Divoká zver Nepálu sa dá rozdeliť do dvoch kategórií, obyčajná a chránená. Bežne chránené druhy sa vzťahujú na tie, ktoré sa bežne vyskytujú vo voľnej prírode, ako sú okrem iného leopardy, jelene škvrnité ahimalájsky tahr. Chránené druhy sú tie, ktoré sú ohrozené. V Nepále žije dvadsaťšesť chránených cicavcov, deväť chránených vtákov a tri chránené plazy.
Celkovo sa v Nepále nachádza 185 druhov cicavcov. Ázijské slony, jednorohý nosorožec a kráľovský bengálsky tiger sa nachádzajú v džungli Terai. V džungli sa nachádzajú aj zvieratá ako leopardy, rôzne druhy opíc, hyeny, šakaly, diviaky, leňochy a jelene. Divoké byvoly nazývajú prírodnú rezerváciu Kohsi Tappu domovom, zatiaľ čo ohrozený blackbuck (druh antilopy) sa vyskytuje v regióne Bardia.
Vláda Nepálu pracuje na zachovaní blackbucka a vyhlásila oblasť v regióne Bardia za Blackbuck Conservation Area. Himalájsky región je domovom snežných leopardov a červených pand, zatiaľ čo oblasti s vysokou nadmorskou výškou sú bežným biotopom jakov, modrých oviec a pižmov.
Napriek tomu, že je Nepál vnútrozemskou krajinou, má svoj vlastný rad delfínov. Tieto sladkovodné delfíny sa nachádzajú v riekach Narayani a Karnal. Riečne delfíny sú vážne ohrozené a mnohí ľudia odhadujú, že ich počet by v Nepále mohol byť v jednociferných číslach. Počas monzúnového obdobia delfíny zvyčajne cestujú do chladnejších vôd Nepálu, aby sa rozmnožili, avšak zvyšujúci sa počet hrádzí a priehrad pozdĺž rieky výrazne zastavuje cestu delfínov.
V Nepále je zaznamenaných viac ako 850 druhov vtákov. Viac ako polovicu týchto vtákov možno nájsť len v údolí Kathmandu. V mnohých národných parkoch v Nepále sa nachádzajú aj rôzne druhy vtákov. Región Koshi Tappu poskytuje biotopy pre viac ako 26 odrôd kačíc. Národným vtákom Nepálu je bažant Danphe alebo Impeyan.
Pokiaľ ide o plazy, existujú dva domorodé druhy krokodílov: rybožravý gharial a lupič močiarny. Gharial je považovaný za kriticky ohrozeného a v istom bode bol na pokraji vyhynutia, úspešné chovné programy však v skutočnosti zvyšujú počet jedného z najdlhšie žijúcich krokodílov na svete. Nepál je tiež domovom hadov ako kobry, zmije a pytóna indického, ako aj rôznych druhov korytnačiek.
V Nepále je dvadsať chránených oblastí, ktoré pokrývajú približne 23,3 % územia. Z týchto dvadsiatich je desať národných parkov, tri prírodné rezervácie, šesť chránených oblastí a jedna poľovnícka rezervácia. Tieto oblasti sa rozprestierajú po celej krajine a nachádzajú sa v subtropických džungliach Terai až po Himaláje.
UNESCO zaradilo Národný park Chitwan a Národný park Sagarmatha do zoznamu svetového prírodného dedičstva. Vzhľadom na obrovskú rozmanitosť chránených oblastí nie je prekvapujúce, že sa v nich nachádza približne 6 301 druhov kvitnúcich rastlín – asi 400 z nich je endemických v Nepále. Existuje ďalších 2 532 druhov cievnatých rastlín.
Prekrásne čisla však? Chceš sa nimi presvedčiť na vlastné oči? V BUBO máme Nepál prechodený už od roku 1998, máme tie správne kontakty, lokálnych sprievodcov a lesníkov a miesta kde môžme uloviť tie najlepšie zážitky - väčšinou vo forme krokodílov, jednorožcov a vysokej, no pri riadnej dávke šťastia sa podarí uvidieť aj tiger!
Prírodné safari v Nepále čaká málokto, no na našej expedícii Čínou, Tibetom, Nepálom a nakoniec Indiou vieme prírode prísť na chuť v prekrásnom národnom parku Chitwan!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO