Píše sa 4. október roku 1922 a archeológ Howard Carter už pomaly stráca nádej na úspech, v Údolí kráľov so svojím tímom kope poslednú sezónu a luxorské pohrebisko stále nechce vydať žiadne zo svojich pokladov. Lord Carnarvon mu už ďalší výskum nezafinancuje, toto je jeho posledná šanca. 4. novembra sa deň začína rovnako ako tie posledné. Avšak iba do chvíle, kým pomocník Carterovho tímu, mladý Egypťan, neprinesie každodennú zásobu vody v džbáne s oblým dnom. Aby džbán stál rovno, musí do piesku vyhĺbiť jamku. Tú včerajšiu už zavial vietor a tak zahrabne do piesku a chce spraviť novú. Pod pieskom však cíti niečo tvrdé, možno skala. O kúsok vedľa však rovnako narazí na pevný podklad. Keď piesok odhrabe, zistí že sa pozerá na kamennú plochu. Okamžite volá Cartera, čo ak by náhodou...
Asi takto nejak to vyzeralo v údolí kráľov v deň, ktorý sa navždy zapísal do dejín vďaka najväčšiemu archeologickému objavu všetkých čias. Pri archeológii sa dá hovoriť o viacerých druhoch objavov, niektoré sú významné pre svoju cenu, pre hodnotu, ktorá sa dá vyčísliť, iné sú dôležité z hľadiska informačnej hodnoty, a iné zas odhaľujú dávno zabudnuté miesta a poodhaľujú minulosť. Objavenie Tutanchamónovej hrobky bolo kombináciou ceny nájdeného bohatstva, ale rovnakú hodnotu majú informácie, ktoré z nálezov archeológovia získali.
Či už ide o písomnosti alebo prítomnosť nádob na biele víno či rôzne kozmetické prípravky. Tento objav skrátka spustil doslova šialenstvo a vzbudil obrovský záujem o Egypt, ktorý trvá dodnes. Relatívne “bezvýznamný” panovník, ktorý sa stal svetovou hviezdou vďaka tomu, že jeho hrobka ostala nevykradnutá.
Tutanchamóna dnes poznajú generácie ľudí po celom svete. Viac ako 5 000 predmetov a artefaktov, ktoré sa v hrobke našli, zaberali donedávna celé poschodie v Egyptskom múzeu v Káhire. Časť z nich už je presťahovaná do nového “Grand Egyptian” múzea v Káhire, ktoré sa má otvoriť ešte do konca tohto roku. Predpokladá sa, že aj tu bude mať najznámejší faraón svoju samostatnú sekciu. Je otázne, či sa niekedy dočkáme objavu väčšieho, ako sa podaril Howardovi Carterovi, no prvenstvo mu už nikto nevezme.
My v BUBO si počas našich zájazdov do Egypta chodíme pozrieť nielen Tutanchamónov poklad, ale aj jeho hrobku v Údolí kráľov v Luxore. Pripomenieme si však aj všetkých významných faraónov, ktorí v dávnej histórii Egypta zanechali svoju nezmazateľnú stopu. Navštívte Egypt s BUBO a dozviete sa oveľa viac.
Na fotografii Howard Carter skúmajúci sarkofág najznámejšieho faraóna. Preskúmanie a zdokumentovanie hrobky a jej obsahu mu trvalo 3 roky. Foto: HARRY BURTON, APIC/GETTY IMAGES
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Egypt
- Tutanchámon
- Najlepší hotel Káhiry - recenzia
- Džoserová pyramída - prvá kamenná stavba sveta
- Memnonove kolosy, Luxor
- Údolie kráľov, Luxor
- Chrám Philae
- Karnacký chrám
- Pyramídy v Gíze
- Lomená pyramída, Dahšúr
- Imhotep -prvý architekt
- Pyramídy v Sakkáre
- GEM - Veľké Egyptské Mźeum
- Hrobka vezíra Kagemniho
- Alej sfíng v Luxore
- Hrobka princeznej Idut v Sakkáre
- Mesto mŕtvych v Káhire
- Egypt zasypaný pieskom - predpoveď budúcnosti?
- Bociany - nemilosrdní "nepriatelia" Egypta
- Červená pyramída, Dahšúr
- Najstaršia pyramída sveta