Pre milovníkov živej vody určite známy Whisky magazine uverejnil víťaza „Whisky Awards” 2024 v kategórii „single-malt-Scotch”. Víťazom sa stáva Glen Moray, Phoenix Rising, No Age Statement 40 % ABV, ktorá je ponúkaná za veľmi príjemných 33 € za 750 ml fľašu. Single malt je typ whisky vyrobený z jedného sladu, čomu vďačí za výraznú chuť a ľahko identifikovateľnú arómu, ktorou sa ľahko odlíši v mori priemerných whisky. Fľaša aktuálne nie je dostupná priamo na americkom ani európskom trhu - s výnimkou objednania priamo z e-shopu destilérky. Očakáva sa, že sa jej ponuka rozšíri vďaka vysokému dopytu.
Sídlo destilérky
So svojím sídlom v severo-škótskom Elgin je Glen Moray približne hodinku od jazera Lochness a zároveň mesta Inverness, odkiaľ bežne začíname loviť zážitky na našom zájazde Škótsko: Edinburgh, gajdy, whisky a hrady. Destilérka si drží svoju tradíciu od roku 1897, keď sa usídlila v budove bývalého pivovaru. Po viacerých zmenách majiteľov prešla v roku pod súčasnú francúzsku spoločnosť La Martiniquasie, ktorá okrem modernizácie prinavrátila dbanie na používanie lokálnych surovín - škótskeho jačmenného sladu, čerstvej vody z rieky Lossie a využitia sudov po Bourbone a Sherry.
Whisky či whiskey? A čo bourbon?
Pri tejto téme je fajn zopakovať si pár pojmov. Pre všetky tri platí, že ide o destilát, ktorý vzniká destiláciou obilia. Najčastejšie sa podobne ako pri pive používa jačmenný slad, ktorý má najlepší pomer cena/kvalita. Rozdielne označenie pochádza z historicko geografického pozadia.
Poučka pre laikov hovorí, že označenie „whiskEy” s písmenom „E” používajú krajiny, ktoré majú v názve „E” (čiže írska a americká whiskey) a termín „whiskY“ používa Škótsko + zvyšok sveta. Ak však pôjdeme viac do hĺbky zistíme, že je rozdiel aj vo výrobnom procese, kedy írska whisky sa destiluje minimálne 3-krát, zatiaľ čo pri škótskej stačí dvojitá, ale destilát musí minimálne 2 roky zrieť na území Škótska.
Bourbon je o niečo špecifickejší, nakoľko pri ňom platí pravidlo, že ak chceme destilát označovať bourbonom, musí dozrieť aspoň dva roky, obsahovať minimálne 51% kukuričnej zložky a pôvodom vyrobený v USA.
Či už whiskey alebo whisky, každý národný destilát ukrýva v sebe mnoho príbehov a vie ponúknuť cestovateľovi širší pohľad, ako sa v krajine žije/žilo, a preto na zdravie - Sláinte! (s mierou).
Mohlo by vás zaujímať:
- Edinburgh - čo vidieť a rady v najkrajšom meste Škótska
- Isle of Skye – impozantné skalnaté útesy
- KVÍZ: Poznáte Edinburgh a jeho pamiatky?
Tipy a zážitky - Škótsko
- Doverské biele útesy - symbol návratu do Británie
- Stonehenge - UNESCO pamiatky na salisburských pláňach
- Nádherný hrad Hever castle - detstvo Anny Boleynovej
- Katedrála v Canterbury a príbeh Thomasa Becketta
- Eton College - boj o najlepšiu školu sveta
- Bitka pri Hastings 1066
- Hadriánov val - Piktovia proti Rimanom
- Edinburghský hrad
- Ballintoy Harbour - prístav v Severnom Írsku
- Jaskyne Cushendun v Severnom Írsku
- Dark Hedges - Kráľovská cesta v Severnom Írsku
- Castle Ward - seriálový Winterfell
- Zámok Balmoral
- Olympiáda Londýn - London 2012
- Najlepší hotel v Londýne: hotel The Goring
- Gordon Ramsay v Londýne
- Chelsea Londýn - informácie k zápasu, tipy a skúsenosti
- Tower of London
- Windsor, hrad v Anglicku
- Rímske podzemie Londýna