Pri obhliadke chrámov a návšteve obchodíkov v Nepále a Indii sa nedajú prehliadnuť vyobrazenia ľudí v rôznych erotických polohách pochádzajúce z Kámasútry. Kámasútra je v západnej kultúre vnímaná ako kniha sexu. Je však skutočne len o sexuálnych polohách?
Hinduistický text písaný v sanskrite napísal indický filozof Mallanága Vátsjajána približne v 4. - 6. storočí nášho letopočtu. V západnej kultúre Kámasútru preslávil orientalista Richard Francis Burton v 19. storočí. Do našej kultúry sa, nie celkom správne, uložila predstava Kámasútry ako knihy sexu a sexuálnych polôh. V skutočnosti je omnoho komplexnejším dielom.
Podľa hinduistickej teológie sú v živote najdôležitejšie tri princípy:
1. Hojnosť v duchovnom živote, ktorú nám umožňuje náboženstvo - Dharma.
2. Hojnosť v materiálnom svete - Artha.
3. Pôžitok, životná radosť a vášeň - Káma.
Kámasútra je návodom, ako rozvíjať práve Kámu. Pozostáva zo 7 častí, ktoré sa zaoberajú nasledovnými témami:
1. Hlavné ciele hinduistického života, prakticky “ako žiť dobrý život”.
2. Najznámejšia časť Kámasútry pojednáva o 64 aktoch lásky od bozkávania, cez dotyky, po komplikované sexuálne pozície.
3. Ako si vybrať manželku s ohľadom na astrológiu, kompatibilitu znamení a kastový systém.
4. Práva a povinnosti manželky voči mužovi.
5. Prehlbovanie vzťahov s rodinou a priateľmi.
6. Ako si pomocou kurtizán môže muž vybudovať sexuálne sebavedomie pred uzavretím manželstva, ako uspokojiť ženu a ako byť dobrou kurtizánou.
7. Sexuálne legendy, praktiky, napr. využívanie olejov, masážne techniky a prípadné problémy v partnerskom vzťahu či sexuálnom živote.
Kámasútra je holistická príručka pre zdravé vzťahy a naplnený život. Rady z nej sú aktuálne aj v dnešnej dobe a hinduisti ju študujú aj v súčasnosti. Je náhoda, že má pôvod práve v Indii - krajine s najväčším počtom obyvateľov na svete? To nevieme potvrdiť, pre nás však môže byť inšpiráciou, ako viesť naplnené vzťahy a užívať si život po všetkých stránkach.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO