Calshot harbour - posledný prístav južného Atlantiku, Tristan da Cunha

Calshot harbour - posledný prístav južného Atlantiku, Tristan da Cunha Na koniec svet a ďalej

Vždy keď sa naša loď blíži k ostrovu Tristan da Cunha tak sme plní očakávania. Jednak z toho čo na ostrove uvidíme a už len samotný pocit z toho, že ide o jedno z najizolovanejších miest na svete vyvoláva zimomriavky. Máme za sebou 18 dňovú plavbu a pre mnohých je toto deň D. Nazriete do lodného itineráru a uvidíte nápis. Prevdepodobnosť pristátia cca 30 percent. To znamená, že len každé tretie vylodenie sa podarí. Väčšie lode nemôžu prísť až do prístavu a tak zastavia na otvorenom oceáne a menšia loď odvezie klientov do prístavu. Obrovské vlny, vietor tvoria častokrát neprekonateľnú prekážku. Preto je dobré, aby ste si vždy vybrali takú plavbu, ktorá má na Tristan viac dní. Ak sa to nepodarí jeden deň, tak to pôjde ten ďalší. Ak to zvládnete tak prvýkrát sa dotknete Tristanu práve v prístave Calshor harbour. Jedinom prístave na ostrove. Prístav Calshot (pomenovaný podľa dediny v Hampshire, v ktorej sa nachádzali obyvatelia Tristanu v rokoch 1962–3 po nútenej evakuácii po výbuchu sopky), bol prvýkrát otvorený v roku 1967. Nemôže prijať žiadne zaoceánske plavidlá alebo jachty a tie musia kotviť v určitej vzdialenosti od pobrežia. Miestne plavidlá prevážajú cestujúcich a náklad z lodí do a z prístavu. Prístav má v najširšej časti 40 metrov a dve móla sú dlhé 25 metrov až po vchod do prístavu, ktorý je široký 11 metrov. Západný vlnolam má dĺžku 50 metrov a východný vlnolam má dĺžku 15 metrov. Prístav je bagrovaný do hĺbky 2 metre. Kotvenie mimo prístavu je hlboké 15 fathomov (asi 27 metrov). Zaujalo vás vylodenie a checli by ste sa dozvedieť viac o plavbe po najizolovanejších ostrovoch, prečítajte si plavebný denník Ľuboša Fellnera:  1. časť - Existenciálna kríza alebo ako sa pripraviť na plavbu,2. časť - Najfrustrujúcejšie vylodenie,3. časť - Hral som golf na najizolovanejšom ihrisku sveta,4. časť - Zbytočný ostrov a preplávanie rovníka kraulom. Originálny blog s našími fotografiami a návštevou nedostupných Gough Island a Inaccecible Island nájdete v našom blogu: Tristan da Cunha - najvzdialenejší ostrov sveta, prípadne by vás mohli zaujať ďalšie originálne blogy z izolovaných ostrovov Ascension - peklo Atlantického oceánuJužná Georgia a Sandwichové ostrovyFalklandy - intímne stretnutie s drsnou prírodou.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Gruzínsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1496 1995€
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

22224
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2134 3185€
Silicon Valley - sídlo najväčších firiem sveta Blog

Blog Silicon Valley - sídlo najväčších firiem sveta

Silicon Valley je meno, ktoré každý podvedome pozná ako centrum gigantických svetových korporácií a ambicióznych technologických startupov. Táto…

Filip Bobek 15 min. čítania
Kaňon Colca - svet kondorov Kaňon Colca

Kaňon Colca Kaňon Colca - svet kondorov

V rozoklanom srdci andských hôr leží jeden z najväčších skvostov Južnej Ameriky. S bohatou históriou siahajúcou ešte do čias pred Inkami bol…

Peter Droba 15 min. čítania
KVÍZ: Ako dobre poznáte Taliansko? Blog

Blog KVÍZ: Ako dobre poznáte Taliansko?

Cestoviny tagliatelle určite poznáte. Viete však, ktoré mesto v Taliansku drží recept ich výroby? Poznáte dominantu slávnej Florencie a spoznáte…

Viktor Háber 14 min. čítania