Sicílske Palermo je bez akejkoľvej debaty jedno z najunikátnejších miest celej Európy. Paríž, Londýn či Berlín sú mestá, ktoré už nevedia prekvapiť, no chaos a patina sícilskeho Palerma, to vás dostane, aj keď sa sem vrátite desiatykrát. Palermo bolo vždy unikátne mesto. Miešali sa v ňom totiž vplyvy všetkých tých, ktorí sa o Sicíliu za stáročia usilovali. Každý tu niečo nechal a tak sa dnes zmieta vo víre podmanivého chaosu pretkaného trúbením áut a bazárových ulíc.
Medzi najznámejšie miesta Palerma patrí fontána, ktorá sa volá Fontana Pretoria. Leží na jedno z historických námestí obklopená veľkolepými stavbami a pri letmom pohľade sa vám ani nebude chcieť veriť, že ju postavili v roku 1544. Paradoxne by ste ju však v deň jej otvorenia nenašli na svojom mieste v Palerme. Prečo? Fontana Pretoria totiž ožila v toskánskej Florencii v záhrade Luigiho de Toleda, no keď spadol do nekonečnej špirály dlžôb, rozhodol sa fontánu predať.
Mal šťastie, že jeho bratom bol miestodržiteľ Sicílie a napokon sa palermský senát rozhodol, že fontánu kúpi. Až v máji 1574 sa Fontana Pretoria objavila v Palerme. Museli jej spraviť miesto, a tak zrovnali so zemou niekoľko domov a fontánu „rozsekali“ na 644 kúskov! Poskladali ju na mieste ako obrovské lego a o tom, že bude fontána, na ktorej sa vyhral sochár Francesco Camilliani, raz v centre hlavného mesta Sicílie, sa nikomu ani nesnívalo.
Sochárov syn Camillo prišiel do Palerma a dohliadal na to, aby sa dalo všetko do najlepšieho poriadku. Až v 1581 je fontána hotová a pripravená tešiť ľudí. Ak sa vyberiete k nej, zistíte že je obrovská. Posiata sochami, ktoré reprezentujú dvanásť bohov z gréckeho Olympu, ale aj mnohé iné mytologické postavy. Nahota postáv sa neskôr stala tŕňom v oku a tak jedni fontánu velebili, druhí zatracovali
Zašlo to tak ďaleko, až fontánu volali „fontána hanby“ a aj dodnes ešte u sprievodcov viete túto historickú prezývku zachytiť. Tak či onak, fontánu musíte vidieť a spoločne s ňou si vychutnať celé Palermo!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii
- Pamiatky Florencie
- Cucina Povera – zdravé jedlo chudobných
- Budúcnosť kulinárstva je v ekológii
- Bari – rady, informácie, a čo vidieť