Ľudia kmeňa Tharu, ktorí žijú aj v Národnom parku Chitwan, sa označujú ako ľudia z lesa. Stovky rokov žijú v úzkom kontakte s prírodou a sú našimi miestnymi sprievodcami. Vedú nás zasrastenou džunglou, pomáhajú hľadať tigre v safari a ukazujú nám miestne krokodíly počas plavby na tradičnom kánoe vydlabanom z bavlníka. Aký je ich pôvod a historicko-ekonomický kontext?
Južnú časť Nepálu tvorí nížina s názvom Terai. Práve južná časť Nepálu a severná časť Indie sú obývané etnikom Tharu.
Tharu majú vlastný jazyk a sú uznaní ako oficiálna menšina obývajúca Nepál. Tharu znamená v sanskrite nasledovateľ theravádskeho budhizmu, ale slovo môže pochádzať aj z tibetského slova tharu - okraj, teda krajina na okraji. Na území Nepálu žije približne 18 miliónov ľudí pôvodu Tharu, čo je približne 7 % obyvateľstva Nepálu.
Tharu žili v úrodnej oblasti nížin, ktorá však bola dlhé roky zasiahnutá maláriou, takmer 1 000 rokov. Genetika spôsobila, že malária pre Tharu ľudí nepredstavovala smrteľnú chorobu. V 20. storočí však vláda a WHO prišli s riešením, ktoré z územia vyhnalo nebezpečný druh komárov anopheles, ktorý prenášal maláriu. V tomto období prišla nepálska vláda s návrhom pôdnej reformy, ktorá zoštátnila neregistrovanú pôdu. Išlo o plán využiť úrodnú zem na poľnohospodárske účely.
Začala sa ťažba dreva z lesov oblasti Terai na výstavbu železníc a Tharu takmer zo dňa na deň prišli o pôdu, ktorá bola ich domov stovky rokov. Horskí ľudia, ktorí obsadili ich rovinnú krajinu boli vzdelanejší a lepšie prepojení na administratívny a vládny systém krajiny, veľmi rýchlo obsadili zásadnú časť Terai. Z mnohých ľudí Tharu sa stali poddaní - začali slúžiť u nových majiteľov pozemkov, niektorí si prenajímali pôdu, iní boli novými majiteľmi pozemkov vykorisťovaní a obchodovalo sa s nimi ako otrokmi.
Niektorí utiekli do neobývaných častí lesov za tradičným spôsobom života, avšak čoskoro boli aj tieto lesy obsadené novými majiteľmi pozemkov. V roku 2000 vláda podnikla kroky k odstráneniu otroctva, avšak mnoho ľudí zostalo bez práce a domova. V roku 2006 vláda vytvorila plán zjednoprávnenia ľudí Tharu a zlepšila ich prístup k pôde.
Súčasťou našej návštevy Chitwanu je okrem objavovania miestnej prírody aj návšteva miestneho kultúrneho domu. Miestni Tharu tu pravidelne vystupujú s tradičnými tancami v pestrofarebnom tradičnom odeve, v sprievode dynamickej živej hudby. Tharu robia skvelú show, na konci zbierajú dobrovoľné vstupné a my ich vždy radi podporíme.
Sme radi, že spolupracujeme s lokálnym etnikom, čím zároveň podporujeme uchovanie ich pôvodnej kultúry.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO