Patrí do obsiahlej čeľade mačkovitých cicavcov. 41 preživších druhov je farebne najrozmanitejšou skupinou cicavcov na našej Zemi. Väčšiu časť tvoria malé mačky, kam okrem iného patria aj mačky domáce aj divé, oceloty, rysy, servaly ale aj pumy. Menej početná skupina, rod Panthera, je asi tá najznámejšia. Patrí sem 5 druhov, ktoré majú rodové meno Panthera):
- leopard škvrnitý (Panthera pardus),
- leopard snežný – irbis (Panthera uncia),
- jaguár americký (Panthera onca),
- tiger džungľový (Panthera tigris),
- lev púšťový (Panthera leo).
Zaujímavým rozlišovacím prvkom medzi veľkými a malými mačkami je, že veľké vedia revať a nevedia priasť a malé mačky zasa vedia priasť a nevedia revať. Okrem toho je tu množstvo ďalších odlišností.
Asi najznámejšou šelmou, ktorá je kvôli svojej jedinečnosti vyhľadávaná, je lev. Kráľ džungle, pán tvorstva. Je skutočne najobávanejším predátorom na savane Afriky a posledného maličkého kúsku v Indii, kde v Národnom parku Gir žije posledná malá populácia leva indického (Panthera leo leo) čítajúca približne 650 jedincov. Lev je jediná mačkovitá šelma, ktorá žije v skupinách, ostatné tvoria iba dočasné skupiny, ako napríklad dospievajúci bratia u gepardov.
V typickej levej rodine je dominantný samec, hárem samíc a mláďatá. Pokiaľ je samec dostatočne silný, hárem si udrží. S odchádzajúcimi silami prichádzajú vyzývatelia, ktorí ak uspejú, preberú celý hárem, alebo aspoň jeho časť. Samec dospieva približne v 4 rokoch, samica skôr. Dominantným sa stáva približne v ôsmom roku života, vtedy je dostatočne silný na to, aby si vytvoril vlastný hárem a udržal si ho. Dožívajú sa približne 15 rokov. Od desiateho roka im sily postupne odchádzajú a rodinu pravdepodobne prevezme mladší a silnejší. Aj týmto je zamedzené tomu, že sa bude otec páriť so svojimi dcérami.
O levoch sa hovorí ako o lenivcoch. Je to však inak. Role sú rozdelené. Samec má za úlohu chrániť rodinu pred napadnutím a samice zabezpečujú potravu. Neznamená to však, že samce nevedia loviť. Ak by nevedeli, ťažko by prežili od svojho 3-4 roku života do ôsmeho, kým si nájdu svoje samice. Dokonca pomáhajú samiciam, pokiaľ idú loviť veľkú korisť, ako napríklad dospelý byvol, alebo žirafa. Najobľúbenejšia korisť sú zebry. Samice majú systém dorozumievania počas lovu a tak sú aj relatívne úspešné.
Pokiaľ sa s BUBO vydáte do východnej Afriky, na 99,9 % levy v niektorom z parkov a rezervácii uvidíte. Za celú históriu našich zájazdov do Kene sa asi ani raz nestalo, že by klienti pána savany nevideli. Z pohodlia našich luxusných kempov to za nimi nemáme nikdy ďaleko. I keď je na nich zvláštny pohľad, keďže ich najčastejšie vidíme odpočívať. Takto trávia približne 18 hodín denne a po úspešnom love až 22 hodín. Nie je sa čo diviť, že na pozorovanie sú jedny z najnudnejších. Nič to však nemení na tom, že vidieť leva v jeho prirodzenom prostredí je dokonalý zážitok. Prečítajte si levoch a ďalších zvieratách v našom blogu Veľká päťka a vydajte sa za nimi. Nebudete ľutovať.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Keňa
- Spomienky na Afriku dánky Karen Blixen
- Samburu – dokonalá prírodná rezervácia
- Tsavo West a Tsavo East
- Double Big Five na safari v Keni
- Mombasa
- Zo života geparda
- Piknik medzi levmi
- Nairobi - hlavné mesto Kene
- Múzeum Karen Blixen
- Amboseli na Nový rok
- Amboseli - safari pod Kilimandžárom
- Masai Mara - Sanctuary Olonana lodge
- Bodkovaná Maasai Mara
- Slony v Maasai Mare
- Z Nairobi do Maasai Mara
- Unikát s názvom Amboseli
- Gepardia Supermatka
- Jazero Naivasha - safari na súši aj vode
- Masaj - kmeň bojovníkov v Masai Mara
- Masai Mara - safari, na ktoré sa nezabúda