Cesta sa klukatila cez priesmyky

Cesta sa klukatila cez priesmyky

Zdravime z Himalaji. Posledne dni v Tibete sme si este stihli prezriet 35m stupu Khumbum so 77 kaplnkami. Dostali sme sa sem peso ulickami stareho Gyantse, ktore nielen ze akoby vypadlo ale naozaj vyzera ako v stredoveku. Inteznivnu atmosferu doplnal hrad Dzong ktory zaciatkom storocia obliehali britske vojska kapitana Younghusbanda. Tibetanom vtedy zasiahla Britska lahka artileria sklad pusneho prachu a tak sa museli branit hadzanim skal. Odtialto sme uz pokracovali do Shigatse a klastora, v ktorom sidlil Panchenlama. Na druhy den sme sa vybrali na nas epicky presun do Nepalu, pocas cesty sa odvijali neuveritelne scenerie tejto vysoko polozenej a suchej nahornej plosiny. Napriek monzunovemu obdobiu sa nam odkryla Shishapangma a tak sme mali moznost pokochat sa jednou zo slavnych osemtisicoviek. Cesta sa klukatila cez priesmyky, hory a minali sme znacky ako "Everest Base Camp". Po nocnom oddychu v malom prihranicnom mestecku a par pivkach v miestnom bare sme zacali schadzat do Nepalu. Sokujuca zmena, prehupli sme sa z nahornej plosiny, a serpentinami zacali schadzat strmociznu stenu. Vsade zelen, skalami sa leju vododpady a padaju stovky metrov pod nas, klesame 1500 m a hned je aj teplejsie, sme prakticky v dzungli. Prechadzame most a teda ja hranicu do Nepalu. Nad nami sa tici teraz uz zelene stena skadial sme zosli a tam niekde za nou sme nechali kedysi zakazanu krajinu Tibet. Po cesse do Kathmandu sme si spravili zastavku pri vysutom moste vysiacom v tristometrovej vyske nad nadhernym udolim, prve stretnutie s nepalskou stravou a sme V Kathmandu. Vsetko je ine, ludia, oblecenie, vsade motorky, farby, vone, obchody s trekingovymi potrebami, mapai, vlnene rukavice, krajcirstva, cerstve dzusi, a pri veceri sedime na vankusikoch a vychutnavame koktaili. Prezreli sme si nadherne hinduisticke chramy Bhakatapuru, ghaty v Passhupattinnate kde hinduisti spaluju svojich mrtvych ale aj monzunovy dazd. :-) Nepalci maju anglicke sposoby a tiez anglicky plynule rozpravaju. Krmime opicky ktore sa liepaju po vise tisicrocnych stupach a dohadujeme cenu fosilii. Nepal je uuplne iny a zaroven nadherny. Jing a jang himalaji, Tibet a Nepal, strecha sveta. Den koncime v krcmicke kde sme to poriadne roztocili pri zivej rockovej muzicke. Este nekoncime caka nas historicke centrum Kathamndu, safari v Chitwane alebo cesta do Bhutanu.

K

Ázia  

Nepál, India

01.05. → 16.05. +15 termínov

náročnosť

16 dní

Trvanie

4433
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

4158 5940€
K

Ázia  

Tibet, Nepál, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

4210
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Kathmandu Valley – Údolie bohov Káthmandu Valley

Káthmandu Valley Kathmandu Valley – Údolie bohov

Káthmandu často ľudia berú ako horské mesto. Opak je ale pravdou. Hlavné mesto Nepálu totižto neleží priamo medzi štítmi Himalájí, ale v…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: