Imhotep -prvý architekt

Imhotep -prvý architekt Staviteľ pyramíd Imhotep je prvým známym architektom sveta

Komplex v Sakkare sme si predstavili v predošlom blogu. Tento by som rada venovala staviteľovi stupňovitej pyramídy (2670- 2650 pred n. l.), významnému hodnostárovi tej doby Imhotepovi. Každá doba má svojho génia, svojho veľmajstra. A ak by sme ho chceli hľadať v starovekom Egypte, bol by ním práve Imhotep, syn obyčajného kamenára, ktorý bol neskôr povýšený na božstvo a stal sa nesmrteľný rovnako ako samotný faraón. Imhotep už v mladom veku zdedil po otcovi povolanie kamenára, vynikal však nevídanou bystrosťou a vysokým umom. Keď mal dvanásť rokov, všimol si ho významný hodnostár vtedajšej doby Sokroveník a vzal si mladého chlapca pod svoje ochranné krídla. Postupne ho zasväcoval do základov učenia matematiky, fyziky, geometrie, astronómie a medicíny a neskôr mu odhalil aj významnú duchovnú náuku o človeku Učenie Bieleho Lotosu. Imhotep vynikal svojou čistotou morálnych vlastností a úprimnosťou duchovných praktík. Časom z neho vyrástol nadaný rečník a vynikajúci organizátor vo všetkých oblastiach, vďaka jeho všestrannému vzdelaniu a záujmu o sociálne a spoločenské dianie v krajine. Svoje nadobudnuté znalosti sa snažil využiť ku prospechu obyčajného ľudu a nastolil v krajine poriadok. V tom čase totižto v Egypte vládli okrem faraóna aj skorumpovaní kňazi, ktorí boli zaneprázdnení svojimi politickými intrigami, mali svojich vlastných bohov, svoje vlastné náboženské koncepcie a navzájom súperili o dominanciu svojho teologického vierovyznania. V podstate išlo o boj o moc, pozície na vysokých hodnostárskych pozíciách a pohodlný život. Obyčajný ľud bol utláčaný a žil v strachu. Imhotep ako múdry a vzdelaný človek, v tom čase už priamy poradca faraóna Džosera, jasne chápal príčiny toho, čo sa dialo okolo, a rozhodol sa túto situáciu zmeniť. V prvom rade zbavil moci všetkých skorumpovaných kňazov a ich zástupcov a na ich miesta dosadil zodpovedných a študovaných ľudí, ktorým dôveroval. Taktiež zaviedol medzi úradníkmi prísnu disciplínu a každé zneužívanie postavenia bolo prísne potrestané. Vďaka Imhotepovi boli prijaté spravodlivé zákony. Vyhlásil faraóna za zástupcu všetkých poddaných, malých aj veľkých. Veľkým prínosom bol tiež kompletný zavlažovací systém, ktorý vytvoril, a tým nielen že zbavil obyvateľstvo hladu počas období sucha, ale taktiež naplnil sýpky obilia až po okraj a naplnil tak kráľovskú pokladnicu. Imhotep tiež zaviedol ako písací materiál špeciálne opracované steblá bahnitej rastliny, ktorá dodnes rastie v delte Nílu. Viete, ktorá to môže byť? Áno, je to papyrus! A my v BUBO sa na našej ceste späť zo Sakkary zastavíme v lokálnej egyptskej továrni na výrobu papyrusu a pozrieme sa spoločne na tradičnú výrobu listov tejto posvätnej rastlinky ešte z faraónskeho obdobia; tešíte sa? Ja veľmi.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

1943 2775€
K

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2685

Detské zľavy

Dovolenka Egypt - maximálne poznanie  s deťmi
F

Afrika  

Egypt


náročnosť

11 dní

Trvanie

2720
TOP 10: Najunikátnejšie hotely sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 28 min. čítania
Alexander Macedónsky
Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2 000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý…

Ľuboš Fellner 64 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)
Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)

Káhire sa hovorí aj Matka sveta, a keď sa prechádzate jej ulicami, či obdivujete najväčšie pamiatky, ktoré práve tu história zanechala, pochopíte…

Miroslava Dlhá 11 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: