Safari na upati Himalaji

Safari na upati Himalaji

Nasa vyprava na strechu sveta sa skoncila a skupinky jedna po druhej odleteli domov. Ja sedim v malom net cafe v Kathamandu a vedla mna pani oblecena v pestrofarebnom sari s cervenou bodkou na cele a nausnickou v nose, utiera prach z monitora pri com jej cinkaju desiatky naramkov, ktore ma ovesane po rukach. Este pred troma dnami sme boli v Nepalskej dzungli. Juzna cast nepalu ci severne hranice Indie su vyslovene rozpravkove. Z nasho dialkoveho autobusu sme vystupili v krajinke ryzovych policok. Popri malinkej dedinke preteka mohutna monzunmi posilnena rieka Rapti, ktora oddeluje tuto usadlost od narodneho parku Chitwan. V roku 1984 bolo toto uzemie zaradene do svetoveho dedicstva. My sme nezahalali a zhodili ruksaky na izbach a hned po obede naskocili do stareho ruskeho jeepu (pardonu gaziku), ktory pamata hadam aj marsala Malinovskeho a vybrali sa do dzungle. Stojac na korbe sa nam odvijal film: idylicky vidiecky obraz, ludia obrabajuci ryzove policka vo farebnych sari tieniaci si dazdnikom, vodne byvoly clapkajuce sa vo vode, indicke zebu, prutene klietky so sliepkami ale aj stajne s oddychujucimi slonmi. Neskor sme si vychutnali terennejsiu jazdu dzunglou, cez cestu lemovanu termitiskami, desiatkami, jazierok a skvrnitymi srnkami. V rakosi vyssom ako my sme hladali krokodila a aj sme nasli ale trosku dalej od nas na ostrovceku. Naozaj velky kusok a len par desiatok metrov od neho sa kupal krdel nahych Nepalciat. Par krat sme nakopli klukou nasu terennu limuzinu a hajdemo domov. Vecer patril posedeniu na teraske len par metrov od rieky, po stenach behali gekony a lovili zakerny hmyz my sme sa venovali vybornemu nepalskemu rumu a zvukom prirody. Druhy den nas cakala hned rano plavba na clnku. Toto plavidlo vytesane z jedneho kmenu stromu sa najprv nejavilo byt tym najlepsim prostriedkom na plavbu riekou, v ktorej ziju niekolko sto kilove krokodily, ale po chvilke tichulinkeho klzania sa po hladine obklopenej korunou gigantickych stromov sme zmenili nazor. Na slonej farme sme sa sa zoznamili aj s divokym prasiatkom ktore nam vsetkym rozviazalo snurky a porozopinalo sandale. V dobe ked sme tu boli mali na farme rusno, lebo sa im sem vlamal divoky slon a teraz vladol celej farme. Nam na rozdiel od Nepalcov, nebezpecne nepripadal, ale ked spravil smerom k nam dva kroky radsej sme sa pobrali opacnym smerom :) Den sme ukoncili bonbonikom: najskor sme sloniky okupali niektori z nas aj aktivne a potom sme na slonie chbrty nasadli. Smer dzungla a napriek monzunu sa nam podarilo pozorovat tri nosorozce oddychujuce v toni lesa, ci kupajuce sa v mociaroch. Stravili sme krasne tri dni po ktorych nam prislo normalne, ze po ceste do obchodu popri vas kraca slon a v sprche beha jasterica. Vcera sme si este prezreli centrum Kathmandu a nastal cas rozlucit sa. Namaste priatelia, dovidenia s BUBOm.

K

Ázia  

Nepál, India

01.05. → 16.05. +15 termínov

náročnosť

16 dní

Trvanie

4433
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

4158 5940€
K

Ázia  

Tibet, Nepál, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

4210
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Kathmandu Valley – Údolie bohov Káthmandu Valley

Káthmandu Valley Kathmandu Valley – Údolie bohov

Káthmandu často ľudia berú ako horské mesto. Opak je ale pravdou. Hlavné mesto Nepálu totižto neleží priamo medzi štítmi Himalájí, ale v…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: