“La unión es la fuerza”, ako hovorí národné motto Bolívie. Tú ju môžeme tiež nazvať Bolívijský mnohonárodný štát, ide o najväčší vnútrozemský štát v Južnej Amerike a na južnej pologuli vôbec.
Bolívia bola dobývaná Španielmi, a tak ako aj Peru, bola začlenená do španielskeho vicekráľovstva. Dobyvateľov sem priviedlo práve nesmierne nerstné bohatstvo, najmä ložiská rúd striebra. Oslobodzovacia vojna proti Španielom skončila 6. augusta 1825 vyhlásením nezávislosti krajiny. Je pomenovaná po vojenskom veliteľovi Simonovi Bolivarovi, ktorý viedol Kolumbiu, Venezuelu, Ekvádor, Peru, Panamu a Bolíviu k nezávislosti. Platidlom v tejto krajine je bolívijský boliviano.
Aj keď hlavným jazykom v Bolívii je španielčina, väčšina vidieckych obyvateľov hovorí aj svojimi domorodými jazykmi - guechua, aymara alebo guaraní. Nachádza sa tu až 36 rôznych etník a každé z nich má svoj ústavne uznaný jazyk.
Pokiaľ ide o hlavný príjem pre obyvateľov Bolívie, tak v súčasnosti plynie najmä z poľnohospodárstva (cukrová trstina, bavlník, káva, citrusové plody). Patria dokonca medzi najväčších vývozcov brazílskych orieškov. Rozšírený je chov lám, alpák, oviec a hovädzieho dobytka.
Oficiálne je hlavným mestom Sucre, ktorého historické centrum je zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, vláda však sídli v meste La Paz, ktoré sa často uvádza tiež ako hlavné mesto krajiny. Zároveň je najvyššie položeným hlavným mestom na svete. Netradičným turistickým lákadlom je tu okrem iného aj čarodejnícky trh Mercado de las Brujas, kde nakúpite najrôznejšie kúzelné amulety zaisťujúce dlhovekosť, elixíry pre večnú lásku, sušené mŕtvolky zvierat či rôzne strieborné ozdoby. Skvelá príležitosť nakúpiť si suveníry ako nikde inde.
Okrem miest tu môžeme ako cestovatelia obdivovať neskutočné výhľady pri brázdení kľukatých ciest, najväčšiu soľnú púšť na svete Salar de Uyuni, rozlohou zaberá približne tak štvrtinu našej krajiny. Aj keď Bolívia nemá more, zdieľa spolu s Peru najvyššie položené splavné jazero Titicaca. Nechajte sa uniesť jej faunou a flórou, miestnym folklórom a dobrosrdečnosťou miestnych obyvateľov.
Tak ako vo svojom motte, aj v dennom živote sa o Bolívijčanoch hovorí, že držia spolu. Bolívijčania majú tendenciu nerobiť si veľké starosti. Týka sa to najmä otázky času a dochvíľnosti. Sú veľmi otvorení, priateľskí a srdeční, tak nebuď prekvapený, že si navzájom vyjadrujú náklonnosť objatiami, bozkmi na líca alebo zdravením každého, koho stretnú.
Rodina je základom bolívijskej spoločnosti a je zriedkavé, že by deti odchádzali z domu predtým, než sa vydajú alebo oženia. Pre väčšinu bolívijských rodín je nedeľa (dia de la familia) dňom rodiny, keď sa ich členovia počas obeda či večere delia o svoje zážitky a príbehy.
Tipy a zážitky - Bolívia
- Rady na nadmorskú výšku
- Juhoamerické safari
- Spirituálne miesto Tiwanaku
- Los Uros a prechod Južnou Amerikou
- Prechod cez Salar de Uyuni
- Najväčšia soľná púšť sveta
- Lagúny na Altiplano
- Z La Pazu na Salar
- Cesta smrti na bicykloch
- Najvyššie položené hlavné mesto sveta
- Najnebezpečnejšia cesta na svete
- Chacaltaya - výstup na horu
- Ako som prežívala nadmorskú výšku
- Legenda o Salare
- Rozdiel medzi kokou a kokaínom
- Bolívijský slang
- Zážitky zo Salar de Uyuni
- Moderný La Paz
- Čo treba vidieť v La Paz
- Tipy na La Paz