Hlavným božstvom Dákov bol boh Zalmoxis. Bol to dácky muž, otrok Pythagora. Po tom, ako ho prepustili, sa vrátil medzi Dákov, ktorým povedal, že po smrti odídu na miesto, kde budú žiť naveky šťastne. Zalmoxis odišiel bývať do podzemnej hrobky. Strávil tu tri celé roky, pričom obyvatelia si mysleli, že je mŕtvy. Po troch rokoch sa vrátil medzi ľudí.
Po tom, čo ho uvideli opäť medzi živými, začali veriť všetkému, čo tvrdil. Každých päť rokov bol spomedzi ľudí vybraný „posol“. Povedali mu, čo má povedať bohu. Po tom, čo vyriekol posledné slová, zhodili ho na tri ostré dýky. Takéto obete majú paralely aj u iných národov. Dáci si však na rozdiel od iných nevyberajú kriminálnikov, zlodejov alebo väzňov, ale len slobodných mužov. To, že praktizovali ľudské obete pre svoje božstvá, bolo dokázané napr. na lokalite Piatra Cravii, kde objavili v piatich rituálnych jamách viaceré lebky.
Zalmoxis bol uctievaný ako božstvo oblohy. Svätyne mu často stavali na vysokých kopcoch, aby boli k nemu čo najbližšie. Dákovia mali dva typy svätýň. Buď išlo o pravouhlú svätyňu s radom stĺpov, alebo o kruhovú svätyňu. Nie je však jasné, či bývali zasvätené tomu istému bohovi, alebo každý typ svätyne bol zasvätený niekomu inému. Zalmoxis nebol jediným bohom, pre ktorého robili ľudské obete. Rovnako tomu bolo u boha vojny, avšak len s tým rozdielom, že v tomto prípade boli obetovaní vojnoví zajatci.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Rumunsko
- Drakula - kde sa nachádza jeho skutočný hrad?
- Rumunské Karpaty
- Transfagarašská diaľnica - najkrajšia cesta Európy
- Cesta do Rumunska
- Oradea - najlepšie mesto Rumunska
- Židovská komunita z Oradei
- Kluž - rodisko Mateja Korvína
- Koložvárska kapusta - recept
- Bran – Drakulov hrad v Karpatoch
- Kde sa nakrúcal seriál Wednesday?