Cisár Xuanzong a jeho konkubína Yang Guifei

Cisár Xuanzong a jeho konkubína Yang Guifei Príbeh o láske, ktorá zničila dynastiu

V čínskych dejinách nemajú ženy pekné miesto. Cisárovná vládne vždy zle a pokiaľ vládne zle cisár, môže za to podľa kronikárov takmer vždy nejaká žena z jeho paláca. Výnimkou nebola ani vláda cisára Xuanzonga, ktorý zasadol na trón v roku 712 n.l. Príbeh o tom, ako cisár so svojou konkubínou Yang Guifei nešťastne ukončili zlatú éru Číny, pozná v ríši stredu skoro každý. Čo sa vlastne stalo?

Xuanzong bol najdlhšie vládnucim cisárom z dynastie Tang a vládol v čase, kedy do Číny po Hodvábnej ceste prenikalo čoraz viac cudzincov. Tangovia zažívali vďaka obchodu zlaté časy, avšak nebol to len exotický tovar, čo prichádzalo zo západu. V roku 751 sa medzi tangskými a abbásovskými vojskami odohrala bitka pri rieke Talas v strednej Ázii, v ktorej moslimské vojská porazili Číňanov. Dejiny tohto regiónu by sa možno vyvíjali inak, keby v samotnej Číne nevypuklo povstanie, ktoré cisárovi zabránilo poslať proti moslimom nové vojsko.

Na čele povstania bol An Lushan, ktorý získal v hlavnom meste Tangov, v Chang Ane (dnešný Xi’an), veľký vplyv práve vďaka cisárovej konkubíne Yang Guifei. Cisár svoju obľúbenú konkubínu nadovšetko miloval a neprekážalo mu, že si (zrejme) turkického generála An Lushana adoptovala ako svojho syna. Postarala sa o to, aby An Lushan spolu s jej neschopným bratom Yang Guozhongom zastával vysoké štátne funkcie a získaval stále väčšiu moc. O tom, čo sa za múrmi paláca dialo medzi „matkou“ a „synom“, ktorý bol od nej o 13 rokov starší, sa už asi nedozvieme. Vieme však, že Yang Guifei svojho chránenca pred cisárom vždy obraňovala a cisár netušil, že An Lushan proti nemu v tichosti pripravuje povstanie. To naplno prepuklo v roku 755 a povstalecké vojská zaútočili na samotný Chang An, ktorý bol vtedy najväčším mestom na svete. Starý cisár z dobytého mesta ušiel aj so svojim sprievodom, avšak už po 30 kilometroch im došli potraviny a vojaci odmietli pokračovať ďalej. Ísť ďalej boli ochotní iba vtedy, ak cisár potrestá ženu, ktorá podľa nich mohla za ich utrpenie a celé povstanie – An Lushanovu adoptívnu matku Yang Guifei. Sedemdesiat ročný panovník nemal na výber a musel vojakom vyhovieť. Prikázal svojim eunuchom, aby jeho milovanú Yang Guifei spolu s jej bratom zabili. Cisár sa potom bezpečne dostal do Sichuanu, kde abdikoval v prospech svojho syna Suzonga, ktorému sa neskôr podarilo dobyť hlavné mesto naspäť. Zlatý vek Tangov však skončil vďaka povstaniu, z ktorého Číňania dodnes obviňujú krásnu pani Yang.

Cisár nebol nikdy pochovaný vedľa ženy, ktorú miloval a ktorú musel nechať zabiť. Pri paláci Huaqing, ktorý sa nachádza medzi Xi’anom a Terakotovou armádou sa však nachádza súsošie, ktoré zobrazuje oboch tancujúcich milencov. Aspoň takto symbolicky tak môžu byť stále spolu.  

Mohli by vás zaujímať blogy:


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

18 dní

Trvanie

3343 4990€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

3685
K

Ázia  

Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

5420
Marco Polo v Číne
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny
Prémiový blog

Prémiový blog Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny

Mesto mrakodrapov je prívlastok, ktorý sedí čínskemu Šanghaju ako uliaty. A hoci panoráme mesta môže dominovať guľatá Perla Orientu, najvyššou…

Tomáš Horňák 8 min. čítania
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: