Jedna z najvzácnejších a najznámejších poštových známok na svete stála pri vzniku celého poštového systému ako ho poznáme dnes.
Začiatkom 19. storočia bola stále poštová komunikácia medzi zámorskými územiami koloniálnych veľmocí pomerne nestabilná, kvôli nedostatku spojení. Ako môže Británia či Francúzsko kontrolovať a profitovať zo svojich kolónií, keď sa informácie či nový vývoj udalostí dozvedia o 6 mesiacov neskôr? Pošta sa posielala akýmkoľvek možným spôsobom, ktorý bol práve k dispozícii, obchodnými aj vojenskými loďami, priamou cestou aj cez Ameriku.
Rozmach obchodu s východnou Áziou priniesol tiež častejšie plavby a prvá oficiálna poštová služba medzi Anglickom a Indiou bola vytvorená 1815. Trasa zahŕňala cestu popod Južnú Afriku s prestávkami a doplnením zásob na ostrove Maurícius. Začala sa používať prvá poštová pečiatka, ktorá potvrdzovala prijatie služby. Keďže však v tom čase boli poplatky za doručenie platné pri prebratí pošty (adresátom), každá zásielka bola ešte doplnená ručne písanou poznámkou o výške požadovanej platby. Revolučná zmena nastala v roku 1840. Vznikol nápad vytvoriť poštové známky s rôznymi nominálnymi hodnotami, ktoré potvrdzovali, že (teraz už) odosielateľ zaplatil potrebnú výšku poštovného.
V 1847 sa Maurícius stal prvou britskou kolóniou a piatou krajinou na svete, ktorá vydala poštové známky. Zobrazovala profil kráľovnej Viktórie a nápis POST OFFICE s hodnotou známok 1 a 2 pence. Každá z prvých 1000 známok musela byť vytlačená jednotlivo, jednopencová známka v oranžovej farbe a dvojpencová v modrej. (O rok neskôr sa už tlačili známky s nápisom POST PAID, preto tie s nápisom post office sú extrémne vzácne).
Zo všetkých týchto prvých 1000 známok sa do dnešnej doby zachovalo len 27 (15 oranžových a 12 modrých) v rôznych formách poškodenia či opotrebovania, a zopár nikdy nepoužitých. Ich hodnota sa na medzinárodnom filatelistickom trhu pohybuje okolo 2 mil. €.
V roku 1993 sa Mauríciu podarilo získať z každej z tých nepoužitých známok vydaných v roku 1847 jeden kus. Vystavené sú v múzeu Blue Penny v hlavnom meste Port Luis. Kvôli jemnej štruktúre papiera a historický význam sa svetlo v ich vitríne rozsvecuje len každú hodinu na 10 minút. (Prípadne ho pri menšom počte návštevníkov pracovníci rozsvietia len pre vás).
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Maurícius
- Maurícius - podmienky vstupu
- Zažili sme veľký hinduistický festival v Afrike! Jedinečné Ganga Talao
- Sedem farieb zeme - Chamarel, Maurícius
- Maurícius, brána k luxusnej dovolenke - tipy a triky
- Najlepší hotel na Mauríciu: Constance Le Prince
- Constance Belle Mare Plage - dokonalý 5* luxus za skvelú cenu
- Takamaka winery - víno z Maurícia, ktoré je iné než všetko čo ste doteraz pili
- La Vanille nature park - vták dodo a korytnačky Aldabra
- Golf na Mauríciu - Constance Belle Mare - The Links a Legend
- Pamplemousses - najstaršia botanická záhrada južnej hemisféry
- Mangal Mahadev - najvyššia socha Maurícia
- Tradícia pestovania čaju na Mauríciu - Bois Chéri