Ako sme sa pokúsili zdolať najvyšší vrch najmenšej republiky sveta?

Ako sme sa pokúsili zdolať najvyšší vrch najmenšej republiky sveta? Ktoré sú najvyššie vrchy Oceánie?

Druhým uloveným zážitkom má byť ďalšia recesistická záležitosť. Chceme vyjsť na najvyšší vrch tohoto štátu. Ten sa nachádza na juhozápade ostrova s rozlohou 21km2. To je ako kameňom dohodiť, poviete si. No nakoniec to bolo vcelku ďaleko. Ideme tam našim autobusíkom okolo bývalých fosfátových baní, okolo zatvorenej fabriky na fosfát. Oblasť sa volá Black Sole, alebo Command Ridge a asfaltka dávno skončila. Ktorý to je? To je otázka a potrebujeme mať domorodého sprievodcu, aby sme na vrch trafili. Najprv vyjdeme na iný vrch, na ktorom je hore japonské protilietadlové delo. Je ukrutne teplo a väčšinu tento prvý výstup odrovná. Na správny najvyšší vrch vysoký smiešnych 71 metrov ideme teda už iba štyria. No vyjsť na akýkoľvek najvyšší vrch je makačka. Tento je zarastený pichľavými kríkmi a vôbec to nie je sranda. Mám slabú chvíľku a myslím si, že to vzdáme. Zdá sa, že tu roky nikto nebol. Sme doškrabaní, štveráme sa totálne strmo, nikde žiadna cesta, respektíve tá čo sa črtá je zarastená. Polovica čaká dole v klimatizovanom buse a nechcem ich nechať čakať pridlho. No predierať sa pichliačmi v tom ukrutnom teple, to je pakáreň. Keď sa tu rana zapáli, v dusne trópov začne boptnať, nákaza sa rozšíri. Ranu tu nie a nie vysušiť, nezaberá ani Framykoinový zásyp. Infekcia môže znamenať koniec cesty. Slušného lekára v tejto oblasti sveta čakať nemôžete. No nakoniec na vrchole rozprestrieme slovenskú vlajku. Malú ale našu. Mám prejav o najvyšších vrchoch v Oceánii. Spomínam najvyšší Carstensz peak = Puncak Jaya (4884 m.n.m.), potom Mt. Wilhelm (4509 m.n.m.) okolo ktorého sme išli na Papue nedávno, cez Mount Kosciuszko (2228 m.n.m.) na ktorý mnohí z nás vyšli až po Mauna Kea (4207 m.n.m.) na Hawai (Big island) kde sme vyšli autom pred dva a pol rokom a ktorý je vraj vyšší než Mt Everest, lebo pod morom má 5 km (a spolu je výška vrchu vyše 9 km). Toto je ďalší malý bodík do našich horských zážitkov v Oceánii. Malý vrch, ale zasa nikto na ňom nebol. Na vrchole Command Ridge bolo určite menej ľudí než na Carstensze. Foto: Slováci dobyli najvyšší vrch Nauru. Hi hi. V pozadí vidieť Tichý oceán.  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Austrália a Oceánia  

Nová Británia, Nové Írsko, Šalamúnove ostrovy, Nauru, Papua Nová Guinea


náročnosť

18 dní

Trvanie

8931 13740€
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény
Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme
Prémiový blog

Prémiový blog Tichý oceán – neznáma krása na opačnej strane zeme

Písal sa 31. január 1968, kedy tichooceánske Nauru získalo nezávislosť od Británie, teda pred 55 rokmi. Talofa lava, Kia ora, Fakalofa lahi atu,…

Ľuboš Fellner 79 min. čítania
TOP 12: Najsilnejšie zážitky z Oceánie
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 12: Najsilnejšie zážitky z Oceánie

Pacifik so svojimi 25 000 ostrovmi je jednou z najtajomnejších a najväčších výziev pre cestovateľov a dobrodruhov. Obrovská rozloha 165 miliónov…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: