Život na Marshallových ostrovoch

Život na Marshallových ostrovoch Mikronézia, Marshallove ostrovy - absolútne rozdielne

"Marshallove ostrovy sú už pod vodou?" myslí si Vanity. Jej otec je domorodec, mama Japonka, má 21, jednoročnú dcérku no manžela nie, stále študuje. Väčšinou majú deti v 16 tich, tie deti potom vychovajú starí rodičia ako svoje a celá rodina sa tvári, že ich dcérka s tým nič nemá. V krajine, ktorá ma 50 000 obyvateľov je utajiť čokoľvek ťažké. No tuto hru hra väčšina rodín. To, že nikto nepozná Slovensko je ok. No to že nevedia nič o svojom susedovi Marshallových ostrovoch je prekvapujúce. Väčšina z nich neopustila ostrov. Keď prišli prví európski námorníci na Tahiti, vrhli sa im miestne krásky okolo krku. Keď prišli Portugalci a Španieli do Mikronézie boli zasýpaní spŕškou kópii a kameňa. Ten "vzťah" k cudzincom im podľa mňa ostal. Už dlho som sa takto tvrdo a bezúspešné nehádal. O maličkosti, no je to neprijeme. Oklamať, to je základ, ktorý ovládajú všetci. Si na našom ostrove a si teda nás rukojemník.  Polozil som nohu aj na Chuuk aj na Kosrae, na exotické statiky, ktoré ešte stále tvoria jeden štát v FSM ( Federal state of Micronesia), no tendencie odtrhnutia tu sú. Keď stratí USA nervy, prestane platiť, tak FMS skončí. No potom prídu Japonci či dnes stále silnejúci Číňania. Ti sa tlačia nielen do Afriky, no láka ich aj obrovská plocha Tichého oceánu. Sú aj tu všade. Marshallove ostrovy sú však naozaj jedným z najohrozenejších národov sveta. Už v roku 2008 sa vlny preliali cez najvyšší bod ostrovov- 3 metre - zničili hlavne mesto Majuro a spôsobili chaos.  V najlepšom hotely krajiny ( tradíciu držíme) mame objednanú špeciálnu miestnosť na večeru iba pre nás- Tichomorsky salónik. Sasa ma narodeniny. Spievame zivijoo, pijeme slušné vínko a domorodci donesú tortu. Keď však vyjdete von do miestnej reštaurácie spadnete kvalitou o tri stupne. V noci to tu vyzerá drsne, skupinky hladných psov a ožratých domorodcov sa potĺkajú okolo hlavnej cesty. Sú nízki, tak 150-160cm no priemerná váha atakuje stovku. 99% vyzerá takto. Viete si predstaviť tie tanečné kreácie na parkete? Chlapi sú ožratí na mol a netancujú, ženičky poskakujú tak, že mam pocit, že sa tento ostrovček odtrhne. Dnes prší ako z krhly, či skôr ako keď vodu vylievate z vedra. Ráno sme boli v kostole. Základnou výzdobou palmovej nedele sú palmy, väčšina domorodcov prišla v zelených šatách a spevy sú nádherné. Ježiša musela hrať však žena. Miestnych chlapov na to evidentne nedokázali prehovoriť. V matriarchárnej spoločnosti hra žena významnú úlohu. Chlap sa cely život iba hra. 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Oceánia, Marshallove ostrovy, Guam, Mikronézia, Južná Kórea


náročnosť

15 dní

Trvanie

5888 7360€
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Oceánia, Havaj (USA), Havajské ostrovy, Marshallove ostrovy, Guam, Palau, Mikronézia, Taiwan, Spojené štáty americké (USA)

20.05. → 06.06. +1 termín

náročnosť

18 dní

Trvanie

9668 11374€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 55 min. čítania
Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov Marshallove ostrovy

Marshallove ostrovy Marshallove ostrovy - krajina z koralových atolov

Marshallove ostrovy - Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, sú ostrovný štát v Mikronézii v Tichom oceáne, ktoré sú pomenované po britskom kapitánovi Johnovi…

Ďalšie dovolenky do krajiny: