Sme svedkami tichého vymierania jedného z fascinujúcich a obľúbených druhov. Žirafy sú obeťou ničenia ich pôvodného prostredia, lovu a desertifikácie. Dnes je Medzinárodný deň žiráf, ktorý má za cieľ poukázať na tieto problémy a rozprúdiť debaty o pomoci týmto ladným tvorom.
Meno žirafa má pôvod v arabskom názve zarāfah, ktoré bolo prenesené do rannej modernej angličtiny a odtiaľ do zvyšku sveta. Dodnes nie sú vedci zhodnutí na taxonómii a žirafy sa podľa jednotlivých odborníkov delia na 1 druh so 7-9 poddruhmi, 4 druhy s poddruhmi alebo dokonca na 8 druhov. Bližšie skúmanie DNA neustále prináša nové poznatky.
Jednou z noviniek je aj dôvod, pre ktorý majú žirafy dlhšie krky ako iné zvieratá. V dávnejšej dobe sa hovorilo o výhode pri kŕmení sa z vyšších úrovní vegetácie. Neskôr prišla teória o súbojoch samcov, pri ktorých mali samce s dlhším krkom výhodu. Pred pár dňami vyšla nová štúdia, ktorá hovorí o nových poznatkoch. Nakoľko samice aj samce majú diametrálne odlišnú stavbu tela, aj dĺžka krku je u pohlaví odlišná. Proporcia tela u samcov je v zásade vyššia a samotný trup je kratší a strmší, pričom báza krku je mohutnejšia a krk v pomere k veľkosti tela je kratší. Krk u samcov je využívaný prevažne na súboje a druhotne ako výhoda pri kŕmení. Samice majú trup pretiahnutý horizontálne a chrbát je rovnejší, báza krku je menšia a krk v pomere k telu je dlhší. Samice dlhý krk využívajú ako možnosť dostať sa dovnútra korún stromov a dosiahnuť vyššie. Tam sa nachádza kvalitnejšia potrava, ktorú potrebujú počas gravidity a dojčenia mláďat.
Žirafy sú jedným z dvoch preživších zástupcov svojej čeľade, kam patria s okapiou, podivným tvorom z konžských pralesov. Vzdialeným príbuzným je aj americký vidloroh, ktorý skôr pripomína antilopu než žirafu. Ak by ste sa radi vydali za žirafami, vyberte si z ponuky niektorý zo zájazdov, ktoré smerujú na africké safari. Zatiaľ ich pravidelne stretávame a verme, že ešte dlho budeme. Ochrana žiráf je rozbehnutá a mnoho projektov pracuje na rôznych územiach, aby sa sem žirafy vrátili, alebo aby mali šancu prežiť.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Keňa
- Spomienky na Afriku dánky Karen Blixen
- Samburu – dokonalá prírodná rezervácia
- Tsavo West a Tsavo East
- Double Big Five na safari v Keni
- Mombasa
- Zo života geparda
- Piknik medzi levmi
- Nairobi - hlavné mesto Kene
- Múzeum Karen Blixen
- Amboseli na Nový rok
- Amboseli - safari pod Kilimandžárom
- Masai Mara - Sanctuary Olonana lodge
- Bodkovaná Maasai Mara
- Slony v Maasai Mare
- Z Nairobi do Maasai Mara
- Unikát s názvom Amboseli
- Gepardia Supermatka
- Jazero Naivasha - safari na súši aj vode
- Masaj - kmeň bojovníkov v Masai Mara
- Masai Mara - safari, na ktoré sa nezabúda