Jordánsko: odkiaľ sa berie na púšti voda?

Jordánsko: odkiaľ sa berie na púšti voda?

Jordánsko, alebo celým názvom Jordánske hašimovské kráľovstvo, sa považuje za jednu z 10 krajín na svete, ktoré trpia najväčším nedostatkom vody. Táto nešťastná situácia je v krajine ďalej zhoršená aj tým, že do krajiny dlhodobo v dôsledku konfliktov v susedných krajinách prichádzajú vlny utečencov a nepomáha ani to, že z vody, ktorú krajina má k dispozícií, sa každoročne až dve tretiny spotrebujú na miestne poľnohospodárstvo, ktoré navyše produkuje len chabých 5 % HDP krajiny.

A aby toho ešte stále nebolo dosť, k ubúdaniu zásob vody prispieva ešte aj globálne otepľovanie. Určite si teda hovoríte, odkiaľ teda obyvateľstvo Jordánska v týchto nepriaznivých suchých podmienkach berie vodu nevyhnutnú k prežitiu?

Miestni ľudia žijúci na tomto území už s staroveku vedeli, ako sa k vode dostať. Národ Nabatejcov napríklad využíval skalné kaňony ako drenáže na zbieranie dažďovej vody do skalných kanálov, ktoré vodu rozvážali po meste. Najkrajšie sú tieto kanály zachované v slávnom meste Petra a my si ich môžeme pozrieť pri jej návšteve.

V dnešných časoch to už je trochu inak. Časť vody obyvateľstvo získava z miestnych riek. Prirodzené zdroje vody poskytuje rieka Jordán tvoriaca hranice z Izraelom a rieka Jarmúk na hranici so Sýriou. Tieto však samé nedokážu poskytnúť dostatočný zdroj vody pre celé obyvateľstvo a dodávky vody sú v krajine často prerušované. Preto keď prechádzame Jordánskom, v každom meste, dedinke, ale aj pri beduínskych stanoch, vidíme veľké biele nádrže, ktoré nahrádzajú pravidelné dodávky.

Keď je k dispozícii voda, jednoducho sa nádrže naplnia, a v časoch, kedy je jej nedostatok a dodávka sa preruší, ľudia používajú vodu z nádrže. Podobné ako naše studne, alebo nie? Takéto riešenie nie je pre obyvateľstvo vždy najpohodlnejšie. Preto sa Jordánsko neustále snaží prísť s novými nápadmi a dlhodobo prijíma akčné plány a stratégie na zlepšenie vodného hospodárstva.

Akčný plán, ktorý pred zopár rokmi vypracovala vláda Jordánska, hovorí o komplikovanom procese odsoľovania morskej vody a obnovovaní a filtrácií odpadovej vody. Pri zájazdoch do Jordánska sa každý cestovateľ určite zamyslí nad tým, aké máme na Slovensku šťastie, že vody máme vždy dostatok. Krajiny blízkeho východu tento pocit nepoznajú.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

24500
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1544 1755€
K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2660 2860€
Ramadán na vlastnej koži
Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood
Wadi Rum

Wadi Rum Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood

Jordánsko pokrýva z väčšej časti púšť, no iba jedna z nich je skutočne svetovo výnimočná a priťahuje tisíce návštevníkov či hollywoodskych…

TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: