Celý svet pozná austrálsku vlajku s britským Union Jackom (vlajka spojeného kráľovstva) v ľavom rohu a 6 hviezdami na modrom pozadí. Keď však začnete svoju cestu po Austrálii, budete sa stretávať aj s druhou, menej známou vlajkou, ktorá veje na všetkých významných miestach rovnako vysoko. Čierno-červená vlajka so žltým kruhom v strede je jedným z najdôležitejších symbolov aborigénskeho obyvateľstva Austrálie. Jej význam aj dizajn sú hlboko prepojené s históriou pôvodných obyvateľov a zároveň sa predstavujú symbol boja za ich práva a dedičstvo.
Aborigénsku vlajku vytvoril v roku 1971 umelec a člen domorodého kmeňa Luritja, Harold Thomas. Jej vytvorenie bolo podnietené snahou o viditeľnosť, uznanie a rešpektovanie aborigénskeho obyvateľstva v modernej austrálskej spoločnosti. Vlajka bola prvýkrát oficiálne použitá na demonštrácii za práva domorodých obyvateľov v Adelaide a rýchlo sa rozšírila do celej krajiny. Netrvalo dlho a stala celonárodným symbolom bojov za ich práva a národnú identitu.
Dizajn vlajky je rozdelený na dve horizontálne polovice. Horná polovica je čierna a symbolizuje aborigénske obyvateľstvo, zatiaľ čo dolná polovica je červená a predstavuje zem, s ktorou sú hlboko spätí a má pre pôvodné obyvateľstvo hlboký duchovný aj kultúrny význam. V strede vlajky je žltý kruh, ktorý reprezentuje slnko, najvyšší zdroj života a energie.
Význam farieb
Čierna: Táto farba je venovaná samotným domorodým ľuďom Austrálie. Zároveň pripomína ich boj za uznanie a spravodlivosť a je stálym symbolom ich prítomnosti a prežitia.
Červená: Červená reprezentuje pôdu, ktorá je pre aborigénske komunity posvätná. Symbolizuje tiež vzťah medzi ľuďmi a krajinou, ich duchovné a praktické prepojenie s pôdou. Niektorí tiež tvrdia, že červená odráža krv, ktorú preliali domorodí ľudia počas stáročí útlaku a nespravodlivosti.
Žltý kruh: Slnko je v mnohých domorodých kultúrach považované za životodarnú silu, ktorá všetko oživuje. Kruh symbolizuje nádej, uzdravenie a svetlo, ktoré sa šíri medzi ľuďmi a spoločenstvami.
Hoci bola vlajka prijatá v aborigénskych komunitách takmer hneď od svojho vzniku, austrálska vláda ju oficiálne uznala až v roku 1995. V roku 1997 boli udelené autorovi, Haroldovi Thomasovi, autorské práva nad dizajnom vlajky, čo však skomplikovalo jej používanie na verejných miestach a v rôznych kampaniach.
Až nedávno, v roku 2022 sa austrálska vláda dohodla s Thomasom a odkúpila práva na vlajku, aby ju mohol voľne používať každý. Tento krok utvrdil vlajku ako symbol spoločného dedičstva a národného stmelenia.
Vlajka je dnes prítomná na verejných budovách, rôznych podujatiach a vyvesuje sa aj pri oslavách Dňa Austrálie alebo počas dní, ktoré pripomínajú históriu a kultúru aborigénskeho ľudu. Od roku 2022 trvalo veje aj nad ikonickým mostom Sydney Harbour Bridge.
Mnoho domorodých ľudí považuje vlajku za výraz svojej hrdosti a boja za spravodlivosť. Jej význam bol posilnený najmä v hnutí za pôvodné práva, ako aj v snahách o uznanie historických krívd a začlenenie aborigénskeho pohľadu na históriu Austrálie. Stala sa symbol komunity, ktorý spája minulosť, prítomnosť a budúcnosť pôvodných obyvateľov Austrálie.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Austrália
- Stred Austrálie, Uluru
- Veľká koralová bariéra
- Great Ocean Road - Veľká oceánska cesta
- Harry's Cafe v Sydney
- Sydney Opera House
- Modré hory - Blue Mountains
- Finále Australian Open v Melbourne
- Výlet do Modrých hôr
- Hutt River - Covid-19 zabil kráľovstvo
- Steak z klokana
- Scenéria pri Uluru
- Cairns - koralová bariéra
- Výlet po Veľkej oceánskej ceste
- Snehová búrka v Austrálii
- Rudý střed Austrálie
- Na ceste okolo sveta v Austrálii
- Potulky Austráliou
- COS - cesta okolo sveta I.
- Okolie Melbourne
- Záhrady Fitzroy v Melbourne