Brunello di Montalcino sa vyrába z miestneho toskánskeho typu Sangiovese označovaného ako Brunello alebo Sangiovese Grosso. Niektorí to nazývajú aj Prugnolo Gentile. Známy tým, že má bobule s hrubšou šupkou, a preto Brunello produkuje vína s mimoriadne výraznou ovocnou chuťou, vysokým tanínom a vysokou kyslosťou. Pre nášho politika Richarda Sulíka je najlepším vínom na svete a nosí hrdo tričko s týmto nápisom. A môže mať pravdu. Zrejme však neochutnal Barolo či Barbaresco =)
Brunello di Montalcino sa pestuje taktiež v Toskánsku, ako Chianti, ale nepestuje sa v oblasti Chianti. Oblasť Brunella leží južne od gotického mesta Siena a vína Brunello Montalcino sú uznávanejšie než vína v Chianti. Navštívil som tu viaceré vinárstva a Brunello milujem. Poznám tu jeden exkluzívny hotel -píšem o ňom v blogu o najlepších vínach a regiónoch Talianska. Názov Brunello je odvodený od „bruno“ hnedý, to víno je naozaj tmavé a husté. Brunello musí byť vyrobené 100% zo Sangiovese a status DOCG získalo v roku 1980 a na začiatku ho vyrábala jediná rodina Biondi-Santi.
Montalcino, kde sa Brunello pestuje, je najteplejšia a najsuchšia oblasť v Toskánsku, čo umožňuje vysadenému hroznu sangiovese dosiahnuť maximálnu zrelosť. Chladivý prúd vzduchu z Tyrhénskeho mora v noci znižuje teplotu, čo prispieva k rovnováhe zrelosti ovocia a zároveň kyslosti v hrozne.
Spomínané vína Barolo majú tendenciu mať vysoký obsah tanínu s kyslosťou, ktorá je o niečo nižšia, zatiaľ čo vína Brunello di Montalcino majú tendenciu mať vysokú kyslosť s tanínom, ktorý je o niečo nižší. Obidve vína potrebujú vyzrieť aspoň desať rokov, aby sa spojili ich taníny a chute. Vo svojich arómach má Barolo tendenciu byť kvetinovejšie, zatiaľ čo Brunello je viac pikantné a bylinkové.
O oboch vínkach sa viac dozviete v mojom blogu o regiónoch a najlepších vínach Talianska
Brunello di Montalcino DOCG
Hrozno: 100% Sangiovese
Oblasť: Toskánsko
Typické príchute: malina, jahoda, červená čerešňa, škorica, sušené slivky, sušené brusnice, tabak a koža.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii
- Pamiatky Florencie
- Cucina Povera – zdravé jedlo chudobných
- Budúcnosť kulinárstva je v ekológii
- Bari – rady, informácie, a čo vidieť