Hrad v Catanii - Castello Ursino

Hrad v Catanii - Castello Ursino

Hrad Ursino, v Catanii medzi miestnymi známy ako Castello Ursino alebo Castello Svevo Di Catania, leží v druhom najväčšom meste ostrova Sicília. Postavil ho v rokoch 1239 až 1250 vojenský architekt Riccardo da Lentini na príkaz Fridricha II., cisára Svätej ríše rímskej. Slúžil ako súčasť systému pobrežnej obrany, ale aj ako symbol kráľovskej švábskej moci. Skonštruovali ho na skalnatom ostrohu vysoko nad morom a s mestom ho spájala úžina a mestské hradby. Castello Ursino je štvorcová pevnosť s kruhovými vežami okolo otvoreného nádvoria.

Pôvod mena Ursino nie je jasný. V stredoveku bol hrad v oficiálnych dokumentoch aj Castrum Cathaniae, ale bežne sa nazýval Ursino. Teórie siahajú od Castrum Ursus (Medvedí hrad), Castrum Sinus (Hrad v zálive) až po pomenovanie po akomsi Flaviovi Arsiniusovi, miestnom vládcovi z roku 359.

V roku 1295 sa na hrade Ursino zišiel sicílsky parlament. Zosadili Jakuba II. Aragónskeho a zvolili Fridricha III. za sicílskeho kráľa. Koncom 13. storočia sa hradu zmocnil neapolský kráľ Róbert a neskôr ho znovu dobyli Aragónci. O sto rokov neskôr sa mesto Catania vzbúrilo a aragónska kráľovská posádka bola nútená zabarikádovať sa na hrade, po čom nasledovalo ničivé obliehanie. V roku 1458 sa hrad stal rezidenciou sicílskych miestokráľov a v 16. storočí sa oň starali kasteláni. Často mali spory o jurisdikciu s magistrátmi mesta Catania. Vojenská úloha hradu Ursino bola oslabená vznikom pušného prachu, a tak sa začal využívať ako väzenie.

V roku 1669 došlo k ničivému výbuchu sopky Etna. Mesto a hrad boli v ceste veľkých lávových prúdov a hrozilo, že ich pohltí. Prítomnosť hradieb a priekop ich však zachránila a odklonila lávu do mora. Topografia okolo hradu Ursino sa úplne zmenila. Najprv to bol pobrežný hrad umiestnený na kopci s výhľadom na more, pláž a mesto, potom sa nachádzal 500 metrov od pobrežia a úroveň okolitého terénu sa zvýšila o 10 stôp. V roku 1693 ho poškodilo zemetrasenie.

Po roku 1837 sa uskutočnili rekonštrukčné práce s cieľom urobiť zámok Ursino opäť vhodným na vojenské účely a po roku 1860 sa využíval ako kasárne. V 30. rokoch 20. storočia bol hrad plne zrekonštruovaný a dnes je z neho mestské múzeum a ide o krásny hrad, ktorý sa oplatí navštíviť pri výlete v Catanii.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

24500
K

Európa  

Vatikán, Taliansko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1868 2395€
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť
Florencia

Florencia Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť

Florencia - perla Talianska – krajiny výnimočných dejín, romantických miest, čarovných pláží a nezabudnuteľnej gastronómie. Práve z tejto…

Štefan Bielik 53 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ
Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: