Grécko-rímske divadlo v Catanii

Grécko-rímske divadlo v Catanii Najkrajší sicílsky amfiteáter

Niekedy označované ako Grécko-rímske divadlo, inokedy ako Rímske divadlo v Catanii. Nech už nesie názov akýkoľvek, amfiteáter v druhom najväčšom sicílskom meste rozhodne treba vidieť. Pozostáva z ruín dvoch polkruhových antických rímskych divadiel pod holým nebom, ktoré sa nachádzajú medzi námestím Piazza San Francesco, cez Vittorio Emanuele, Timeo a Teatro Greco v centre Catanie. Areál pozostáva z väčšieho divadla a menšieho polkruhového divadla Odeon. Štruktúra je súčasťou komplexu zvaného Parco archeologico greco-romano di Catania.

Amfiteáter postavili podľa dostupných zdrojov v druhom storočí nášho letopočtu. Divadlo má rovnaký dizajn ako mnohé staroveké rímske divadlá - postavené s tribúnami stúpajúcimi pozdĺž svahu, kde mali na južnú stranu otočení diváci výhľad smerom k moru. Zdobili ho mramorové stĺpy, ktoré mu dodávali hĺbku a zložitosť. Orchester alebo javisková časť mala priemer takmer 22 metrov. Hľadisko (jaskynná časť) pôvodne meria 98 metrov a pozostávala z 21 radov sedadiel rozdelených do klinov s kapacitou takmer 7 000 divákov. Je o 1 000 až 3 000 miest menšie ako divadlá v mestách Taormina a Syrakúzy.

Divadelné inscenácie mali v rímskej spoločnosti zásadnú úlohu. Keďže vstup bol voľný, jednotlivé vrstvy od najvyššie postavených boháčov po chudobných sa miešali. Úžasný spôsob, ako vidieť, byť videný a zabávať sa. Týmto spôsobom to bolo miesto pre sociálnu súdržnosť, podporujúce zmysel pre komunitu bez ohľadu na triedu alebo postavenie. V divadlách boli tiež bohovia prezentovaní a zobrazovaní v klasickom štýle, inde boli s rovnakou horlivosťou vychvaľovaní a tlieskaní tí najsilnejší, najstatočnejší smrteľníci.

Divadlo prestali využívať medzi 5. a 6. storočím. Postupne sa na ňom podpísal zub času, do istej miery ho zničilo okrem chátrania aj zemetrasenie a výbuch sopky Etna. Amfiteáter úplne vykopali až v 19. storočí. Vykopávky pritom odštartovali už v 18. storočí za Ignazia Paterná Castella, princa z Biscari. Miesto ale až v roku 1959 plne vyčistili od domov, ktoré boli zabudované do stavby. Našli pritom viacero mramorov či artefaktov.

Dnes môžete navštíviť divadlo denne do 17.00 h za vstupný poplatok šesť eur. Študenti a seniori majú zľavy a deti do 12 rokov vstupujú zadarmo. Vstupné hodiny sa líšia - v lete sa divadlo zatvára až vtedy, keď zapadne slnko. Amfiteáter je spojený aj s malým múzeom, kde uvidíte zaujímavé sochy a pozostatky tohto krásneho diela.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

12250 24500€
K

Európa  

Vatikán, Taliansko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1916 2395€
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť
Florencia

Florencia Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť

Florencia - perla Talianska – krajiny výnimočných dejín, romantických miest, čarovných pláží a nezabudnuteľnej gastronómie. Práve z tejto…

Štefan Bielik 53 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ
Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: