História vojny vo Vietname

História vojny vo Vietname Burlive roky šestdesiate

V lete 1963 sa vyostrovali protivladne protesty v Juznom Vietname. Pagoda Thien Mu v Hue, bola odjakziva dolezitym centrom budhizmu v cisarskom meste. Odkedy k moci prisiel prezident Ngo Dinh Diem v roku 1955, jednoznacnu prednost dostaval katolicizmus, cim sa zacali tazke casy pre majoritne budhisticke vierovyznanie. Prezident Ngo Dinh Diem po rozdeleni Vietnamu, zaciatkom najdlhsie trvajuceho vojenskeho konfliktu minuleho storocia, bol prvym prezidentom Juzneho Vietnamu; svoju podporu USA si ziskal silnym antikomunistickym postojom. Jeho obdobie vlady je poznacene vyostrenim nabozenskej diskriminacie. Tu bolo citit na vsetkych postoch - na uradoch, pri distribucii vladnej pomoci obciam i v armade. V niektorych vidieckych oblastiach katolicki knazi viedli ozbrojene najazdy na budhisticke chramy. Nespokojnost s vladou prezidenta Diema viedla v lete 1963 k masovym protestom vacsinovo budhistickeho obyvatelstva, ktore si vyziadali aj obete na ludskych zivotoch. Represivne opatrenia ako napriklad zakaz vyvesenia budhistickych vlajok pocas oslav sviatku Vesak (oslavy narodenia Siddhartu Gautamu) mali byt prevenciou pred nepokojmi. Vatikanske vlajky rozvesane na pocest vyrocia vysvatenia arcibiskupa (mimochodom prezidentovho brata) Ngo Dinh Thuca, vsak boli spustacom presne opacnej reakcie zo strany budhistov. Zakaz neuposluchli a svoju nespokojnost dali najavo v uliciach. Protestny pochod ukoncila az strelba vladnych jednotiek. V nasledujucom obdobi sa rozmohla po krajine vlna nesuhlasu a snaha o nabozensku rovnopravnost. Pagoda Thien Mu ako tradicne centrum budhizmu bola jednym z organizacnych centier pretavenia myslinky rovnopravnosti do praxe. Mnisi podstupovali protestne hladovky avsak najznamejsi pripad odporu voci vlade prezidenta Diema bol zufaly pocin mnicha (Quang Duc) ktory sa upalil na rusnej ulici par blokov od prezidentskeho palaca v Saigone 11. Juna 1963. Fotografia horiaceho mnicha ziskala medzinarodnu pozornost a jej autor Malcolm Browne za nu ziskal Pulitzerovu cenu. Fotografia obletela svet a spustila prislub na zmenu zo strany Diemovej vlady. Malo sa vsak zmenilo a mnich Quang Duc nebol posledny samoupaleny, dokonca jeho telesne pozostatky sa po jeho smrti stali posvatnymi relikviami a tak aj dalsim predmetom utokov na pagody, kde boli uskladnene. Modry Austin Westminster, na ktorom sa mnich na cele procesie v Saigone pred samoupalenim doviezol a ziskal tak medzinarodnu pozornost jedneho z akutnych problemov Diemovej vlady, je vystaveny v Thien Mu pagode v Hue. Ukazeme vam na zajazde Vietnam, Kambodza. 9 ucastnikov zajazdu pozdravuje z centralneho Vietnamu, plneho historie a 4 pozdravuju z Mui Ne, plneho piesocnych plazi.  Foto: naše dnešné komando vo Vietname


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3735
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3260 4939€
Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže
Nha Trang

Nha Trang Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže

Sedem kilometrov dlhá piesková pláž, azúrové more, tropická klíma po celý rok, rozvoniavajúce gurmánske ulice plné dobrôt z čerstvých morských…

Diana Vozárová 11 min. čítania
Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu
Hoi An

Hoi An Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu

Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom…

Zuzana Hábeková 12 min. čítania
Vietnamské mosty - stopy histórie a najzaujímavejšie diela
Blog

Blog Vietnamské mosty - stopy histórie a najzaujímavejšie diela

Chaotický Vietnam, pohľady na člny po prúde riek, hrdzavejúce trupy tankerov zo sovietskej éry vykladajúce svoj náklad, či bahnité rieky a vodné…

Ivana Žibritová 25 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: