Z Nairobi do Maasai Mara

Z Nairobi do Maasai Mara Keď aj cesta je cieľ

Aj cesta je cieľ, výrok, ktorý vyslovil Mahatma Ghandi. Dnes ho naplníme, keď sa budeme počas presunu pozerať z okna našich áut a dozvieme sa množstvo zaujímavostí. Z hlavného mesta Kene Nairobi sa vydávame smerom na západ. Naším cieľom je jedna z prírodných rezervácií a zároveň asi najznámejšie miesto veľkej migrácie - Maasai Mara. Približne po štyridsiatich minútach stojíme na vyhliadke a obdivujeme veľkú priekopovú prepadlinu - Escarpment. Úžasný výhľad na Great rift valley. Prepadlina vznikla prepadom africkej tektonickej dosky a následným vzďaľovaním núbijskej platne od arabskej a somálskej platne. Smerom na juh sa prepadlina rozdelila na dve vetvy. Východná je známa sopečnou činnosťou a v západnej vetve vznikli veľké africké jazerá ako Tanganika (druhé najhlbšie jazero sveta) a Viktóriino jazero, ktoré je najväčšie na Africkom kontinente. Východnou časťou Afriky sa ťahá od severu Sýrie až po stred Mozambiku, s celkovou dĺžkou približne 7000 km. Šírka údolia sa pohybuje od 30 až 100 km a hĺbka od 100 do niekoľko tisíc metrov. Tento proces sa odštartoval pred vyše 15 miliónmi rokov a veľká priekopová prepadlina sa dodnes neustále prehlbuje o niekoľko milimetrov za rok. Opúšťame túto vyhliadku a zostupujeme na dno, kadiaľ vedie cesta smerom na západ až k Viktóriinmu jazeru. Na dne prepadliny sú umiestnené veľké telekomunikačné satelity, ktoré komunikujú s tými orbitálnymi. Po pravej strane prechádzame popri sopke Longonot, čo je 2776 metrov vysoký vulkán. Kráter sopky je veľký v rozmedzí 8 x 12 km. Vo vnútri krátera sa nachádza les v ktorom žijú zvieratá. No slony a žirafy v ňom nenájdete. Z tých najväčších sú to byvoly africké. Do vnútra je zakázaný vstup a NP je akýmsi rajom pre zvieratá, ktoré nie sú rušené návštevníkmi. Scenériu krajiny, ktorou prechádzame, dopĺňajú mliečniky. Sú to sukulenty, ktoré mnohým na prvý pohľad pripomínajú kaktusy. Sú dobre prispôsobené na život v suchom prostredí, a tak prežívajú aj počas obdobia sucha. Postupne vstupujeme do masailandu. Masailand je v spoločnom vlastníctve komunity a o zemi, kde kto žije, pasie a napája svoj dobytok rozhoduje rada starejších. Hlavným mestom tejto oblasti a tak isto kmeňa Masajov je Narok. Pred 10timi rokmi malo toto mestečko približne 8 tisíc obyvateľov, no dnes tu žije niečo vyše 100 tisíc ľudí. Mesto je dodnes jedným z najrýchlejšie sa rozrastajúcim v Keni a určite k tomu prispela aj asfaltová cesta vedúca z Nairobi až k Viktóriinmu jazeru do mesta Kisumu, z kadiaľ pochádza otec bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu. Schádzame z pohodlnej asfaltky a pokračujeme po prašnej ceste, ktorá nás vedie popri masajských príbytkoch až k bráne prírodnej rezervácie Maasai Mara. Naša skupina sa už nevie dočkať safari.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Keňa


náročnosť

13 dní

Trvanie

5111 5324€
F

Afrika  

Keňa


náročnosť

13 dní

Trvanie

5324
K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia, Keňa


náročnosť

15 dní

Trvanie

8052
Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari
Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Kibera - najväčší slum Afriky
Nairobi

Nairobi Kibera - najväčší slum Afriky

Zelená metropola na slnku. Aj tak sa niekedy nazýva Nairobi. Mesto, kde pre chaotickú dopravu nikdy nikam neprídete včas, dotýkajúce sa…

Martin Hrnko 10 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: