Skalnatý ostrovček Mont-Saint-Michel každoročne privíta 2,5 milióna návštevníkov z celého sveta. V polovici 19. storočia sa zátoka začala zanášať nánosmi piesku kvôli krátkozrakým plánom, ktoré reprezentovalo najmä vybudovanie hrádze. Veľký projekt na obnovu jeho oceánskeho aspektu sa začal už v roku 2000. Bol starostlivo naplánovaný, berúc do úvahy všetky environmentálne a ekonomické otázky súvisiace s oblasťou. Druhá fáza projektu sa uskutočnila s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Prvá fáza projektu (2000 – 2006) sa zamerala na vybudovanie priehrady na rieke Couesnon, ktorá mala zmiesť sediment z Mont-Saint-Michel, prehĺbiť morské dno a znížiť hladinu kamienkových pláží. Druhá fáza (2007 – 2013) zahŕňala hydraulické práce nad priehradou (výstavba riečnych hrádzí a povodia s objemom 770 000 m³) v samotnej oblasti zálivu a v prístupovej oblasti k tomuto ikonickému kláštoru. Okrem hydraulických prác vykonaných proti prúdu sa vykonali ďalšie veľké práce v zálive a na úpätí opátstva - starý chodník a parkovisko boli odstránené.
K pamiatke, ktorá sa nachádza v regióne Normandia, sa teraz dostanete jedine po novom moste s dĺžkou 756 metrov. Auto si však musíte nechať na dobre značených parkoviskách na pevnine, pretože na prechod mostom potrebujete špeciálne povolenie. Ak sa vám nechce ísť pešo, využiť môžete konský záprah alebo jazdu kyvadlovou autobusovou dopravou. Most je postavený na násype približne 140 metrov od brán opátstva, podopretý 134 štíhlymi kovovými stĺpmi, z ktorých niekoľké sa nachádzajú v hĺbke neuveriteľných 20 metrov. Vrchná časť mostu bude počas prílivu zaplavená, zatiaľ si však na to musíme počkať, kedže územie okolo tejto pamiatky sa stále čistí od nánosov piesku.
Vedecké monitorovanie tohto projektu odhalilo veľmi pozitívne environmentálne výsledky - nárast oceánskych oblastí a redukcia slaných močiarov v okolí Mont, celkový pokles emisií CO2 a ďalších a takisto zber 100 % odtoku vody prostredníctvom sanitačnej siete od otvorenia nového parkoviska. Morský ekosystém (fauna, kvalita vody atď.) pravidelne monitoruje hydrosedimentárny monitorovací výbor medzinárodných expertov; jedným z cieľov projektu je obnoviť biodiverzitu a pôvodný biotop druhov rastlín a rýb.
Most definitívne ukončil znečistenie spôsobené dopravou a parkovaním vozidiel na úpätí opátstva a my v BUBO sme za to vďační, pretože podporujeme toto riešenie. Počas nášho zájazdu Tour de France pre gurmánov je táto pamiatka povinnou zastávkou. Prechádzka k Mont-Saint-Michel je totiž sama o sebe uloveným zážitkom, prenesiete sa do rozprávkového Disney sveta a odnesiete si nielen bonusové kroky na vašich smart hodinkách, ale aj nádherné zábery v telefónoch a fotoaparátoch. Ak sa chcete dozvedieť o tejto pamiatke viac, odporúčame prečíťať si rady na dovolenku v Normandii.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Francúzsko
- Francúzska riviéra
- Región Champagne
- Chamonix-Mont-Blanc - tipy
- Provensálsko - tajné tipy
- Tip na reštauráciu v Bordeaux
- Annecy - čo ochutnať
- Francúzske Alpy
- Omaha Beach, Normandia
- Yvoire - najkrajšia dedinka Francúzska
- Aiguille du Midi - najkrajšie Alpy
- Bretónsko - čo vidieť
- Carcassonne je jedno z najkrajších miest Francúzska
- Mont Saint Michel, Francúzsko
- Josephine Bonaparte, rodáčka z Martiniku
- Vodné zrkadlo v Bordeaux
- Marseille - katedrála Major
- Prístav v Marseille
- Mont Blanc
- Albertville - niekdajšie olympijské dejisko
- Megéve - luxus pod Mont Blancom