Mikronezia, Marshallove ostrovy - absolutne rozdielne

L

Lubo z BUBO

"Marshallove ostrovy su uz pod vodou?" mysli si Vanity. Jej otec je domorodec, mama Japonka, ma 21, jednorocnu dcerku no manzela nie, stale studuje. Vacsinou maju deti v 16 tich, tie deti potom vychovaju stari rodicia ako svoje a cela rodina sa tvari, ze ich dcerka s tym nic nema. V krajine, ktora ma 50 000 obyatelv je utajit cokolvek tazke. No tuto hru hra vacsina rodin. To, ze nikto nepozna Slovensko je ok. No to ze nevedia nic o svojom susedovi Marshallovych ostrovoch je prekvapujuce. Vacsina z nich neopustila ostrov. Ked prisli prvi europski namornici na Tahiti, vrhli sa im miestne krasky okolo krku. Ked prisli portugalci a spanieli do Mikronezie boli zasypani sprskou kopii a kamena. Ten "vztah" k cudzincom im podla mna ostal. Uz dlho som sa takto tvrdo a bezuspesne nehadal. O malickosti, no je to neprijeme. Oklamat, to je zaklad, ktory ovladaju vsetci. Si na nasom ostrove a si teda nas rukojemnik.  Polozil som nohu aj na Chuuk aj na Kosrae, na exoticke statiky, ktore este stale tvoria jeden stat v FSM ( Federal state of Micronesia), no tendencie odtrhnutia tu su. Ked strati USA nervy, prestane platit, tak FMS skonci. No potom pridu Japonci ci dnes stale silnejuci Cinania. Ti sa tlacia nielen do Afriky, no laka ich aj obrovska ploca Ticheho oceanu. Su aj tu vsade. Marshallove ostrovy su vsak naozaj jednym z najohrozenejsich narodov sveta. Uz v roku 2008 sa vlny preliali cez najvyssi bod ostrovov- 3 metre - znicili hlavne mesto Majuro a sposobili chaos.  V najlepsom hotely krajiny ( tradiciu drzime) mame objednanu specialnu miestnost na veceru iba pre nas- Tichomorsky salonik. Sasa ma narodeniny. Spievame zivijoo, pijeme slusne vinko a domorodci donesu tortu. Ked vsak vyjdete von do miestnej restauracie spadnete kvalitou o tri stupne. V noci to tu vyzera drsne, skupinky hladnych psov a ozratych domorodcov sa potlkaju okolo hlavnej cesty. Su nizki, tak 150-160cm no priemerna vaha atakuje stovku. 99% vyzeara takto. Viete si predstavit tie tanecne kreacie na parkete? Chlapi su ozrati na mol a netancuju, zenicky poskakuju tak, ze mam pocit, ze sa tento ostrovcek odtrhne. Dnes prsi ako z krhli, ci skor ako ked vodu vylievate z vedra. Rano sme boli v kostole. Zakladnou vyzdobou palmovej nedele su palmy, vacsina domorodcov prisla v zelenych satach a spevy su nadherne. Jezisa musela hrat vsak zena. Miestnych chlapov na to evidentne nedokazali prehovorit. V matriarcharnej spolocnosti hra zena vyznamnu ulohu. Chlap sa cely zivot iba hra. 

Zobraziť viac príspevkov z krajiny Havaj

Priekopníci luxusných expedícií

Najvyššie zľavy teraz!