Druhá vlajka Austrálie

Druhá vlajka Austrálie

Celý svet pozná austrálsku vlajku s britským Union Jackom (vlajka spojeného kráľovstva) v ľavom rohu a 6 hviezdami na modrom pozadí. Keď však začnete svoju cestu po Austrálii, budete sa stretávať aj s druhou, menej známou vlajkou, ktorá veje na všetkých významných miestach rovnako vysoko. Čierno-červená vlajka so žltým kruhom v strede je jedným z najdôležitejších symbolov aborigénskeho obyvateľstva Austrálie. Jej význam aj dizajn sú hlboko prepojené s históriou pôvodných obyvateľov a zároveň sa predstavujú symbol boja za ich práva a dedičstvo. 

Aborigénsku vlajku vytvoril v roku 1971 umelec a člen domorodého kmeňa Luritja, Harold Thomas. Jej vytvorenie bolo podnietené snahou o viditeľnosť, uznanie a rešpektovanie aborigénskeho obyvateľstva v modernej austrálskej spoločnosti. Vlajka bola prvýkrát oficiálne použitá na demonštrácii za práva domorodých obyvateľov v Adelaide a rýchlo sa rozšírila do celej krajiny. Netrvalo dlho a stala celonárodným symbolom bojov za ich práva a národnú identitu. 

Dizajn vlajky je rozdelený na dve horizontálne polovice. Horná polovica je čierna a symbolizuje aborigénske obyvateľstvo, zatiaľ čo dolná polovica je červená a predstavuje zem, s ktorou sú hlboko spätí a má pre pôvodné obyvateľstvo hlboký duchovný aj kultúrny význam. V strede vlajky je žltý kruh, ktorý reprezentuje slnko, najvyšší zdroj života a energie.

Význam farieb

Čierna: Táto farba je venovaná samotným domorodým ľuďom Austrálie. Zároveň pripomína ich boj za uznanie a spravodlivosť a je stálym symbolom ich prítomnosti a prežitia.
Červená: Červená reprezentuje pôdu, ktorá je pre aborigénske komunity posvätná. Symbolizuje tiež vzťah medzi ľuďmi a krajinou, ich duchovné a praktické prepojenie s pôdou. Niektorí tiež tvrdia, že červená odráža krv, ktorú preliali domorodí ľudia počas stáročí útlaku a nespravodlivosti.
Žltý kruh: Slnko je v mnohých domorodých kultúrach považované za životodarnú silu, ktorá všetko oživuje. Kruh symbolizuje nádej, uzdravenie a svetlo, ktoré sa šíri medzi ľuďmi a spoločenstvami.

Hoci bola vlajka prijatá v aborigénskych komunitách takmer hneď od svojho vzniku, austrálska vláda ju oficiálne uznala až v roku 1995. V roku 1997 boli udelené autorovi, Haroldovi Thomasovi, autorské práva nad dizajnom vlajky, čo však skomplikovalo jej používanie na verejných miestach a v rôznych kampaniach. 

Až nedávno, v roku 2022 sa austrálska vláda dohodla s Thomasom a odkúpila práva na vlajku, aby ju mohol voľne používať každý. Tento krok utvrdil vlajku ako symbol spoločného dedičstva a národného stmelenia.  

Vlajka je dnes prítomná na verejných budovách, rôznych podujatiach a vyvesuje sa aj pri oslavách Dňa Austrálie alebo počas dní, ktoré pripomínajú históriu a kultúru aborigénskeho ľudu. Od roku 2022 trvalo veje aj nad ikonickým mostom Sydney Harbour Bridge.

Mnoho domorodých ľudí považuje vlajku za výraz svojej hrdosti a boja za spravodlivosť. Jej význam bol posilnený najmä v hnutí za pôvodné práva, ako aj v snahách o uznanie historických krívd a začlenenie aborigénskeho pohľadu na históriu Austrálie. Stala sa symbol komunity, ktorý spája minulosť, prítomnosť a budúcnosť pôvodných obyvateľov Austrálie.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Austrália a Oceánia  

Papua Nová Guinea, Austrália


náročnosť

17 dní

Trvanie

5971 7025€
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

10 dní

Trvanie

4208
K

Austrália a Oceánia  

Austrália


náročnosť

14 dní

Trvanie

4704 6720€
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom

Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte

V priemere sme určite v horách lepší než Holanďania či naši bratia Česi. To nám Slovákom umožňuje do našich ciest po šírom svete zaradiť aj…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: