Jazerá Ounianga – Čad, UNESCO

Jazerá Ounianga – Čad, UNESCO Ounianga Kebir a Ounianga Serir

Bude to trvať 3 hodiny, hovorí náš navigátor, ktorého sme dostali od guvernéra vo Faya Largeau. Je vraj najlepší a doprevádza karavány s najfajnovejším tovarom – ťavie karavány cez Saharu. Cesta nakoniec trvala 3 dni. Keď sme to chceli už otočiť, povedal som „ideme ešte hodinu a potom to balíme“. Nasadli sme do našich 4x4, prešli 300 metrov a pred nami sa objavili nádherné jazerá. Sme tu „chvíľku“ pred svetovým turizmom, úplne sami. Píše sa rok 2010  a UNESCO ešte jazerá nezaradilo pod svoju ochranu. Všetko sa však bude rýchlo meniť. Ako to tu vyzerá? Predstavte si obrovskú Saharu rozlohy Európy. A v jej srdci, v strede tejto púšte nájdete zrazu jazero, respektíve súbor jazierok. Viete si predstaviť, koľko sa vyparuje za rok? 6 metrov !!! A stále je tu voda, blahodarná voda, prírodný zázrak. Ounianga Serir sú menšie, ale omnoho krajšie jazierka, a sú ďaleko (cca 60 km-žiadne cesty ) od veľkého jazera. Kedysi pred 5 -7 tisíc rokmi tu žili ľudia. Teraz je naokolo nekonečná púšť, a iba nehostinná púšť. Na povrchu jazera je voda slaná ako v mori. Hĺbka jazera je cca 25 až 30 metrov. Jazerá skupiny Ounianga Sérir tvoria hydrologický systém, ktorý je jedinečný na celej Zemi. Kombinácia jedinečných fyzikálnych faktorov udržuje všetky jazerá nezatuchnuté s čerstvou vodou. Najzaujímavejšie je centrálne jazero Teli. Vetrom rozfúkaný piesok rozdelil panvu na 10 jazier, pričom centrálnu polohu zaujímalo práve toto jazero Teli, kde sme prišli.  Z povrchu jazera Teli dochádza k väčšiemu odparovaniu až 12 m ročne, pri ktorom je hladina vody stále nižšia. To umožňuje vode z priľahlých jazier tiecť cez priepustné bariéry dún do jazera Teli a udržiavať tak dobrú vodu aj tu. Bilharióza nebilharióza, po toľkej námahe sa vyzliekam a skáčem do jazera, plávam krížom. Voda je príjemná a zo mňa je nový človek. Cítim sa ako znovuzrodený. Nikde nikto a ešte to takto asi zopár rokov ostane, kým ich UNESCO nespropaguje. Doslova sme objavili jazerá hlboko v púšti, ktoré boli známe iba vedcom a zainteresovaným geológom. Keď prichádzame späť k Ouninaga Kebir, chceme zakempovať pri jazere Yoa, ideme už v noci. Bol to prekrásny deň..  Zrazu prvé auto zastaví vojak a namieri na nás protipancierovú zbraň a strašne kričí „v noci je zakázané jazdiť. Nevieš pravidlo? Ste vojaci?..“ Vojak sa evidentne bojí, tu v tejto lokalite sú známe tzv. Toyota wars, a naše 4 autá sú už schopné dobyť územie Slovenska za víkend. Sme ako skupina výsadkárov, tak trošku tak vyzeráme. Nakoniec všetko dobre dopadlo, utáboríme sa. Podarilo sa byť pri jazerách Ounianga 2 roky pred zaevidovaním UNESCO. Good job!  Foto: %L. Fellner


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Afrika – príbehy z domova
Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet?
Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Pomáhať Afrike?
Blog

Blog Pomáhať Afrike?

Je to, ako keby ste spláchli peniaze do záchoda, hovoria mnohí. Afrika nemá dno. Africkí lídri nemajú kvapku slušnosti a všetko rozkradnú. …

Ľuboš Fellner 28 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: