Chianti (vyslov Kianti) a Chianti Classico (vyslov Kianti Klasiko) sú samostatné označenia. Inými slovami, hrozno použité v týchto dvoch vínach sa pestuje na rôznych miestach a pravidlá výroby vína sú odlišné (aj keď veľmi podobné). V roku 1967 bolo Chianti klasifikované ako DOC a od roku 1984 je klasifikované ako DOCG. Aký je rozdiel v DOC a DOCG? Súborne je Chianti veľmi suché, stredne plné, mierne trieslovité víno s príjemnou višňovou príchuťou. 80% hrozna musí byť Sangiovese pestovaného v oblasti Chianti v Toskánsku. Sanguis Jovis znamená Jupiterova krv. Toto hrozno je jednou z najstarších odrôd pestovanou v tejto oblasti od nepamäti už starými Etruskami.
Súborne si o Chianti zapamätajte: Dá sa vyrobiť len na jednom mieste na svete, v oblasti Chianti.
Víno je založené na hrozne Sangiovese (vyslov sandžovéze)
Každá fľaša Chianti Classico je označená čiernym kohútom. ...
V Chianti Classico cítite červené bobule a fialky. ...
Je šitý na mieru pre paradajky.
Naozaj. Paradajky boli do Európy privezené po výpravách Janovčana Krištofa Kolumba a dnes si bez nich Taliansko ani nevieme predstaviť. Chianti ide geniálne k Toskánskym špagetám.
Chianti Classico sú vína, ktoré pochádzajú z prísnejšie definovaných oblasti, tzv. "Zlatého trojuholníka". Presné vymedzenie nájdete v mojom blogu s videami: Najlepšie vína Talianska.
Uznávaný architekt Marco Casamonti vo vinárstve Antinori nel Chianti Classico vytvoril nádherné dielo, kde Vám odporúčam zastaviť sa. Dielo je realizované iba s použitím materiálov z miestnych zdrojov a skonštruované spôsobom, ktorý rešpektuje a oslavuje okolité prostredie. Výsledkom je štruktúra, ktorá je takmer neviditeľná; trojposchodová budova je votknutá do toskánskych kopcov, pričom stupňovitá strecha je celá pokrytá funkčnou poľnohospodárskou pôdou. Najnižšia úroveň je venovaná skladovaniu a výrobe vína, zatiaľ čo druhé poschodie má múzeum, degustačný priestor a knižnicu. Tieto príbehy spája dramatické točité schodisko à la Guggenheim, ktoré pôsobí ako stredobod celého vinárstva. Chianti je prekrásnou oblasťou. Určite sa sem vypravte!
Chianti Classico DOCG
Hlavné hrozno: Sangiovese
Oblasť: Toskánsko
Typické príchute: prezretá, koncentrovaná červená čerešňa, malina a čierna slivka, doplnená o tóny suchého ovocia a byliniek – suchých brusníc, mäty a rozmarínu – ako aj náznaky bieleho korenia, espressa a kože.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Taliansko
- Siena - najkrajšie Toskánsko
- Limoncello na ostrove Capri
- Michelangelo a Dávid
- Taliansky Janov
- Posledná večera v Miláne a Leonardo da Vinci
- Cortina d´Ampezzo - stredisko Dolomitov
- Milánsky Dóm
- Luxusný hotel juhu Talianska- Masseria
- Alberobello -čo vidieť v Apúlii
- Najlepší chlieb na svete
- Údolie Itria - Apúlia
- Medzinárodný festival snehových sôch
- Južné Tirolsko - svadba
- Festival vo Fanove
- Sviatok Sant’Antonio Abate
- Lecce – čo vidieť v Apúlii
- Pamiatky Florencie
- Cucina Povera – zdravé jedlo chudobných
- Budúcnosť kulinárstva je v ekológii
- Bari – rady, informácie, a čo vidieť