Pôvodné koralové kolónie na mnohých miestach Indonézie zničil brutálny rybolov, pri ktorom sa používal dynamit a mŕtve ryby sa zbierajú na hladine. Koralové útesy boli pri tom zničené na drobné kúsky. Po dynamite zostali v mori iba pásy sutín, na ktorých sa koralom darí len veľmi ťažko.
Obnova koralov spočíva v ich osadení na kovové rámy, ktoré sú umiestnené na pôvodné miesta. Následne k nim prirastajú ďalšie kolónie. V tomto prípade obnova trvala 10 rokov.
Samotnú obnovu vedci pozorujú zvukovými mikrofónmi. Podarilo sa im zachytiť zvuky „pokrikovania, vrčania a škrípania“, ktoré sú považované za dobré znamenie v procese uzdravovania útesov. Zvuky sa už pomaly blížia k zvukom z prosperujúcich lokalít, kde sa vyskytujú koralové útesy.
Touto metódou sa inšpirovali aj vo Francúzskej Polynézii. Konkrétne na ostrove Moorea. Jeden z najluxusnejších rezortov Sofitel začala priamo podporovať a spolupracovať so skupinkou tzv. CoralGardeners. Táto skupinka používa veľmi podobnú metódu a pomaly napreduje v obnove koralov. Zároveň vedú miestne potápačské kurzy a svojou účasťou prispievate k obnove podmorského sveta. Pre všetkých je to vzájomne výhodná spolupráca. Čím budú vody pestrejšie a zdravšie v okolí, tým viac spokojných návštevníkov. A z udržateľného turistického ruchu môžu prosperovať všetci. Navštíviť a zároveň aj podporiť túto iniciatívu môžete v rámci zájazdu Najkrajšia cesta okolo sveta s BUBO.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Francúzska Polynézia
- Orangutany v Bukit Lawangu
- Kúpanie slonov
- Hinduistický Prambanan
- Šalát gado gado
- Deň s drakmi na Komode
- Martabak
- Raflézia arnoldova
- Škola v Indonézii
- Koreninová záhrada v Indonézii
- Exotické ovocie v Indonézii
- Tjong A Fie
- Bandrek
- Indonézske jedlo
- Všetko najlepšie z Indonézie
- Sviatok nezávislej Indonézie - 17. august
- NP Gunung Leuser -charita v sirotinci
- Wayang kulit
- Výstup na sopku Sibayak na Sumatre
- Jogya kde nás kvôli bubo zastavujú
- Dedina na ostrove Flores