom ako Morges Manifesto.
Nicholson spolu s desiatkami ďalších osôb vrátane Sira Petra Scotta, člena výkonnej rady IUCN, ktorý podpísal Morgesov manifest a neskôr vyhláseného za prvého viceprezidenta WWF, zisťovali podrobnosti o novej organizácii na viacerých stretnutiach počas nasledujúcich mesiacov. Debaty na stretnutiach viedli o výbere názvu World Wildlife Fund a prijatie dnes známeho loga pandy. Inšpiráciou pre logo WWF bola Chi-Chi, čo znamená veľká panda, ktorá žila v londýnskej zoologickej záhrade v roku 1961, v tom istom roku, keď bola vytvorená WWF. Zakladatelia WWF cítili potrebu niečoho silného, rozpoznateľného symbolu, ktorý by prekonal všetky jazykové bariéry.
Mohli by vás zaujímať blogy:
Tipy a zážitky - Juhoafrická republika
- Krugerov národný park
- Stolová hora v Kapskom Meste
- Žralok belasý - Great white
- Kúpanie na Myse dobrej nádeje
- Novodobý Shaka Zulu zomrel
- Tri krajiny južnej Afriky
- Pavián čakma
- Na safari v Krugeri
- Big 5 v najstaršom parku Afriky
- Mys búrok
- St Lucia a pobrežný národný park
- Kapské Mesto - najkrajšie mesto na svete
- To najlepšie z juhu Afriky
- Blyde river - jeden z NAJ kaňonov sveta
- Výhľad zo Stolovej hory
- Groot Constantia - párovanie vína a čokolády
- Kruger - nejstarší park Afriky
- Príroda Juhoafrickej republiky
- Gansbaai - na rande so žralokom
- Pes hyenovitý - lov v priamom prenose