Kráľovná Alžbeta II. bola známa aj tým, že počas svojich ciest a návštev po celom svete vždy striktne dodržiavala formálny protokol, no výnimočne robila aj veci, ktoré jej ochranke neraz narobili na tvárach vrásky.
Jednou z pamätných udalostí bol aj historický zápas medzi tímami Botafogo z Rio de Janeiro a Santos zo Sao Paola, počas ktorého strelil slávny Pelé svoj 900. gól. Kráľovná Alžbeta sa zápasu osobne zúčastnila priamo v Riu, na známom štadióne Maracanã. Svoje neformálne správanie “zaklincovala” tým, že po zápase odovzdala víťazný pohár samotnému Pelému.
Túto významnú udalosť si pripomínajú na štadióne dodnes, v jeho interiéri dokonca nájdete kreslá, na ktorých kráľovná a jej manžel princ Philip počas zápasu sedeli. Hrdina Pelé tu má, samozrejme, tiež svoju sekciu, na ktorú počas prehliadky štadiónu nemôžte nenaraziť. Maracanã sa dá navštívit od 9.00 h ráno do 16.00 h poobede, pokiaľ sa na ňom nekoná práve zápas či iná udalosť. Pre fanúšikov futbalu určite túto zastávku odporúčame počas návštevy mesta bohov zaradiť do programu.
Pelé je teda meno, ktoré pozná celý svet, aj tí, čo futbal nikdy nehrali. Narodil sa ako Edson Arantes do Nascimento v roku 1940 v malom brazílskom meste Três Corações. Odrastal v skromných podmienkach a jeho prvé lopty boli pomaranče alebo handrové guľky. No už ako tínedžer šokoval svet – najprv v drese Santosu, kde debutoval ako 15-ročný, a krátko na to na Majstrovstvách sveta 1958, kde ako 17-ročný strelil dva góly vo finále a získal svoj prvý titul majstra sveta. A to bol len začiatok – Pelé totiž vyhral ešte dva ďalšie šampionáty (1962 a 1970), čo sa nikomu inému doteraz nepodarilo.
Vo svojej kariére nastrieľal neuveriteľných viac ako 1 200 gólov, z toho stovky za klub Santos FC, s ktorým cestoval po svete a rozdával futbalovú mágiu. Na trávniku bol nielen rýchly, technický a nečitateľný, ale zároveň hral s noblesou, ktorou si získaval rešpekt aj od súperov. Keď neskôr obliekol dres New York Cosmos, stal sa futbalovým veľvyslancom aj v USA – krajine, kde vtedy futbal nebol prioritou. No Pelé bol viac než hráč. Bol tvárou nádeje, ambasádor mieru, človek, ktorému tlieskali prezidenti aj pápeži. Všade, kde prišiel, rozdával úsmevy, inšpiráciu a presvedčenie, že aj z chudoby sa dá vyrásť do nesmrteľnosti.
Keď zomrel 29. decembra 2022, celý svet stíchol. Nie preto, že by sa skončila len jedna futbalová kapitola, ale preto, že odišiel niekto, kto pre mnohých znamenal viac než len góly. V Brazílii smútili ako za kráľom – lebo ním naozaj bol. "O Rei", ako ho všetci volali, zanechal stopu hlbšiu než výsledky a trofeje. V každom decku, ktoré kope do lopty na ulici, žije kúsok jeho sna. Pelé totiž nebol len futbalista – bol fenomén. A legenda, ktorá žije ďalej.
Čo sa o ňom šepká: fakty a zaujímavosti:
Nikdy nedostal červenú kartu – Počas celej svojej kariéry nebol vylúčený z ihriska, pevne a s rešpektom čelil provokáciám.
Bol to jeden z prvých globálnych športových idolov – svet o ňom vedel napriek tomu, že nebol Instagram. Bol slávny ako Beatles alebo Elvis. Každý vedel kto je Pele.
Pelé si zahral aj vo filme a to rovno po boku Sylvestra Stalloneho a Michaela Cainea - názov filmu je Victory (1981) a hral tam vojnového zajatca – futbalistu.
V 1969 počas občianskej vojny v Nigérii dočasne prestali boje len preto, aby si ľudia mohli pozrieť zápas, v ktorom hral Pelé. Áno, jeho prítomnosť na ihrisku naozaj utíšila vojnu.
Jeho meno vzniklo omylom – V skutočnosti mal prezývku "Dico", no keď raz nesprávne vyslovil meno brankára "Bilé", začali ho volať "Pelé"
V roku 1961 ho brazílska vláda vyhlásila za „oficiálny národný poklad“, aby mu zabránila odísť hrať do zahraničia.
Bol prvým hráčom, ktorý skóroval v štyroch rôznych Majstrovstvách sveta – V rokoch 1958, 1962, 1966 a 1970.
FIFA ho vyhlásila za najlepšieho futbalistu 20. storočia – Až tak, že sa s titulom musel podeliť s Diegom Maradonom. Pelé bol oficiálnou voľbou odborníkov, Maradona zas víťazom internetového hlasovania.
Mal vlastnú videohru – V 80. rokoch vyšla hra Pelé’s Soccer na Atari, čo bola vtedy veľká vec. Bol jedným z prvých športovcov, ktorých meno sa objavilo v hernom priemysle.
Jeho prezývku "Kráľ" mu nedal marketing, ale ľudia. Volali „O Rei“ čo v preklade znamená kráľ a začali mu tak hovoriť novinári a fanúšikovia už vo veľmi mladom veku.
Tipy a zážitky - Brazília
- Znižujeme emisie v Brazílii
- Zápas na Maracane - ulovený unikátny zážitok
- Maracanã z korkových zátok
- Max Cavalera - brazílsky boh metalu
- Maracanã v číslach
- Prelet ponad vodopády Iguazú
- S Kristom v oblakoch
- Ako pomôcť Amazonskému pralesu?
- Tres Fronteras - na hranici troch krajín
- Caipirinha - pitie bohov
- Najväčšie graffiti na svete
- Rei Pele Stadium - Maracana v Rio
- Guaraná - brazílsky nápoj
- Streetfood v Rio de Janeiro
- Açaí, superpotravina z Brazílie
- Grafity, Rio de Janeiro
- Kristus Spasiteľ - Rio de Janeiro
- Lanovkou na Cukrovú homoľu
- Električka do Santa Teresa
- Parque Lage, Rio de Janeiro