Talianske hlavné mesto kávy

Talianske hlavné mesto kávy

Mesto Trieste, u nás známe ako Terst, je domovom najväčšieho kávového prístavu v Stredozemnom mori a jednej z najväčších talianskych značiek kávy Illy. V každom talianskom meste sa denný rytmus začína v kaviarni, a tu to nie je inak. Vstúpte do ktorejkoľvek kaviarne a okrem známeho cinkania šálok a syčania pariaceho sa mlieka budete počuť, ako si ľudia objednávajú „capo in b“: mini cappuccino podávané v špeciálnom pohári, ktorý sa v Terste teší veľkej obľube. 

Kaviarne sú pre mnohých Talianov druhou obývačkou. Po domove sa tu často odohráva spoločenský život, keď sa ľudia všetkých generácií stretávajú s priateľmi, aby sa podelili o najnovšie klebety a strávili spolu čas. Ale v krajine, ktorá je už teraz posadnutá kávou, môže byť veľa ľudí prekvapených, keď zistia, že toto vzdialené pohraničné mesto sa bežne považuje za talianske neoficiálne „hlavné mesto kávy“. O domácich sa tu hovorí, že vypijú dvakrát toľko kávy za rok ako kdekoľvek inde v Taliansku – ohromujúcich 10 kg kávových zŕn ročne.

Predpokladá sa, že káva sa prvýkrát dostala do Talianska v roku 1570, keď lekár Prospero Alpini priniesol kávové zrná z Egypta, aby ich predával v benátskych lekárňach. Hoci bol nápoj okamžite obľúbený, vzbudil podozrenie kvôli jeho neznámym budiacim účinkom. V polovici 17. storočia boli v Benátkach a Viedni založené elegantné kaviarne a káva bola uctievaná ako luxusný nápoj, ktorý si vychutnávali aristokrati a intelektuáli.

V roku 1719, keď bol jeho prístav vyhlásený za oslobodený od daní pod vládou Rakúsko-Uhorska. Obchod sa začal príchodom kávy z Osmanskej ríše a Terst čoskoro dodával zrná do kaviarní v celom Rakúsko-Uhorsku – vrátane známych viedenských kaviarní.

Veľkým impulzom pre mesto bola Mária Terézia, hlava rodu Habsburgovcov, ktorá sa zapísala do dejín ako hrdinka, ktorá premenila Terst na mocné prístavné mesto. Je zvláštne, že do Terstu v skutočnosti nikdy nevkročila, no keďže sa habsburské územia za vlády jej otca poriadne zadĺžili, pozerala sa na mesto ako na  zlatú baňu, ktorá zarába peniaze. Pracovníci a podnikatelia čoskoro prišli do Terstu z celého Stredozemného mora, aby založili spoločnosti a vybudovali námornú dopravu a obchod s kávou.

Terst dnes zostáva rozmanitým a tolerantným. Je domovom jednej z najväčších synagóg v Európe a nedávno postavenej mešity, a jeho srbský pravoslávny kostol z 19. storočia, zdobený zlatými mozaikami a vežami, dodáva historickému centru šmrnc.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

22224
K

Európa  

Vatikán, Taliansko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1964 2310€
Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec Prémiový blog

Prémiový blog Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec

Krištofa Kolumba pozná každý, moreplavec, ktorý objavil pre nás Ameriku – Nový svet. Predkolumbovská Amerika je terminus technicus podobne ako…

Ľuboš Fellner 46 min. čítania
Benátky - verte mi, budete sa chcieť stratiť! Benátky

Benátky Benátky - verte mi, budete sa chcieť stratiť!

Pri sťahovaní národov ušli obyvatelia na severe Apeninského polostrova pred barbarskými kmeňmi do močiarov, v ktorých si začali stavať domy na…

Ľuboš Fellner 56 min. čítania
Rím pre pokročilých Rím

Rím Rím pre pokročilých

Už ste v Ríme boli, ale vraciate sa sem viac než desiaty raz tak ako ja. Prebrázdili ste Rím sami, s audioguidom, so sprievodkyňou, pozreli ste si…

Ľuboš Fellner 40 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: