Grotta del Genovese - praveká jaskyňa Sicílie

Grotta del Genovese - praveká jaskyňa Sicílie

Sicília je ostrov pretkaný historickými zaujímavosťami. Najznámejšie miesta sú potiahnuté antikou či starovekom, ale história ostrova siaha o tisícky rokov hlbšie. Jaskyňa Grotta del Genovese uzrela svetlo sveta v roku 1949, kedy Francesca Minellono objavila vnútornú časť jaskyne kvôli zvedavosti o povestiach, ktoré o nej kolovali. Nachádza sa na ostrove Levanzo, ktorý leží asi 10km západne od Trapani a zhruba 20km severne od Marsaly. Tento malý ostrovček v Egadskom súostroví bol kedysi v pleistocéne spojený s pevninou. Dnes ho od pevniny oddeľuje len plytčina, ale o prepojení nemôže byť žiadna reč. Prvé nálezy v Grotta del Genovese sú z roku 1950. Výskum jaskyne spravili bádatelia Paolo Graziosi a Jole Bovio Marconi. Vo vnútorných priestoroch jaskyne boli nájdené menšie predmety – mikrolity, ale podstatne zaujímavejšie nálezy predstavujú dve zvláštne série s figurínami. Jedna z nich bola vyrytá a druhá maľovaná. Unikátom tejto jaskyne sú práve rytiny a maľby, ktoré predstavujú najbohatšie talianske dedičstvo prehistorických figurín. Vo vnútornej miestnosti je 33 vyrytých obrázkov a okolo 100 maľovaných figurín. Rytiny ukazujú najmä väčšie zvieratá a dokonca môžeme nájsť 4 ľudské zobrazenia. Každá rytina je datovaná do poslednej fázy neskorého paleolitu. Práve v tomto období končí pleistocén a prebiehali klimatické zmeny, pričom sa menil ekosystém. Nájdete tu zvieratá, akými sú jeleň, býk, malý kôň, či zajac. V paleolite malo v jaskyniach zobrazenie lovu na zvieratá pre ľudí veľký význam. Bývali zobrazené tak dokonale, až bolo jasné, že vtedajší ľudia veľmi dobre poznali svoje prostredie. Vďaka nálezu kusu kameňa s vyrytou postavou býka sa vďaka C14 datuje táto vrstva do obdobia okolo roku 9680 pr.Kr. Unikátom jaskyne sú vzácne maľby datované do neskorého neolitu. Štrnásť idolov namaľovaných v jaskyni sú dobre známe nielen medzi vedcami. Šesť z nich, ktoré pripomínajú malú fľašku alebo husle majú okrúhly tvar s bruchom a krkom v strede s krátkymi rukami. Zvyšných osem má cylindrický tvar s krátkymi rukami. Idoly z Levanza sú veľmi podobné kamenným, ktoré sa spájajú s kultom úrodnosti nachádzajúcich sa na mnohých neo-eneolitických miestach v Stredomorí. Malé sošky boli nájdené na Kréte, gréckych ostrovoch, v Španielsku, ale aj na Sardínii. V jaskyni je aj viacero na hrubo namaľovaných zvierat s častým nepravidelným tvarom a bez pohybu. Tu zobrazený tuniak a delfín sú najstaršie zobrazenia rýb v Európe. Obzvlášť zaujímavá je scéna s tuniakom, ktorá potvrdzuje, že človek ich loví už najmenej 10 000 rokov.

Milujete vzácne a staré pamiatky? Pozrite sa na náš blog o najstarších pamiatkach sveta či blog výstup na Etnu.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

24500
K

Európa  

Vatikán, Taliansko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2395
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť
Florencia

Florencia Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť

Florencia - perla Talianska – krajiny výnimočných dejín, romantických miest, čarovných pláží a nezabudnuteľnej gastronómie. Práve z tejto…

Štefan Bielik 53 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ
Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: