Veľká pagoda divej husi

Veľká pagoda divej husi

Obrovská pagoda divej husi (tiež nazývaná Veľká pagoda divej husi), ako symbol starej línie mesta Xi'An, je dobre zachovanou starobylou budovou a svätým miestom pre budhistov. Nachádza sa na južnom predmestí mesta Xi'an, asi 4 kilometre od centra mesta.

Stojí v chrámovom komplexe Da Ci'en a priťahuje mnohých návštevníkov pre svoju slávu budhistického náboženstva a jednoduchý, ale príťažlivý štýl stavby.

Obrovská pagoda divokej husi je hodnotená ako národná kultúrna pamiatka, ako aj turistická atrakcia. Okrem toho bola 22. júna 2014 zapísaná do zoznamu svetového dedičstva spolu s ďalšími miestami pozdĺž starovekej Hodvábnej cesty.

Pôvodne bola postavená v roku 652 za ​​vlády cisára Gaozonga z dynastie Tang (618-907), slúžila na zhromažďovanie budhistických materiálov, ktoré z Indie prevzal pútnik Xuanzang.

Xuanzang začal z Chang'anu (staroveký Xi'an), pozdĺž Hodvábnej cesty a cez púšte, až nakoniec dorazil do Indie, kolísky budhizmuZa 17 rokov a prechod cez 100 krajín získal postavy Budhu, 657 druhov sútier a niekoľko relikvií Budhu. Po získaní povolenia cisára Gaozonga (628-683) Xuanzang ako prvý opát chrámu Da Ci'en dohliadal na stavbu pagody v jeho vnútri.

S podporou kráľovskej rodiny požiadal 50 hierarchov, aby preložili sanskrt v sútrách do čínštiny, spolu 1 335 zväzkov, čo predznamenalo novú éru v histórii prekladu. Na základe cesty do Indie napísal v dynastii Tang aj knihu s názvom Púť na západ, ktorej vedci pripisovali veľký význam.

Prvá postavená do výšky 60 metrov s piatimi poschodiami, Obrovská pagoda divej husi je teraz vysoká 64,5 metra s ďalšími dvoma poschodiami. Navonok vyzerá ako štvorcový kužeľ, jednoduchý, ale veľkolepý a je majstrovským dielom budhistickej stavby. Postavený z tehál, jeho štruktúra je veľmi pevná.

Vo vnútri pagody sa schody krútia nahor, takže návštevníci môžu vyliezť a prehliadnuť panorámu mesta z dverí v tvare oblúka na štyroch stranách každého poschodia. Na stenách sú vyryté jemné sochy Budhu od renomovaného umelca Yana Libena z dynastie Tang. Pagodu zdobia aj stély od známych kaligrafov.

O tom, prečo sa nazýva Obrovská pagoda divej husi, existuje legenda. Podľa dávnych príbehov budhistov existovali dve vetvy, pre jednu z nich nebolo jedenie mäsa tabu. Jedného dňa nemohli nájsť mäso, ktoré by si kúpili. Keď jeden mních uvidel lietať okolo skupiny veľkých divých husí, povedal si: „Dnes nemáme mäso. Dúfam, že nám milosrdný bódhisattva nejaké dá.“ Práve v tom momente si vedúca divá hus zlomila krídla a spadla na zem. Všetci mnísi boli prekvapení a verili, že Bódhisattva ukázal svojho ducha, aby im prikázal, aby boli zbožnejší. Založili pagodu, kde divá hus padla a prestali jesť mäso.

Samozrejme si takúto zaujímavú pamiatku na našich BUBO zájazdoch Veľký okruh Čínou nesmieme nechať ujsť!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

2270 4054€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

8 dní

Trvanie

2850
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

18 dní

Trvanie

3482 5709€
Marco Polo v Číne
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny
Prémiový blog

Prémiový blog Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny

Mesto mrakodrapov je prívlastok, ktorý sedí čínskemu Šanghaju ako uliaty. A hoci panoráme mesta môže dominovať guľatá Perla Orientu, najvyššou…

Tomáš Horňák 8 min. čítania
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 51 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: