Tretia časť prehľadu o čínskych provinciách, ktorá zahŕňa prehľad viacerých unikátnych provincií.
Shanxi – provincia s veľmi podobným názvom ako Shaanxi, s ktorou aj susedí. V minulosti sa tu nachádzali jedny z najväčších ložísk čierneho uhlia v celej Číne. Dodnes je uhlie, spolu so železnou rudou a bauxitom relatívne rozšírené, preto je hlavné mesto Taiyuan metalurgickou metropolou. Nachádzajú sa tu aj významné historické mestá, ako Datong a Pingyao.
Yunnan – označuje sa ako etnicky najrôznorodejšia provincia celej Číny, keďže v nej oficiálne žije 26 z 56 etník, ktoré uznáva Čínska ľudová republika. Jej hlavné mesto, Kunming, sa označuje ako mesto večnej jari. Provincia je známa aj pre svoju výrobu čaju, najmä čaju puerr. Je známa aj pre historické mestá, akým je napríklad Lijiang. Viac si môžete prečítať v blogu od riaditeľa BUBO Ľuboša Fellnera - Yunnan.
Guizhou – provincia známa najmä vďaka svojim krasovým útvarom, ktorá bola ešte nedávno jednou z najmenej prístupných provincií. Vďaka spojeniam moderným rýchlovlakom je dnes aj táto provincia veľmi dostupná a turisti v nej môžu obdivovať veľké kultúrne bohatstvo, ktoré historicky nebolo až tak ovplyvňované kultúrou čínskeho etnika Han. V provincii nájdeme najväčší satelit na svete – FAST.
Gansu – táto provincia mala historickú dôležitosť ako brána do Číny na hodvábnej ceste, najmä jej časť známa ako Kansuský koridor. Vďaka migrácií obchodníkov sa tu dodnes zachoval mix viacerých kultúr a najmä náboženstiev, hlavne budhizmu, islamu, taoizmu, ale aj niektorých odvetví kresťanstva. Nachádzajú sa bohaté ložiská nerastných surovín.
Qinghai – najväčšia provincia rozlohou zo všetkých bežných provincií sa niekedy označuje ako „brána do Tibetu“. Nájdeme tu aj najväčšie slané jazero Qinghai, ktoré je posvätné pre tibetských a mongolských budhistov. Nachádza sa tu kláštor Kumbum, kde sa narodil Jo Tsongkhapa, zakladateľ budhistickej školy Gelug. Pramenia tu dve najdôležitejšie čínske rieky – Yangtze a Žltá rieka.
Jilin – ďalšia zo severných provincií Číny, kde sa mieša čínska kultúra s kórejskou. Vďaka tuhým zimám s vysokým počtom zrážok je provincia domovom rôznorodej fauny, ako napríklad leopard amurský, tiger ussurijský alebo wapiti sibírsky. Bohatá na zásoby dreva a zemného plynu, provincia bola tiež jedným z priemyselných centier po druhej svetovej vojne.
Hainan – táto provincia si získala prezývku „čínsky Havaj“ – je tak kvôli nádherným plážam, ktoré sa tam nachádzajú. Hainan je ostrovom, ktorý je najväčšia bezcolná zóna na svete. Množstvo rezortov, ktoré obľubujú hlavne čínski turisti, no postupne si ich obľubujú aj turisti z ostatných častí sveta. Nachádza sa tu aj centrum Wenchang, jedno z najväčších centier Čínskeho vesmírneho programu. Viac sa môžete dočítať v blogu Hainan.
Taiwan – provincia so sporným titulom samostatnej provincie je predmetom konfliktov už od 19. storočia, kedy padla do rúk Japonsku po prehre Číny v prvom vzájomnom novodobom konflikte týchto krajín. Po druhej svetovej vojne sem ušla armáda nacionalistickej strany Kuomintang na čele s Čankajšekom. Taiwan navštevujeme na jednom z najdlhších zájazdov Čínou, ktorý je v našej ponuke, a to Veľký okruh Čínou a Taiwanom.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Čína
- Suzhou a Hanzhou- to najkrajšie z Číny
- SARS priamo zo SHANGHAIA, Šanghaja
- Mestské hradby v Xi'Ane
- Kunming a Shilin
- Guilin - najkrajšie príroda Číny
- Huangshan - mosty a schody
- Mrakodrapy v Šanghaji
- Ako sa vyrába hodváb
- Moslimská štrť v Xi-Ane
- Starý Šanghaj mizne
- Hangzhou, chrám Linyin
- Záhrady v Suzhou
- Longmen - jaskyne pri Luoyangu
- Najvyššia vyhliadka na svete
- Hangzhou a Suzhou
- Xi An - historická Čína
- Kamenný les v Kunmingu
- Provincia Yunnan
- Liljang - úžasná Čína
- Roklina skákajúceho tigra