Svadba vo Vietname

Svadba vo Vietname

Na našich cestách (nielen) Vietnamom toho vždy zažijeme a vidíme omnoho viac, než sa dá napísať do katalógu v rámci itineráru. Jednou z takýchto perličiek, ktoré vždy lovcov zážitkov potešia je, keď stretneme v uličkách miest vyparádenú nevestu s vyfešákovaným ženíchom. Svadby patria medzi najdôležitejšie vietnamské obrady / ceremónie. Taká správna, tradičná vietnamská svadba pozostáva hneď z niekoľkých krokov. Keď si odmyslíme historické dohadovanie sa rodičov, s kým ich deti uzavrú sňatok (v dnešnej dobe si už manžela / manželku vyberá každý podľa svojej vôle), tak sú prvým krokom k úspešnej svadbe zásnuby - Đám Hỏi. Tie slúžia na oznámenie rodine, priateľom, komunite i svetu, že sa chystá svadba. V minulosti sa zásnuby diali približne pol roka pred samotnou svadbou, dnes sa však už toto pravidlo nedodržiava tak striktne. Samotná svadba začína príchodom ženícha s jeho sprievodom do domu nevesty. Tradičnejší ženích príde v sprievode rodiny a nezadaných kamarátov nesúcich dary, ako oriešky, ovocie, betelové listy, čaj či vínko, grilované prasiatko... Všetky darčeky sú ukryté v krabičkách, cez ktoré sú prehodené červené prikrývky, pretože červená tu, vo Vietname, symbolizuje šťastie, a je ich nepárny počet, z rovnakého dôvodu. Vybraný člen zo ženíchovej i z nevestinej strany predstaví členov svojho sprievodu a následne sa pred nevestinou rodinou odhalia dary. Nakoľko Vietnamci si veľmi vážia svojich predkov, časť darov putuje priamo na oltár predkov ako obetina. Až potom dostane ženích povolenie zvítať sa s nevestou. Spoločne s rodičmi nastávajúci na spomínanom oltári zapália vonné tyčinky, aby svojich predkov požiadali o požehnanie. Párik sa pokloní svojim rodičom a poďakuje im za výchovu a ochranu. Čajová a sviečková ceremónia za doprovodu príhovorov je tesne nasledovaná odovzdaním darov pre mladomanželov od nevestinej rodiny. Súčasťou týchto darov je aj pár náušníc a tradičný náhrdelník (kièng), ktoré neveste pripne svokra, čo má mladomanželom tiež priniesť šťastie. V dnešnej dobe sú už aj vietnamské svadby ovplyvnené západnou kultúrou, a tak často po týchto tradičných úkonoch nasleduje aj obrad v kostole či na inom mieste. Kým nevesta i ženích majú počas tej tradičnej časti oblečené rúcha (Áo dài), pred obradom v západnom štýle sa v dnešnej dobe už prezliekajú do bielych šiat a obleku. Takto prezlečenú dvojicu sme v malebných uličkách Hoi An mali možnosť vidieť i my na našom BUBO zájazde. Tak sme si ich rovno aj vyfotili, no uznajte, nie sú rozkošní? Ostáva nám už im len popriať veľa šťastia a lásky na spoločnej ceste životom, rozlúčiť sa a vydať sa za ďalším zážitkom!  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

2801 3735€
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3260 4939€
Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže
Nha Trang

Nha Trang Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže

Sedem kilometrov dlhá piesková pláž, azúrové more, tropická klíma po celý rok, rozvoniavajúce gurmánske ulice plné dobrôt z čerstvých morských…

Diana Vozárová 11 min. čítania
Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu
Hoi An

Hoi An Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu

Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom…

Zuzana Hábeková 12 min. čítania
Hanoj - desať povinných zastávok a recenzia hotela Capella Hanoi
Blog

Blog Hanoj - desať povinných zastávok a recenzia hotela Capella Hanoi

Žiadna cesta Vietnamom nie je kompletná bez návštevy najvietnamskejšieho mesta krajiny. Hanoj je farebný, unikátny, tradičný, šialený, no najmä…

Martin Šimko 16 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: