Históriu železnice, ktorá dnes spája najvýznamnejšie prístavné mesto východnej Afriky, Mombasu a hlavné mesto Kene, Nairobi, začali koncom 19. storočia písať britskí kolonizátori.
Ich primárnym cieľom bolo prepojiť ugandské zlaté doly s Indickým oceánom, čomu napovedá aj vtedajší názov tejto stavby, Uganda Railway. Napriek viacerým komplikáciám, kritike v britskom parlamente pre neuveriteľne vysoké náklady, či incidentom s levmi útočiacimi na robotníkov pri výstavbe mosta nad riekou Tsavo, sa železnicu podarilo v roku 1901 otvoriť. Spájala prístavnú Mombasu s mestom Busia, v ugandsko-kenskom pohraničí. Práve pre spomínané problémy jej prischla prezývka “The Lunatic Express.”
Začiatkom 21. storočia táto prezývka nadobudla ďalší význam, keďže v dôsledku nedostatočnej starostlivosti v postkoloniálnej ére zostala železnica v žalostnom stave a cesta z Nairobi do Mombasy sa natiahla z priemerných 12 hodín v 90. rokoch na vyše 24 hodín v roku 2016 a objem nákladu prepraveného z Mombasy do vnútrozemia klesol o vyše 60%.
V roku 2011 podpísala kenská vláda memorandum s čínskou stavebnou firmou China Road & Bridge Corp. o výstavbe železnice medzi Mombasou a Nairobi, vedúcej pozdĺž trate z koloniálnych dôb. Investícia v hodnote 3,6 miliardy amerických dolárov, najväčší infraštruktúrny projekt v histórii nezávislej Kene.
Výstavba začala v roku 2014 a prvý vlak s platiacimi cestujúcimi po trati prešiel 1.6.2017, v deň 54. výročia kenskej nezávislosti, alebo Madaraka day.
Dnes je takzvaný Madaraka Express jednoznačne jedným z najmodernejších a najpohodlnejších vlakov na kontinente, vzdialenosť necelých 580km prekoná za približne 5 hodín a operuje 3x denne.
Pokiaľ sa týmto vlakom chcete zviesť, okrem lístka v hodnote približne 10€, prípadne prvej triedy za 30€, musíte myslieť aj na mnohé bezpečnostné opatrenia a kontroly, ktorými pred nástupom budete musieť prejsť.
Nad rámec štandardnej osobnej a batožinovej kontroly, ktorú väčšina z nás pozná z letiska (a ktorú tu treba absolvovať 2x za sebou) a detailnej kontroly osobných dokladov a cestovných dokladov (vezmite si pas), sa treba podrobiť aj kontrole policajnými psami cvičenými na vyhľadávanie omamných látok a výbušnín, či sérii otázok o tom, odkiaľ, kam a prečo cestujete. Fajčiari pozor, prídete tu o zapaľovače či zápalky, vo vlaku je totiž prísne zakázané mať ich v držbe. Po absolvovaní tohto všetkého ešte treba vysvetliť mierne otravným servírkam, že skutočne nemáte záujem o jedlo zo staničných reštaurácií, keďže v jedálenskom vozni je jedlo chutnejšie aj lacnejšie; sadnúť si a počkať na príchod vlaku. Boarding začína približne 40 minút pred odchodom.
Šťastnú cestu!
Vyberte si z našej ponuky zájazdov v destinácii Keňa.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Keňa
- Spomienky na Afriku dánky Karen Blixen
- Samburu – dokonalá prírodná rezervácia
- Tsavo West a Tsavo East
- Double Big Five na safari v Keni
- Mombasa
- Zo života geparda
- Piknik medzi levmi
- Nairobi - hlavné mesto Kene
- Múzeum Karen Blixen
- Amboseli na Nový rok
- Amboseli - safari pod Kilimandžárom
- Masai Mara - Sanctuary Olonana lodge
- Bodkovaná Maasai Mara
- Slony v Maasai Mare
- Z Nairobi do Maasai Mara
- Unikát s názvom Amboseli
- Gepardia Supermatka
- Jazero Naivasha - safari na súši aj vode
- Masaj - kmeň bojovníkov v Masai Mara
- Masai Mara - safari, na ktoré sa nezabúda