Archeologický park Neapolis je jednou z najlepších atrakcií mesta Syrakúzy na ostrove Sicília. Pri návšteve tohto miesta sa môžete tešiť na jeho bohatú históriu a neuveriteľné nálezy. V tomto archeologickom parku sa nachádzajú najvýznamnejšie ruiny starého grécko-rímskeho mesta Syrakúzy. Tento park je rozdelený do troch častí, ktoré zahŕňajú Latomie, Grécke divadlo a Rímsky amfiteáter.
Neapolis bol jednou z piatich štvrtí Syrakúz počas gréckeho a rímskeho obdobia. Považuje sa za múzeum pod holým nebom, kde je možné nájsť rozsiahlu zbierku ruín, ktoré sa datujú do slávnych dní Sicílie. V jednotlivých častiach parku nájdete rôzne významné pamiatky. Medzi nimi sú:
Latomia del Paradiso (Rajský kameňolom) - jedna z najznámejších starovekých jaskýň toho obdobia. Úzka jaskyňa je vysoká 23 m, hlboká 65 m a široká len asi 7,5 m. Caravaggio nazval kameňolom Dionýziovo ucho pre jeho anatomický tvar. Počas grécko-rímskeho obdobia sa tento tmavý kameňolom používal na uväznenie otrokov alebo vojnových zajatcov a vďaka svojmu zvláštnemu tvaru boli strážcovia schopní počuť každé slovo, ktoré povedali.
Grotta dei Cordari - široká jaskyňa charakterizovaná drobnou puklinou ohraničenou vodou a papradím. Pri postupe cez archeologický park môžete navštíviť oltár Gerone II., ktorý je považovaný za najväčší úžasný zachovaný oltár Magna Graecia. Oltár bol obklopený stĺpmi a počas rímskej éry ho zdobili bujné stromy na nádvorí. Bohužiaľ, dnes zostala len základňa tejto obrovskej stavby.
Slávne katakomby San Giovanni Evangelista - takmer 10 000 hrobov od malých výklenkov až po elegantné klenuté komory vrátane nádherných malieb.
Grécke divadlo - Leží na južných svahoch kopca Temenite s výhľadom na moderné mesto Syrakúzy na juhovýchode Sicílie v Taliansku. Postavili ho v 5. storočí pr. Kr., prestavali v 3. storočí pr. Kr. a znovu zrekonštruovali v rímskom období. Dnes je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Grécke divadlo je najväčším príkladom divadelnej architektúry gréckeho západu. Jeho zvláštnosťou je, že je takmer celé vyhĺbené v skale. Okrem predstavení, ako bolo u starých Grékov zvykom, sa divadlo využívalo aj na ľudové zhromaždenia.
Rímsky amfiteáter - Jedna z najlepšie zachovaných stavieb z obdobia raného cisárstva. Stavba má monumentálne rozmery - cca 140 metrov na dĺžku a 119 m na šírku. V strede arény je obdĺžniková jama, ktorá bola pôvodne zakrytá. Z tejto jamy viedla podzemná chodba ku vchodu na južnom konci amfiteátra. Táto jama a priechod boli potrebné pre stroje používané počas výstav. Sedenie v jaskyni je od samotnej arény oddelené vysokou plošinou, pod ktorou bola klenutá chodba, ktorou do arény vstupovali gladiátori. Nad ním boli predné sedadlá, ktoré boli vyhradené pre vysokopostavených jednotlivcov. Amfiteáter prvýkrát vykopal v roku 1839 Domenico Lo Faso Pietrasanta.
Prečítajte si tiež naše blogy:
Najkrajšie grécke chrámy starovekej Sicílie
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Benevento - rímsky oblúk cisára Trajána
- Antické mesto Sybaris
- Chrám Svornosti v Agrigente
- Grado - malebné mestečko severného Talianska
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii