K cestovaniu po Južnej Amerike patrí určite aj spoznávanie miestnych kultúr a jej obyvateľstva. Chile je až neuveriteľne dlhá krajina tiahnuca sa 4 000 km popri tichomorskom pobreží. Vplyv európskych kolonizátorov značne pozmenil počas storočí štruktúru obyvateľstva v tejto krajine. Momentálne v Chile žije zmes rôznych etnických skupín. Mnohé kmene pôvodných obyvateľov vymizli počas španielskej kolonizácie kvôli núteným prácam, vyvražďovaniu, či nedostatočnej imunite voči európskym chorobám. Aktuálne sa 2,2 milióna ľudí považuje za pôvodného obyvateľa, čo tvorí približne 12 % z celkovej populácie Chile. Väčšinu obyvateľstva tvoria belosi, predovšetkým potomkovia európskych kolonizátorov.
Vo všeobecnosti môžeme pôvodné obyvateľstvo Chile rozdeliť medzi:
Atacameños – Pôvodní obyvatelia Chile, ktorí obývajú severnú časť krajiny v oblasti púšte Atacama a severozápadnú časť Argentíny. Táto kultúra má už viac ako 12 000 rokov a tvorí 3 % z pôvodných obyvateľov Chile. Od pradávna vyhľadávali oázy, údolia a povodia riek, kde si stavali opevnené osídlenia z kameňa. Venovali sa pestovaniu, hlavne kukurice a chovom lám. Na začiatku 15. storočia bola atacamská kultúra značne ovplyvnená kmeňom Tiwanaku. S príchodom Španielov postupne zanikla veľká časť ich kultúry, medzi čím aj jazyk, cunza, z ktorého ostalo približne len 1 100 slov. Súčasní atacameños splynuli s obyvateľstvom, málo sa zaujímajú o zachovanie ich tradícií a kultúry. Púšť Atacama navštevujeme počas nášho expedičného zájazdu.
Mapuche – Príslušníci kmeňa Mapuche, alebo aj „Araucanías“, sú najpočetnejšou skupinou v rámci pôvodného obyvateľstva v Chile. Približne 1,4 milióna ľudí sa hlási k tomuto kmeňu, čo tvorí približne 8 % celkovej populácie tejto krajiny. Vyskytujú sa v Centrálnom údolí v Chile a v najsevernejších častiach Patagónie. Mapuche sú známi ako skvelí bojovníci a ako kmeň, ktorý 350 rokov odolával španielskym kolonizátorom a nepomiešal sa s dobyvateľmi.
Dodnes sa venujú poľnohospodárstvu a chovu dobytka. V súčasnej situácii patria ale obyvatelia Mapuche k nižším vrstvám v spoločnosti. Za Pinochetovej vlády všetky pozemky, na ktorých tento kmeň mohol voľne poľnohospodáriť, boli sprivatizované a predané bohatým a zahraničným investorom. Viacerí sa museli presťahovať z vidieka do miest, kde čelia diskriminácii. Je pre nich náročné nájsť si prácu a sú menej platení.
Rapa Nui – Sú pôvodní obyvatelia žijúci na polynézskom Veľkonočnom ostrove. Tvoria 60 % obyvateľstva ostrova, kde žije približne 7 750 ľudí. Majú polynézsky pôvod a odhaduje sa, že osídlili Veľkonočný ostrov približne v roku 1200. Rapa Nui okrem španielčiny rozprávajú aj svojim pôvodným jazykom. Najznámejšou súčasťou ich kultúry sú sochy z vulkanického kameňa Moai. Obyvateľov Chile volajú Conti, pretože pochádzajú z kontinentu. Nemajú ich moc radi, vravia, že sa o Veľkonočný ostrov nezaujímajú a nestarajú. Chile ale potrebujú, pretože im čílska armáda zabezpečuje jedlo, lieky, doktorov,...
Patagónci – Pôvodní obyvatelia, ktorí obývali najjužnejšie časti Chile a Argentíny. Ich názov im dal Fernão de Magalhães podľa obra Patagona v stredovekom rytierskom románe. Podľa Európanov boli títo Indiáni vysokého vzrastu. Prví ľudia tu prišli už približne pred 10 000 rokmi. Venovali sa hlavne zberu plodín a lovu zvierat. Presúvali sa za stádami guanakov, čo je druh lamy, ktorý sa vyskytuje v týchto končinách.
Patagónci sa dajú rozdeliť ešte medzi viaceré kmene, napr. Selk´nam, Yamanas, Aonikeni, podľa toho, v ktorej časti Patagónie žili. V súčasnosti môžeme vidieť črty Patagóncov na obyvateľoch, ale pôvodný jazyk už neovládajú, takže sa ich kmeň považuje za vymretý.
Každú z týchto častí Chile počas našich zájazdov navštevujeme, stačí si len vybrať ten svoj.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Čile
- Čo vidieť v Santiago de Chile
- Gran Torre Santiago – najvyšší mrakodrap
- Pablo Neruda – dom čilského básnika
- Jogging v Santiago de Chile
- Hotel Serrano v Torres del Paine, Chile
- Patagóniou na koňoch
- Santiago de Chile - rady a tipy
- Valparaiso a Viña del Mar.
- Aconcagua - najvyššia hora Južnej Ameriky
- San Pedro de Atacama a Mesačné údolie
- Tarapacá - sever Chile
- Prezident Piñera, Chile
- Tipy a dobrú chuť zo Santiago de Chile
- Prvá Cesta Okolo Sveta
- Augusto Pinochetom vs Salvador Allende
- Pod sopkou Licancabur s najvyšším jazerom sveta
- Salar de Atacama
- Prvá slovenská expedícia krížom cez Južnú Ameriku/ Chile
- Prvá cesta BUBO do Chile -20 storočie
- Wulaia Bay, Patagónia