Basra, ekonomický hnací motor krajiny. Napriek tomu, že neleží priamo v Perzskom zálive, je Irackým najdôležitejším prístavným mestom. V Basre je akoby iný svet. Keď Bagdad je administratívnym strediskom a centrom krajiny, ekonomický život pulzuje práve tu dole na juhu. Basra je blízko hraníc s Iránom a preto zohrala dôležitú úlohu v tzv. Iracko-Iránskej vojne medzi rokmi 1980-1988. Konflikt, v ktorom boli prvýkrát masovo použité chemické zbrane hromadného ničenia na civilnom obyvateľstve.
Nevyhli sa jej ani nasledujúce písania dejín irackej histórie. Či už počas operácie “púštna búrka” v roku 1991 alebo v roku 2003 počas spojeneckej invázie do Iraku, kedy dobytie Basry predstavovalo snáď najdôležitejší bod zlomu celej operácie v Iraku.
Basra si teda zažila svoje. Dnes sa však zdá, že sa veľmi rýchlo pozviechala z historických rán. Teplotné rekordy tu dosahujú svoje maximá a tak sa práve synonymom života stáva podvečerná prechádzka na akomsi korze popri rieke Šatt al-Arab. Zbiehajú sa tu celé rodiny i samotní návštevníci, aby sa odfotili či už pred nápisom mesta, alebo postavou Sindibáda. Táto rozprávková postava sa nielen že historicky viaže k mestu, ale je aj symbolom futbalového podujatia. Tzv. Pohár Zálivu alebo Gulf Cup sa odohráva práve tu.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Irak
- Abú Mahdí al-Muhandis
- Erbil,, Irak
- Iracký Kurdistan
- ISIS Islamský štát
- Irackí jezídi - nasledovníci Pávieho Anjela
- Veľká noc v Iraku
- Krížom cez celý Kurdistan - Sulejmaníja, Halabja a chemický Ali
- Tigris, prorok Nimrod, Irak
- Ashura, Husein priamo v Karbala
- Arba’ín, Arbaeen – šiitska spomienka
- Ktorý je najväčší sviatok sveta?
- Prostitúcia v islame - svadba z rozkoše
- Karbalá a Najaf, sväté miesta šiítskych moslimov
- Al-Sadr – víťaz irackých volieb
- Pamiatky Iraku
- Najstaršie mestá sveta
- Jazídi, Severný Irak
- Ktésifón (Ctesiphon)
- Khanzad - pevnosť na severe Iraku
- Ur; Irak