Momo je druh plnenej parenej knedle s pôvodom z himalájskej oblasti , ktorá je populárna v Tibete , Bhutáne , Nepále a Indii. V Nepále, kde je považovaný za národné jedlo , sa zvyčajne podávajú s omáčkou známou ako achar ovplyvnenou korením a bylinkami používanými v mnohých juhoázijských kuchyniach. Môže sa tiež variť ako polievková verzia známa ako jhol momo, kde je vývar sa vyrába z acharu pomocou zmesi paradajok , sezamových semienok , čili papričiek , rasce a koriandra alebo mokthuk z varených bravčových/byvolích kostí zmiešaných s rôznymi bylinkami a zeleninou.
Momo je hovorová forma tibetského slova „mog mog“. Je možné, že toto tibetské slovo je prevzaté z čínskeho výrazu momo, čo je názov tradične používaný v severozápadných čínskych dialektoch pre pšeničné parené buchty a chlieb. Samotné slovo mo, znamená potravinárske výrobky z pšeničnej múky alebo mantou , parené buchty. Historicky čínske názvy pre parené buchty nerozlišovali medzi buchtami s plnkou alebo bez nej, kým sa počas dynastie Song medzi desiatym a trinástym storočím neobjavil výraz baozi.
Čo sa týka himalájskeho momo, nie je celkom známe, či sa rozšíril z údolia Káthmandu v Nepále do Tibetu alebo naopak. Toto jedlo bolo spočiatku populárne medzi komunitou Newar v údolí Káthmandu v Nepále, pričom prevláda názor, že cestujúci nepálski obchodníci z Newaru vzali recept momo z Tibetu, kam chodili nepálski obchodníci z Newaru obchodovať, a priniesli ho späť domov do Nepálu.
Niektorí tvrdia, že momo zaviedla v Tibete nepálska princezná z Newari, ktorá sa koncom pätnásteho storočia vydala za tibetského kráľa, pretože v Newari, jednom z najstarších jazykov Nepálu, slovo „mome“ znamená varenie na pare.
Prísť do končín južnej Ázie a neochutnať momo taštičky by bolo hriechom... no najlepší nápad je zážitková expedícia Čína, Tibet, Nepál, India, kde môžete tieto taštičky ochutnať v každej krajine a porovnať, kde vám chutia najlepšie!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO